Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ୟୁପି ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପ୍ରାର୍ଥୀ ତାଲିକା ଘୋଷଣାକଲା ଆପ୍‌, ତାଲିକାରେ ଅନେକ ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷିତ
  • ||
  • ଆସେସ୍‌ ସିରିଜ୍ କବଜା କଲା ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ, ଇଂଲଣ୍ଡକୁ ୪-୦ରେ ମୂଳପୋଛ କରି ଇତିହାସ ରଚିଲା କଙ୍ଗାରୁ ବାହିନୀ
  • ||
  • ରବିବାର ରାଜ୍ୟରେ ସୁସ୍ଥହେଲେ ରେକର୍ଡ ୪୪୫୨ଜଣ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୧୦୦୩ଜଣ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ମୋହନା: ଅଟୋ-ବାଇକ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ଜଣେ ମୃତ, ୭ ଆହତ
  • ||
  • ବଣାଇ ରେଞ୍ଜରେ ଗୋଠଛଡା ଦନ୍ତା ଆତଙ୍କ, ସନ୍ଧ୍ୟା ହେଲେ ଗାଁରେ ପଡୁଛି ତାଟିକବାଟ
  • ||
  • ଟେକ୍ସାସରେ ୪ ଜଣଙ୍କୁ ପଣବନ୍ଦୀ : ପାକିସ୍ତାନୀ ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କୁ ମୁକ୍ତ କରିବାକୁ ଦାବି, ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ଏଫବିଆଇ ଓ ସ୍ୱାଟ୍ ଟିମ୍
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୩ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୪୮୧କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୧ ହଜାର ଡେଇଁଲା ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୧୧୭୭ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୩୩୯୧୨ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ନିଶାରେ ୩ ବାଇକକୁ ଧକ୍କା ଦେଲେ କାର୍ ଡ୍ରାଇଭର, ଓଲଟା ପୋଲିସକୁ କଲେ ଗାଳିଗୁଲଜ
  • ||
  • ଫାଟିଗଲା ମୋବାଇଲ ବ୍ୟାଟେରୀ, ନାବାଳକ ଗୁରୁତର : ପଥରରେ ଛେଚୁଥିବା ବେଳେ ଅଘଟଣ
  • ||

ତୃତୀୟ ବିଶ୍ବଯୁଦ୍ଧ ପୂର୍ବରୁ ଶୀତଳଯୁଦ୍ଧ : ଚୀନ୍‌କୁ ଟ୍ରମ୍ପ୍‌ଙ୍କ ଚେତାବନୀ, ସାତ ଦିନ ଭିତରେ ହେବ ଆକ୍ସନ

27/05/2020 at 11:41 AM

ଓ୍ବାଶିଂଟନ୍ ୨୭।୫: ସାରା ବିଶ୍ବରେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ସଙ୍କଟ ସମାଲୋଚନାର ଶିକାର ହୋଇଥିବା ଚୀନ୍ ପୁଣି ଥରେ ଚର୍ଚ୍ଚାକୁ ଆସିଛି । ହଂକଂ ଉପରେ ନିଜର ଆଭିମୁଖ୍ୟ ଦର୍ଶାଉଥିବା ଚୀନ୍ ଏକ ନୂଆ ନିୟମ ପ୍ରଣୟନ କରିଛି । ଯାହାକୁ ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ଆଇନ ନାମରେ ନାମିତ କରାଯାଇଛି । ହଂକଂରେ ଏହି ଆଇନକୁ ବ୍ୟାପକ ବିରୋଧ କରାଯାଉଛି ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ ମଧ୍ୟ ଏହା ବିଷୟରେ ଏକ ବୟାନ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ ହ୍ବାଇଟ୍ ହାଉସରେ ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ହଂକଂରେ ଚୀନ୍ ଯାହା କରୁଛି ତାହା ଠିକ୍ ନୁହେଁ, ଆମେ ଶୀଘ୍ର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବୁ ।

ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଆପଣ ଏ ବିଷୟରେ ଶୀଘ୍ର ଶୁଣିବେ, ବୋଧହୁଏ ଏହି ସପ୍ତାହରେ । ଆମେ ବହୁତ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଉତ୍ତର ଦେବୁ । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଏବଂ ଆମେରିକାର ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଚୀନ୍ ଉପରେ ଖପ୍ପା ହୋଇସାରିଛନ୍ତି । ସେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ପାଇଁ ଚୀନ୍ କୁ ଦାୟୀ କରିଛନ୍ତି । ଏହାସହ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ତାଙ୍କୁ ହରାଇବାକୁ ଚୀନ୍ ର ଚାଲ୍ ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ଚୀନ୍ ରେ ଏବେ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟିର ସଂସଦ ଚାଲିଛି । ଯେଉଁଠାରେ ଚୀନ୍ ସହ ଜଡିତ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଉପରେ ଆଲୋଚନା ହେଉଛି । ଏହି ସମୟରେ ହଂକଂକୁ ଅଣାଯିବାକୁ ଥିବା ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ଆଇନ ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଏହା ଏକ ମାସ ମଧ୍ୟରେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା ।

ଗତ ବର୍ଷରୁ ହଂକଂ ରାସ୍ତାରେ ଏହି ନିୟମ ବିରୋଧରେ ଐତିହାସିକ ବିରୋଧ ପ୍ରଦର୍ଶନ ହେଉଛି । ଯାହା ଉପରେ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ବର ନଜର ରହିଛି ।

ଏହି ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି ହଂକଂର ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଚୀନ୍ ରେ ଅପରାଧ କରନ୍ତି, ତେବେ ତାଙ୍କୁ ତଦନ୍ତ ପାଇଁ ପ୍ରତ୍ୟର୍ପଣ କରାଯାଇପାରିବ । ଏହାପୂର୍ବରୁ ଏହି ବିଲରେ ଏହି ବ୍ୟବସ୍ଥା ନଥିଲା । ପୂର୍ବରୁ ଏହା ଏପରି ଥିଲା ଯେ ଯଦି କେହି ଅପରାଧ କରନ୍ତି ତେବେ ତାଙ୍କୁ ଅନ୍ୟ ଦେଶକୁ ପଠାଇବା ପାଇଁ କୌଣସି ଚୁକ୍ତି ନଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଏହି ବିଲରେ ସଂଶୋଧନ କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଅନେକ ଦେଶ ସହିତ ଚୁକ୍ତିନାମା ସ୍ବାକ୍ଷରିତ ହୋଇଥିଲା । ଯେଉଁଥିରେ ଚୀନ୍, ତାଇୱାନ, ମକାଉ ଭଳି ଦେଶ ସାମିଲ୍ ଥିଲା ।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଯଦି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଜାତୀୟ ପ୍ରତୀକ ସହିତ ଟାମ୍ପରିଂ କରନ୍ତି, ସଂଗୀତକୁ ଅପମାନିତ କରନ୍ତି ଯାହା ପ୍ରଶାସନକୁ ଦେଶ ବିରୋଧୀ ମନେ ହୁଏ, ତେବେ ତାଙ୍କୁ ତିନି ବର୍ଷ ଜେଲ୍ ହୋଇପାରେ । ହଂକଂରେ ଏହି ଆଇନକୁ ଗଣତନ୍ତ୍ରର ଉଲ୍ଲଂଘନ କୁହାଯାଉଛି ।

   Related Posts