Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଇରଙ୍ଗପୁର: ଗୋରୁମହିଷାଣି ପୋଲିସର ସଡକ ସୁରକ୍ଷା ସଚେତନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ, ସାମିଲ ଥିଲେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ପୁଣି ରକ୍ତ ରଞ୍ଜିତ ହେଲା ଶୁଲିଆ ପୀଠ, ଗଡିଲା ଶହ ଶହ ପଶୁ-ପକ୍ଷୀଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବରରେ ପହଞ୍ଚିଲା ୨ୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ କୋଭିଡ ଟିକା: ସ୍ପାଇସ୍ ଜେଟ୍‌ରେ ଆସିଲା ଟିକା
  • ||
  • ଭାଙ୍ଗିଲା ୩୩ ବର୍ଷର ରେକର୍ଡ୍‌ : ବ୍ରିସବେନ ଟେଷ୍ଟରେ ଭାରତର ଐତିହାସିକ ବିଜୟ, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ୩ ଓ୍ବିକେଟ୍‌ରେ ହରାଇ ସିରିଜ କବଜା କଲା ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ସୀମାନ୍ତରେ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର, ୧୦ରୁ ଅଧିକ ମାଓ କ୍ୟାମ୍ପ ଧ୍ୱଂସ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ଫୋକସ୍‌ରେ ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶା, ମା’ ସମଲେଶ୍ବରୀଙ୍କ ମନ୍ଦିର ବୁଲି ସମୀକ୍ଷା କଲେ 5-T ସଚିବ
  • ||
  • ଭାଙ୍ଗିଲା ୩୩ ବର୍ଷର ରେକର୍ଡ୍‌ : ବ୍ରିସବେନ ଟେଷ୍ଟରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ୩ ଓ୍ବିକେଟ୍‌ରେ ହରାଇ ସିରିଜ କବଜା କଲା ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ
  • ||
  • ହାଇଦ୍ରାବାଦ : ପାଠ ପଢୁନଥିଲା ବୋଲି ୧୦ ବର୍ଷର ପୁଅକୁ ଜିଅନ୍ତା ଜାଳିଦେଲା ବାପା, ପୋଡିଯାଇଛି ଶରୀରର ୬୫ ଭାଗ
  • ||
  • ବଡବିଲ : ନର୍ଭେରାମ ଖଣି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଆୟକର ଚଢାଉ, ବିଭିନ୍ନ କାଗଜପତ୍ରର ଯାଞ୍ଚ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୯୦୨ ଛୁଇଁଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||

ତୁର୍କୀଠାରୁ ଏସ୍-୪୦୦ କିଣିବାକୁ ଆମେରିକାର ଚୁକ୍ତି, ଋଷ ଠାରୁ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ନକିଣିବାକୁ ଭାରତ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଦେଶମାନଙ୍କୁ ଚେତାବନୀ

15/12/2020 at 3:55 PM

ନ୍ୟୁୟର୍କ ୧୫/୧୨ : ରୁଷ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମିତ S-୪୦୦ ଟ୍ରାଉମ୍ଫ୍ ଆଣ୍ଟି-ମିସାଇଲ୍ ସିଷ୍ଟମ୍ କିଣିବା ପାଇଁ ତୁର୍କୀ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇବା ସହିତ ମସ୍କୋରୁ ଉପକରଣ କିଣିବା ପାଇଁ ଭାରତ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଦେଶମାନଙ୍କୁ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛି ଆମେରିକା । ଇଣ୍ଟରନେସନାଲ୍ ସିକ୍ୟୁରିଟି ସହକାରୀ ସଚିବ ଖ୍ରୀଷ୍ଟୋଫର୍ ଫୋର୍ଡ ସୋମବାର ଆମେରିକାର ଆଡଭର୍ସାରୀ, ତୁର୍କୀର ସାମରିକ କ୍ରୟ ଏଜେନ୍ସି ବିରୁଦ୍ଧରେ କଟକଣା ଜାରି କରିଛନ୍ତି ।

 ଖ୍ରୀଷ୍ଟୋଫର୍ ଫୋର୍ଡ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ବିଶ୍ବର ଅନ୍ୟ ଦେଶମାନେ ମଧ୍ୟ ଆମେରିକାର CAATSA ଧାରା ୨୩୧ ଅନୁଯାୟୀ ପ୍ରତିବନ୍ଧକକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ସହିତ ଋଷ ଯନ୍ତ୍ରାପାତୀକୁ ନକିଣିବା ଉଚିତ । ୨୦୧୮ ମସିହାରେ ଭାରତ ଋଷ ଠାରୁ ୫ଟି ଆଣ୍ଟି-ମିସାଇଲ ସିଷ୍ଟମ୍ କିଣିବା ପାଇଁ ପ୍ରାୟ ୫.୪୩ ବିଲିୟନ ଡଲାରର ଚୁକ୍ତି କରିଥିଲା ଯାହାକି ଆମେରିକା ପାଇଁ ଅପମାନ ସୂଚକ ବୋଲି ଫୋର୍ଡ କହିଛନ୍ତି ।

ଆମେରିକା ସର୍ବଦା ଋଷ ଯନ୍ତ୍ରପାତି ବ୍ୟବହାରରୁ ଭାରତକୁ ଦୂରେଇ ରଖିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଛି । ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଥିବା ବେଳେ ଗତବର୍ଷ ଭାରତ ଗସ୍ତରେ ଆସିଥିବା ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ୍ ଏବଂ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ୩.୫ ବିଲିୟନ ଡଲାରର ସାମରିକ ଚୁକ୍ତି ହୋଇଥିଲା । ଯେଉଁଥିରେ ୨୪ଟି ସିକୋରସ୍କାଏ MH-60R ମଲ୍ଟି ରୋଲ ହେଲିକପ୍ଟର ଏବଂ ୬ଟି ଆପାଚେ ବୋଇଙ୍ଗ୍ ହେଲିକପ୍ଟର କିଣିବା ନେଇ ଚୁକ୍ତି ହୋଇଥିଲା ।

CAATSAରେ ଡେମୋକ୍ରାଟଙ୍କ ସମର୍ଥନ ରହିଥିବାରୁ ଋଷ ଠାରୁ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର କିଣୁଥିବା ଦେଶଗୁଡିକ ଉପରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି-ନିର୍ବାଚିତ ଜୋ ବାଇଡେନଙ୍କ ଅଧୀନରେ ନୀତି ପରିବର୍ତ୍ତନ ଜଟିଳ ହୋଇପାରେ

   Related Posts