Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭିସା ଉପରେ ଲାଗିଥିବା କଟକଣା ହଟାଇଲେ ସରକାର
  • ||
  • ଟ୍ୱିଟରରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦିଙ୍କ ପାଇଁ କବିତା ଲେଖିଲେ ରାହୁଲ
  • ||
  • ମା’ ମାଣିକେଶ୍ଵରୀଙ୍କ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଛତର ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ୧୪୪ ଧାରା ଜାରି
  • ||
  • ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା ମାଟ୍ରିକ୍ ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟାରୀ ପରୀକ୍ଷା ଫଳ
  • ||
  • ରାୟଗଡାରେ ବୋଲେରୋ-ବାଇକ୍ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ୨ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବିନା ଅନୁମତିରେ ଦାଢ଼ି ରଖି ନିଲମ୍ବିତ ହେଲେ ପୋଲିସ ବାବୁ
  • ||
  • ପାଲଘର ମାମଲାରେ ଆଉ ୨୪ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୫ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ବିହାର ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ବିଜେପି ଜାରି କଲା ସଂକଳ୍ପ ପତ୍ର
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୯୧୩ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||

ଚୀନ୍ ସହ ଭାରତର ସୀମା ବିବାଦ ପ୍ରସଙ୍ଗ : ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ୍ କହିଲେ ଭଲ ମୁଡ୍‌ରେ ନାହାନ୍ତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି

29/05/2020 at 9:55 AM

ଓ୍ବାଶିଂଟନ୍ ୨୯।୫: ଚୀନ୍ ସହ ଭାରତର ସୀମା ବିବାଦ ଉପରେ ମଧ୍ୟସ୍ଥତା କରୁଥିବା ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ମୁଁ ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ସହ କଥା ହୋଇଛି କିନ୍ତୁ ଚୀନ୍ ସହ ବିବାଦ କାରଣରୁ ସେ ଭଲ ମୁଡ୍ ରେ ନାହାଁନ୍ତି । ଏହାସହ ସେ ପୁଣି ଥରେ ମଧ୍ୟସ୍ଥତା କରିବା କଥାକୁ ଦୋହରାଇଥିଲେ ।

ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ବଡ ବିବାଦ ଚାଲିଛି, ୧.୪ ବିଲିୟନ ଜନସଂଖ୍ୟା ବିଶିଷ୍ଟ ଦୁଇଟି ବଡ ଦେଶ ଯାହାର ସାମରିକ ଶକ୍ତି ବହୁତ ଶକ୍ତିଶାଳୀ । ଭାରତ ଖୁସି ନୁହେଁ ଏବଂ ବୋଧହୁଏ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟ ଖୁସି ନୁହେଁ । ସେ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି, ମୁଁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିପାରେ ଯେ ମୁଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦିଙ୍କ ସହିତ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରିଛି, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଚୀନ୍ ସହିତ ବିବାଦ ଥିବାରୁ ସେ ଭଲ ମୁଡରେ ନାହାଁନ୍ତି।

ଗୁରୁବାର ହ୍ବାଇଟ୍ ହାଉସର ଓଭଲ ଅଫିସରେ ସାମ୍ବାଦିକମାନଙ୍କ ସହ ବାର୍ତ୍ତାଳାପରେ ଟ୍ରମ୍ପ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହା ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ବଡ ବିବାଦ ପାଲଟିଛି । ସେ କହିଛନ୍ତି, ମୁଁ ଆପଣଙ୍କ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ବହୁତ ପସନ୍ଦ କରେ । ସେ ବହୁତ ଭଦ୍ର ବ୍ୟକ୍ତି।

ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ଉତ୍ତେଜନାପୂର୍ଣ୍ଣ ମାହୋଲରେ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ମଧ୍ୟସ୍ଥତା ପ୍ରଶ୍ନ ଉପରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଟ୍ରମ୍ପ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଯଦି ସେମାନେ ଭାବନ୍ତି ଯେ ମୋର ମଧ୍ୟସ୍ତି ହେବା କିମ୍ବା ମଧ୍ୟସ୍ଥତା କରିବାରେ କୌଣସି ସାହାଯ୍ୟ ମିଳିବ, ତେବେ ମୁଁ ତାହା କରିବି । ତେବେ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ଆଭିମୁଖ୍ୟର ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ଭାରତ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିସାରିଛି ।

ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ପ୍ରସ୍ତାବ ଉପରେ ଭାରତ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ରଖିଛି । ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି ଯେ କୌଣସି ତୃତୀୟ ପକ୍ଷର ହସ୍ତକ୍ଷେପ ଆବଶ୍ୟକ ନାହିଁ । ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ଏହି ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ଆମେ ଚୀନ୍ ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗରେ ଅଛୁ ।

ଦୁଇ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଚୀନ୍ ସହିତ ଭାରତର ସୀମା ବିବାଦ ଉପରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଟ୍ରମ୍ପ ମଧ୍ୟସ୍ଥତା କରିବାକୁ କହିଥିଲେ । ସେତେବେଳେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ କହିଥିଲେ ଯେ, ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ସୀମା ବିବାଦ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଆମେରିକା ମଧ୍ୟସ୍ଥତା କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ।

ଟ୍ରମ୍ପ୍ ଟୁଇଟ୍ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଆମେ ଉଭୟ ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ କୁ ସୂଚନା ଦେଇଛୁ, ଯଦି ସେମାନେ ଚାହାଁନ୍ତି, ସୀମା ବିବାଦରେ ମଧ୍ୟସ୍ଥତା କରିବାକୁ ଆମେରିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛି।

ଏହି ମାସ ଆରମ୍ଭରୁ ଲଦାଖରେ ଚୀନ୍ ସୈନିକ ଏବଂ ଭାରତୀୟ ସୈନିକମାନେ ମୁହାଁମୁହିଁ ହୋଇଥିଲେ । ସୈନ୍ୟ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ଏବଂ ଚୀନ୍ ବେସ୍ ନିର୍ମାଣ କରୁଥିବା ଖବର ଆସୁଛି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଭାରତ ମଧ୍ୟ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଏବଂ ଶୀର୍ଷ ସ୍ତରରେ ଏହାକୁ ନେଇ ମାନସମନ୍ଥନ ଚାଲିଛି ।

ନିକଟରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ମଧ୍ୟ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ । ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଲଦାଖ ମାମଲାରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରିପୋର୍ଟ ନେଇଥିଲେ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ତିନି ସେନାର ମୁଖ୍ୟଙ୍କୁ ବିକଳ୍ପ ପରାମର୍ଶ ଦେବାକୁ କୁହାଯାଇଥିଲା ।

ଗତ କିଛି ଦିନ ହେବ ଚୀନ୍‌ରୁ ସାମରିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବା ପରେ ପୂର୍ବ ଲଦାଖରେ ଥିବା ଇଣ୍ଡୋ-ଚାଇନା ମଧ୍ୟରେ ଲାଇନ୍ ଅଫ୍ ଆକ୍ଟୁଆଲ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍ (LAC) ରେ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ତିକ୍ତତା ଦେଖାଦେଇଛି ।

ଭାରତ ଏହାର ସୀମା ମଧ୍ୟରେ ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣକୁ ବିରୋଧ କରିଆସୁଛି । ଚୀନ୍‌ର କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ଭାରତ ସତର୍କ ମୋଡରେ ଅଛି । ନିକଟରେ ଉଭୟ ଦେଶର ସୈନ୍ୟବାହିନୀ ସୀମାରେ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ବୃଦ୍ଧି କରିଛନ୍ତି । ୨୦୧୭ରେ ଡୋକଲାମ ବିବାଦ ପରି ପରିସ୍ଥିତି ପୁଣି ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି ବୋଲି ବିଶ୍ବସ କରାଯାଏ ।

   Related Posts