Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବାତ୍ୟା ‘ଜଓ୍ଵାଦ’ ପ୍ରଭାବ: ଆସନ୍ତାକାଲି ୧୯ ଜିଲ୍ଲାରେ ସ୍କୁଲ ଛୁଟି
  • ||
  • ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀରେ ‘ଓମିକ୍ରନ’ ଆତଙ୍କ ! ବିଦେଶ ଫେରନ୍ତା ୧୨ ରୋଗୀ LNJPରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୯ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୩୯୧ ମୃତ
  • ||
  • ଓ୍ୱାଙ୍ଖଡେ ଟେଷ୍ଟରେ ମୁହାଁମୁହିଁ ହେବେ ଭାରତ ଓ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ : ଫେରିଲେ ବିରାଟ, ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ ରୋମାଞ୍ଚକର ଫାଇଟ୍
  • ||
  • ପାଟଣା ରେଞ୍ଜରେ ହାତୀ ଆତଙ୍କ, ନଷ୍ଟ କରୁଛନ୍ତି ପାଚିଲା ଧାନ
  • ||
  • ଓଡିଶାରେ ବିରଳ ଘଟଣା : ଯୁବକଙ୍କ ପେଟରୁ ବାହାରିଲା ଭ୍ରୂଣ, ୫ ଘଣ୍ଟାର ଅପରେସନ ପରେ ବାହାର କଲେ ଡାକ୍ତର
  • ||
  • ଚିନ୍ତା ବଢାଇଲା ଓମିକ୍ରନ, ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାରେ ଲକଡାଉନ୍: ଭାରତରେ ମଧ୍ୟ ସ୍ଥିତି ସାଂଘାତିକ
  • ||
  • ଓଡିଶାରେ ଘସି ହୋଇଯିବ ଜଓ୍ୱାଦ ! ଉପକୂଳରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ୯୦ କିମି ବେଗରେ ବହିବ ପବନ
  • ||
  • ଚୋରା କାରବାରରେ ନାବାଳକ : ନବମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରଙ୍କ ବ୍ୟାଗରୁ ମିଳିଲା ୨ କେଜି ଅଫିମ
  • ||

ଗଲଓ୍ଵାନ ସଂଘର୍ଷ ଉଲ୍ଲେଖ କଲେ ମାଇକ୍ ପୋମ୍ପିଓ, କହିଲେ- ଭାରତ ସହିତ ଛିଡା ହୋଇ ରହିଛି ଆମେରିକା

27/10/2020 at 8:57 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୭।୧୦: ଭାରତ ଓ ଆମେରିକା ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରେ ଆୟୋଜିତ ‘2+2’ ମନ୍ତ୍ରୀସ୍ତରୀୟ ଆଲୋଚନାରେ ମଙ୍ଗଳବାର ବିଇସିଏ(ବେସିକ ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜ ଆଣ୍ଡ କର୍ପୋରେସନ ଏଗ୍ରୀମେଣ୍ଟ) ରାଜିନାମାରେ ଦୁଇ ଦେଶ  ହସ୍ତାକ୍ଷର କରିଛନ୍ତି। ଏହି ରାଜିନାମା ପରେ ଭାରତ-ଆମେରିକା ମଧ୍ୟରେ ରଣନୈତିକ ସୂଚନା ସହଜରେ ଆଦାନ ପ୍ରଦାନ ହୋଇ ପାରିବ। ବୈଠକ ପରେ ଆମେରିକା ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ମାଇକ୍ ପାମ୍ପିଓ, ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ମାର୍କ ଏସ୍ପର ଓ ଭାରତୀୟ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଏସ ଜୟଶଙ୍କର ଓ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂହ ମିଳିତ ବୟାନ ଜାରି କରିଛନ୍ତି।

ରାଜନାଥ ସିଂହ କହିଛନ୍ତି ବୈଠକରେ ଅନେକ ଗୁରୁତ୍ଵପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ବିସ୍ତୃତ ଆଲୋଚନା ହୋଇଛି। ବିଇସିଏ ରାଜିନାମା ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ଗୁରୁତ୍ଵପୂର୍ଣ୍ଣ ପଦକ୍ଷେପ। ଅନ୍ୟପଟେ ମାଇକ୍ ପୋମ୍ପିଓ ଜୁନ ମାସରେ ଘଟିଥିବ ଗଲଓ୍ଵାନ  ହିଂସାକୁ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି। ଏଥିସହ ଦୁଇ ଦେଶ ଭାରତ-ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗର କ୍ଷେତ୍ରରେ ଶାନ୍ତି ଓ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ପୁଣି  ଥରେ ନିଜର ପ୍ରତିବଦ୍ଧତା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି।

ମିଳିତ ବୟାନରେ ଆମେରିକା ଚୀନ ଉପରେ ନିଶାଣ ସାଧିଛି। ଗଲଓ୍ଵାନ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉଲ୍ଲେଖ କରି ମାଇକ ପୋମ୍ପିଓ କହିଛନ୍ତି ଆମେ ନ୍ୟାସନାଲ ଓ୍ଵାର ମେମୋରିୟାଲ ଗସ୍ତ କରି ଭାରତୀୟ ସଶସ୍ତ୍ର ବଳର ବାହାଦୂର ଯବାନଙ୍କୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳୀ ଦେଲୁ। ଏଥିରେ ଗଲଓ୍ଵାନ ଘାଟିରେ ସହିଦ ୨୦ ଯବାନ ମଧ୍ୟ ସାମିଲ ଥିଲେ। ସେ କହିଛନ୍ତି  ଆମେରିକା ଭାରତ ସହିତ କାନ୍ଧରେ କାନ୍ଧ ମିଶାଇ ଛିଡା ହୋଇଛି କାରଣ ଦୁଇ ଦେଶ ସାର୍ବଭୌମତ୍ଵ ଓ ସ୍ଵାଧୀନତାର ବିପଦର ସାମ୍ନା କରୁଛି। ମାଇକ୍ ପୋମ୍ପିଓ ଚୀନ ଉପରେ ହମଲା କରି କହିଛନ୍ତି ଆମର ନେତା ଏବଂ ଜନତା ସ୍ପଷ୍ଟ  ଭାବେ ଦେଖୁଛନ୍ତି, ଚୀନର କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟି ଗଣତନ୍ତ୍ର, ଆଇନ୍ ଓ ପାରଦର୍ଶିତାକୁ ପାଳନ କରୁନାହିଁ।

ପୋମ୍ପିଓ କହିଛନ୍ତି ଆମେ ଚୀନର କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟିକୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ଦେବା ପାଇଁ ନୁହେଁ ବରଂ ବିପଦର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ସମ୍ବନ୍ଧକୁ ମଜବୁତ କରୁଛୁ। ଆମେ ଭାରତର ସାର୍ବଭୌମତ୍ଵ ପ୍ରତି ସୃଷ୍ଟି ବିପଦର ମୁକାବିଲା ଲାଗି ସାଙ୍ଗରେ ଅଛୁ। ଆମେରିକା ଓ ଭାରତ ଉଭୟ ଦେଶ ଗଣତନ୍ତ୍ରର ମଜବୁତ, ବିପଦର ମୁକାବିଲା ଏବଂ ଭାରତ-ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗର କ୍ଷେତ୍ରରେ ଶାନ୍ତି ଓ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଉତ୍ତମ ସମନ୍ଵୟ ରଖି  କାମ କରୁଛନ୍ତି।

   Related Posts