Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • LICର ଏମ୍‌ଡି ହେଲେ ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ ସିଦ୍ଧାର୍ଥ ମହାନ୍ତି, ଫେବୃଆରୀ ୧ରୁ ସମ୍ଭାଳିବେ ଦାୟିତ୍ବ
  • ||
  • ଜାନୁଆରୀ ୨୭, ସକାଳେ ଜେଲ୍‌ରୁ ମୁକୁଳିପାରନ୍ତି ଭି.କେ. ଶଶିକଳା
  • ||
  • ନେତାଜୀ ଜନ୍ମସ୍ଥାନ ସଂଗ୍ରହାଳୟ ଖୋଲିଵାକୁ ସରକାରଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • କଟକ:କାଲିଠାରୁ ଖୋଲିଵ ନେତାଜୀ ସଂଗ୍ରହାଳୟ
  • ||
  • ରାଇରଙ୍ଗପୁର: ଗୋରୁମହିଷାଣି ପୋଲିସର ସଡକ ସୁରକ୍ଷା ସଚେତନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ, ସାମିଲ ଥିଲେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ପୁଣି ରକ୍ତ ରଞ୍ଜିତ ହେଲା ଶୁଲିଆ ପୀଠ, ଗଡିଲା ଶହ ଶହ ପଶୁ-ପକ୍ଷୀଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବରରେ ପହଞ୍ଚିଲା ୨ୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ କୋଭିଡ ଟିକା: ସ୍ପାଇସ୍ ଜେଟ୍‌ରେ ଆସିଲା ଟିକା
  • ||
  • ଭାଙ୍ଗିଲା ୩୩ ବର୍ଷର ରେକର୍ଡ୍‌ : ବ୍ରିସବେନ ଟେଷ୍ଟରେ ଭାରତର ଐତିହାସିକ ବିଜୟ, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ୩ ଓ୍ବିକେଟ୍‌ରେ ହରାଇ ସିରିଜ କବଜା କଲା ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ସୀମାନ୍ତରେ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର, ୧୦ରୁ ଅଧିକ ମାଓ କ୍ୟାମ୍ପ ଧ୍ୱଂସ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ଫୋକସ୍‌ରେ ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶା, ମା’ ସମଲେଶ୍ବରୀଙ୍କ ମନ୍ଦିର ବୁଲି ସମୀକ୍ଷା କଲେ 5-T ସଚିବ
  • ||

ତୃତୀୟ ବିଶ୍ବଯୁଦ୍ଧ ପୂର୍ବରୁ ଶୀତଳଯୁଦ୍ଧ : ଚୀନ୍‌କୁ ଟ୍ରମ୍ପ୍‌ଙ୍କ ଚେତାବନୀ, ସାତ ଦିନ ଭିତରେ ହେବ ଆକ୍ସନ

27/05/2020 at 11:41 AM

ଓ୍ବାଶିଂଟନ୍ ୨୭।୫: ସାରା ବିଶ୍ବରେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ସଙ୍କଟ ସମାଲୋଚନାର ଶିକାର ହୋଇଥିବା ଚୀନ୍ ପୁଣି ଥରେ ଚର୍ଚ୍ଚାକୁ ଆସିଛି । ହଂକଂ ଉପରେ ନିଜର ଆଭିମୁଖ୍ୟ ଦର୍ଶାଉଥିବା ଚୀନ୍ ଏକ ନୂଆ ନିୟମ ପ୍ରଣୟନ କରିଛି । ଯାହାକୁ ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ଆଇନ ନାମରେ ନାମିତ କରାଯାଇଛି । ହଂକଂରେ ଏହି ଆଇନକୁ ବ୍ୟାପକ ବିରୋଧ କରାଯାଉଛି ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ ମଧ୍ୟ ଏହା ବିଷୟରେ ଏକ ବୟାନ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ ହ୍ବାଇଟ୍ ହାଉସରେ ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ହଂକଂରେ ଚୀନ୍ ଯାହା କରୁଛି ତାହା ଠିକ୍ ନୁହେଁ, ଆମେ ଶୀଘ୍ର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବୁ ।

ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଆପଣ ଏ ବିଷୟରେ ଶୀଘ୍ର ଶୁଣିବେ, ବୋଧହୁଏ ଏହି ସପ୍ତାହରେ । ଆମେ ବହୁତ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଉତ୍ତର ଦେବୁ । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଏବଂ ଆମେରିକାର ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଚୀନ୍ ଉପରେ ଖପ୍ପା ହୋଇସାରିଛନ୍ତି । ସେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ପାଇଁ ଚୀନ୍ କୁ ଦାୟୀ କରିଛନ୍ତି । ଏହାସହ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ତାଙ୍କୁ ହରାଇବାକୁ ଚୀନ୍ ର ଚାଲ୍ ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ଚୀନ୍ ରେ ଏବେ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟିର ସଂସଦ ଚାଲିଛି । ଯେଉଁଠାରେ ଚୀନ୍ ସହ ଜଡିତ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଉପରେ ଆଲୋଚନା ହେଉଛି । ଏହି ସମୟରେ ହଂକଂକୁ ଅଣାଯିବାକୁ ଥିବା ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ଆଇନ ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଏହା ଏକ ମାସ ମଧ୍ୟରେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା ।

ଗତ ବର୍ଷରୁ ହଂକଂ ରାସ୍ତାରେ ଏହି ନିୟମ ବିରୋଧରେ ଐତିହାସିକ ବିରୋଧ ପ୍ରଦର୍ଶନ ହେଉଛି । ଯାହା ଉପରେ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ବର ନଜର ରହିଛି ।

ଏହି ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି ହଂକଂର ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଚୀନ୍ ରେ ଅପରାଧ କରନ୍ତି, ତେବେ ତାଙ୍କୁ ତଦନ୍ତ ପାଇଁ ପ୍ରତ୍ୟର୍ପଣ କରାଯାଇପାରିବ । ଏହାପୂର୍ବରୁ ଏହି ବିଲରେ ଏହି ବ୍ୟବସ୍ଥା ନଥିଲା । ପୂର୍ବରୁ ଏହା ଏପରି ଥିଲା ଯେ ଯଦି କେହି ଅପରାଧ କରନ୍ତି ତେବେ ତାଙ୍କୁ ଅନ୍ୟ ଦେଶକୁ ପଠାଇବା ପାଇଁ କୌଣସି ଚୁକ୍ତି ନଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଏହି ବିଲରେ ସଂଶୋଧନ କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଅନେକ ଦେଶ ସହିତ ଚୁକ୍ତିନାମା ସ୍ବାକ୍ଷରିତ ହୋଇଥିଲା । ଯେଉଁଥିରେ ଚୀନ୍, ତାଇୱାନ, ମକାଉ ଭଳି ଦେଶ ସାମିଲ୍ ଥିଲା ।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଯଦି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଜାତୀୟ ପ୍ରତୀକ ସହିତ ଟାମ୍ପରିଂ କରନ୍ତି, ସଂଗୀତକୁ ଅପମାନିତ କରନ୍ତି ଯାହା ପ୍ରଶାସନକୁ ଦେଶ ବିରୋଧୀ ମନେ ହୁଏ, ତେବେ ତାଙ୍କୁ ତିନି ବର୍ଷ ଜେଲ୍ ହୋଇପାରେ । ହଂକଂରେ ଏହି ଆଇନକୁ ଗଣତନ୍ତ୍ରର ଉଲ୍ଲଂଘନ କୁହାଯାଉଛି ।

   Related Posts