ori homes
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

କିଏ ସେ ଏସିଆ ବିବି, ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଆମେରିକା ସିନେଟ୍ ସଭ୍ୟଙ୍କ ଏତେ ଚିନ୍ତା କାହିଁକି ?

16/11/2018 at 3:54 PM

ଇସଲାମବାଦ ୧୬|୧୧: ଜଣେ ପାକିସ୍ତାନୀ ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ବ୍ୟସ୍ତ ଆମେରିକା କଂଗ୍ରେସର ରିପବ୍ଲିକାନ ସିନେଟର ରାଣ୍ଡ୍ ପଲ୍ । ଏପରିକି ସେହି ମହିଳା ଜଣକୁ ଆମେରିକାରେ ରାଜନୈତୀକ ଆଶ୍ରୟ ଦେବା ଲାଗି ସେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ ବି କରିଛନ୍ତି । ଏହି  ପାକିସ୍ତାନୀ ମହିଳା ଜଣକ ହେଉଛନ୍ତି ଏସିଆ ବିବି । କେହି କେହି ତାଙ୍କୁ ଆସିଆ ଡାକନ୍ତି । ୪ ଟି ସନ୍ତାନର ଜନନୀ ଏସିଆ  ବିବି ଏବେ ଏବେ ପାକିସ୍ତାନର ମୁଲତାନ ଜେଲ୍‌ରୁ ମୁକ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି । ପାକିସ୍ତାନ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ତାଙ୍କୁ ମୁକ୍ତ କରିଛନ୍ତି ଇମ୍ରାନ ଖାନ୍‌ ସରକାର । ୪୭ ବର୍ଷୀୟା ଏସିଆ ବିବିଙ୍କୁ ଜଣେ ବିଦ୍ରୋହୀନୀ ଚିତ୍ରଣ କରିଥିଲେ ପାକିସ୍ତାନ ସରକାର । ତେଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଆଣିଥିଲେ ଦେଶଦ୍ରୋହ ଅଭିଯୋଗ । ସରକାର ଓ ଶାସନ ବିରୋଧରେ ସ୍ବର ଉତ୍ତୋଳନ ଲାଗି ତାଙ୍କୁ ଚୁପ୍‌ କରିବାକୁ ପାକିସ୍ତାନ ସରକାର ତାଙ୍କୁ ଗିରଫ କରି ଜେଲ ପଠାଇଦେଇଥିଲେ । ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଚାଲିଥିଲା ଦେଶଦ୍ରୋହ ଅଭିଯୋଗର ଶୁଣାଣି । କିନ୍ତୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଏସିଆ ବିବିଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଦେଶଦ୍ରୋହ ଅଭିଯୋଗକୁ ଖାରଜ କରିଦେଇଛନ୍ତି । ଏହା ପରେ ବି ଏସିଆ ବିବିଙ୍କ ଜୀବନ ପ୍ରତି ବିପଦ ଥିବା ଆଶଙ୍କା କରିଛନ୍ତି ସିନେଟର ରାଣ୍ଡ୍ ପଲ୍‌ । କହିଛନ୍ତି, ଏସିଆ ବିବିଙ୍କ ହତ୍ୟା କରାଯାଇପାରେ । ସେଥିଲାଗି ଏସିଆ ବିବିଙ୍କୁ ଆମେରିକାରେ ରାଜନୈତୀକ ଆଶ୍ରୟ ଦେବା ଲାଗି ସେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି । ଏଥିଲାଗି ଏସିଆ ବିବିଙ୍କୁ ଆମେରିକା ନିମନ୍ତ୍ରଣ ଲାଗି ସେ ମତ ରଖିଛନ୍ତି । ମାନବିକତା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଏପରି ପଦକ୍ଷେପ ନେବାଲାଗି ସେ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ  କରିଛନ୍ତି ।ଆମେରିକୀୟ ଥିଙ୍କ୍ ଟ୍ୟାଙ୍କ୍ ର ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ସଦସ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଏସିଆ ବିବିଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଦାବି କରିବା ସହ ଏଥିପାଇଁ ଏସିଆ ବିବି ଆମେରିକା ସରକାରଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ଏସିଆ ବିବି ପାକିସ୍ତାନରେ ମାନବିକ ଅଧିକାର ଏବଂ ନାଗରିକଙ୍କ ମୌଳିକ ଅଧିକାର ଓ ଲିଙ୍ଗଗତ ସମାନତା ଆଦି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ମୁହଁ ଖୋଲିବାରୁ ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଦେଶଦ୍ରୋହ ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଥିଲେ ପାକ୍ ସରକାର ।

   Related Posts