Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଆଜି କରୋନାରୁ ଆରୋଗ୍ୟ ହେଲେ ୧୦୨୪୨, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ
  • ||
  • ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍‌କୁ ଫେରିବେ ନାହିଁ ଏବି ଡିଭିଲିୟର୍ସ, ସ୍ପଷ୍ଟ କଲା ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା କ୍ରିକେଟ୍ ବୋର୍ଡ
  • ||
  • ପିସିଆର ଭ୍ୟାନ୍ ଦେଖି ପୋଖରୀକୁ ଡେଇଁ ପଡିଲେ ଯୁବକ, ମିଳିଲା ମୃତଦେହ…
  • ||
  • ଧକ୍କା ଦେଲା କାର, ଚାଲିଗଲା ସାଇକେଲ ଆରୋହୀଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ନଦୀରୁ ନାବାଳିକାଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ନା ଆତ୍ମହତ୍ୟା ?
  • ||
  • ୧୧ ବର୍ଷ ପରେ ଗିରଫ ହେଲା ଦୁଃଶାସନ, ପାରୋଲରେ ଆସି ଫେରାର ହୋଇଯାଇଥିଲା
  • ||
  • ହୃଦରୋଗ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଡକ୍ଟର କେ.କେ ଅଗ୍ରୱାଲଙ୍କ କରୋନାରେ ଦେହାନ୍ତ, ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ଭେଣ୍ଟିଲେଟରରେ ଚାଲିଥିଲା ଚିକିତ୍ସା
  • ||
  • ଧୋନୀଙ୍କ ତଲଓ୍ୱାରବାଜୀ ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ ପରେ କମେଣ୍ଟ କଲେ ରବୀନ୍ଦ୍ର ଜାଡେଜା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ନେଲା ଆଉ ୨୨ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ, ୨୩୫୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭାକସିନ୍ ନେବା ପରେ ଏହି ସବୁ ସାଇଡ୍ ଇଫେକ୍ଟ ଦିଏ ବିପଦର ସଙ୍କେତ, ହୋଇପାରେ ସାଙ୍ଘାତିକ : ସତର୍କ କଲେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର
  • ||

ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପ୍ରାର୍ଥୀ ଜୋ ବିଡେନଙ୍କ ବିଜୟ ଉପରେ ଲାଗିଛି ୧ ନିୟୁତ ପାଉଣ୍ଡର ବାଜି, ଜାଣନ୍ତୁ କେଉଁଠି

3/11/2020 at 10:52 PM

ୱାସିଂଟନ: ଡେମୋକ୍ରାଟିକ୍ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପ୍ରାର୍ଥୀ ଜୋ ବିଡେନ କେବଳ ଆମେରିକା ନୁହେଁ ୟୁରୋପରେ ମଧ୍ୟ ବେଶ ଲୋକପ୍ରିୟ। ଯେଉଁଥିପାଇଁ ବ୍ରିଟେନରେ ତାଙ୍କ ବିଜୟ ଉପରେ ଲାଗିଛି ୧ ନିୟୁତ ପାଉଣ୍ଡର ବାଜି । ଆମେରିକାରେ ନିର୍ବାଚନ ଲାଗି ଜୁଆ ଉପରେ କଡ଼ା ଆଇନଗତ କଟକଣା ରହିଛି। ହେଲେ ବ୍ରିଟେନରେ ସେପରି କିଛି ନାହିଁ। ଏଣୁ ଆମେରିକା ନିର୍ବାଚନକୁ ନେଇ ବ୍ରିଟିଶ ଜୁଆ ବଜାର ଏବେ ଉଠୁଛି ପଡୁଛି।

ଚଳିତ ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନିର୍ବାଚନ ଦେଶ ଲାଗି ଐତିହାସିକ ହେବ ବୋଲି ଏବେଠୁ ଆକଳନ କରାଗଲାଣି। ଏଣୁ ବ୍ରିଟେନରେ ଲୋକେ କୋଟିକୋଟି ପାଉଣ୍ଡ ଜୁଆରେ ଲଗାଇଦେଇଛନ୍ତି। ତେବେ ବିଡେନଙ୍କ ବିଜୟ ଲାଗି ବ୍ରିଟେନରେ ସବୁଠୁ ଅଧିକ ବାଜି ଲଗାଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଜଣକ କିଏ ତାହା କିନ୍ତୁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇପାରିନାହିଁ। ତେବେ ସେ ଯିଏବି ହୋଇଥାନ୍ତୁ ନା କାହିଁକି ବିଡେନଙ୍କ ବିଜୟ ସହ ସେ ୫ଲକ୍ଷ ୪୦ ହଜାର ବ୍ରିଟିଶ ପାଉଣ୍ଡ ଅର୍ଥାତ ୬ଲକ୍ଷ ୯୬ ହଜାର ୧୭୦ ଡଲାର ବିଜୟୀ ହେବେ। ଏହା ଛଡା ତାଙ୍କୁ ବାଜି ବାବଦେ୧ ନିୟୁତ ପାଉଣ୍ଡ ମଧ୍ୟ ମିଳିବ।

ନିର୍ବାଚନ ବିଶ୍ଲେଷକମାନଙ୍କ ସମୀକ୍ଷା ଅନୁସାରେ ନିର୍ବାଚନରେ ବିଡେନଙ୍କ ବିଜୟ ଆଶା ପ୍ରାୟ ୬୫ ପ୍ରତିଶତ। ଅପରପକ୍ଷରେ ଶାସକ ରିପବ୍ଲିକାନ ପାର୍ଟି ପ୍ରାର୍ଥୀ ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ବିଜୟ ଆଶା ମାତ୍ର ୩୫ ପ୍ରତିଶତ ଅନୁମାନ କରାଯାଇଛି। ତେବେ ନିର୍ବାଚନ ଫଳାଫଳ ଲାଗି ଏବେ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଅପେକ୍ଷା କରାଯିବ। ତେବେ ବେଟ୍‌ଫେୟାର ଇତିହାସରେ ଲାଗିଥିବା ବାଜିକୁ ବିଶ୍ୱର ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତୃତୀୟ ସର୍ବ ବୃହତ୍ତ ବେଟି୍ଂ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି।

ଏହା ପୂର୍ବରୁ ୨୦୧୦ ଫ୍ରେଞ୍ଚ ଓପନରେ  ଟେନିସ ଖେଳାଳି ରାଫେଲ ନାଦାଲଙ୍କ ଉପରେ ୧.୧ ନିୟୁତ ପାଉଣ୍ଡ ବାଜି ଲାଗିଥିବା ବେଳେ  ୨୦୧୭ ମସିହାରେ ଫ୍ଲଏଡ ମେୱେଦର ଜୁନିୟରଙ୍କ ଲାଗି ୧ ନିୟୁତ ପାଉଣ୍ଡ ବାଜି ପଡିଥିଲା। ତେବେ ବ୍ରିଟେନରେ ଚାଲିଥିବା ଏପରି ଜୁଆ ଲାଗି ଅଡସ ଚେକର ୟୁଏସ୍‌ ସୂଚନା ପ୍ରଦାନ କରୁଥିବା ଜଣାପଡିଛି।

   Related Posts