Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମହାକାଶରେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ହରାଇଛି ସ୍ପେସଏକ୍ସର ଫାଲକନ-୯, ବିପଦରେ ଭାରତର ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ
  • ||
  • ବିଜେପିରେ ସାମିଲ ହେଲେ ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡର ପୂର୍ବତନ କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ କିଶୋର ଉପାଧ୍ୟାୟ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୮ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୫୦କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମିଲା ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୫୯୦୧ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୨୩୧୧୬୯ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଜିଲ୍ଲା ପରିଷଦ ନିର୍ବାଚନ ଲଢୁଛନ୍ତି ଡାକ୍ତରାଣୀ, ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ବିଜେପି ପ୍ରାର୍ଥୀ ମୋନାଲିସା
  • ||
  • ବିସ୍ଫୋରଣ କରି ଟ୍ରେନ୍ ଲାଇନ ଉଡାଇଲେ ନକ୍ସଲ, ପୋଷ୍ଟରରେ ଦେଲେ ଧମକ
  • ||
  • କୁହୁଡିର ଚାଦରରେ ଜଗତସିଂହପୁର, ଗମନାଗମନ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ
  • ||

ଚୀନ୍‌କୁ ଠୋକର ଦେବାକୁ ଟ୍ରମ୍ପ୍‌ଙ୍କ ଆଉ ଏକ ଯୋଜନା : ଉଇଗୁର ମୁସଲିମ୍ ବିଲ୍ ଉପରେ ଆମେରିକା ଲଗାଇବ ମୋହର

9/06/2020 at 8:56 AM

ଓ୍ବାଶିଂଟନ୍ ୯।୬: କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଯୋଗୁଁ ଚୀନ୍ ଏବଂ ଆମେରିକା ପୂର୍ବରୁ ମୁହାଁମୁହିଁ ହୋଇସାରିଛନ୍ତି । ଏହି ସମୟରେ ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ ଚୀନ୍‌କୁ ଏକ ବଡ ଝଟକା ଦେବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛନ୍ତି । ଆମେରିକା କଂଗ୍ରେସ ଉଇଗୁର ମୁସଲମାନମାନଙ୍କୁ ଜେଲ୍ କୁ ନେବାକୁ ଚୀନ୍ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ରୋକିବାକୁ ଯେଉଁ ବିଲ୍ କୁ ମଞ୍ଜୁରୀ ଦେଇଥିଲେ ସେହି ବିଲ୍ ଉପରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ ସ୍ବାକ୍ଷରିତ କରିପାରନ୍ତି ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ଆମେରିକାର ପ୍ରତିନିଧି ସଭା ଗତ ମାସରେ ଚୀନ୍ ପଶ୍ଚିମ ଅଞ୍ଚଳରେ ଜିନଜିଆଙ୍ଗରେ ଉଇଗୁର ମୁସଲମାନମାନଙ୍କୁ ଜେଲ୍ ରେ ରଖିବା ଏବଂ ନିର୍ଯାତନା ଦେବା ପାଇଁ ଚୀନ୍ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ବିରୋଧରେ କଟକଣା ଲାଗୁ କରାଯାଇଥିଲା । ସମାନ ବିଲ୍ ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ନିକଟକୁ ପଠାଯାଇଥିଲା ।

ରଏଟର୍ସର ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ୍ ଏହି ବିଲରେ ଦସ୍ତଖତ କରିବେ । ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହା ଶୀଘ୍ର ଘୋଷଣା କରାଯାଇପାରେ । ଯଦିଓ ସେମାନେ ଏଥିପାଇଁ କୌଣସି ସମୟ ସୀମା ସ୍ଥିର କରିନାହାଁନ୍ତି ।

ଗତ ମାସରେ ଯେତେବେଳେ ଆମେରିକାର କଂଗ୍ରେସରେ ଏହି ବିଲ୍ ପାରିତ ହୋଇଥିଲା ସେତେବେଳେ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ସହଯୋଗୀ ରିପବ୍ଲିକାନ୍ ସଦସ୍ୟମାନେ କହିଥିଲେ ଯେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଟ୍ରମ୍ପ ଏହି ବିଲରେ ଦସ୍ତଖତ କରିବେ ବୋଲି ସେମାନେ ଆଶା କରିଛନ୍ତି । ତେବେ ଟ୍ରମ୍ପ ଏହା କରିବେ କି ନାହିଁ ସେନେଇ ହ୍ବାଇଟ୍ ହାଉସ କୌଣସି ସୂଚନା ଦେଇନାହିଁ । କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଯଦି ଟ୍ରମ୍ପ ଏହା କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ଚୀନ୍ ପାଇଁ ଏକ ବଡ ଝଟକା ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ କରିପାରେ ।

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଚୀନ୍ ଜିନଜିଆଙ୍ଗ ପ୍ରଦେଶରେ ଉଇଗୁର ଏବଂ ଅନ୍ୟ ମୁସଲମାନ ଗୋଷ୍ଠୀର ଦମନ ପାଇଁ ଦାୟୀ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଏହି ବିଲ୍ ଉପରେ କଟକଣା ଲାଗୁ କରାଯାଇଛି । ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ ଆକଳନ କରିଛି ଯେ, ଏହି ଶିବିରରେ ଏକ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ମୁସଲମାନଙ୍କୁ ଅଟକ ରଖାଯାଇଛି ।

ଆମେରିକାର କଂଗ୍ରେସ ଦ୍ବାରା ଏହି ବିଲ୍ ପାରିତ ହେବାପରେ ଆମେରିକାର ରିପବ୍ଲିକାନ୍ ସିନେଟର ମାର୍କୋ ରୁବିଓ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଚୀନ୍ ସରକାର ସେପରି କିଛି କରିପାରିବେ ନାହିଁ । ଗୃହ ବାଚସ୍ପତି ନାନସୀ ପେଲୋସି ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ବେଜିଂର ଉଇଗୁରୁ ବିରୋଧରେ ମାନବିକ ଅଧିକାରର ଉଲ୍ଲଂଘନ ବିରୋଧରେ ଆମେରିକା କଂଗ୍ରେସ କଠୋର ପଦକ୍ଷେପ ନେଉଛି ।

ଆମେରିକା ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ କିଛି ସମୟ ଧରି ତିକ୍ତତା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ମହାମାରୀ ପାଇଁ ଚୀନ୍‌କୁ ଦାୟୀ କରୁଛନ୍ତି । ବିଶ୍ବାସ କରାଯାଏ ଯେ ଉଇଗୁର ମୁସଲମାନମାନଙ୍କ ସହ ଜଡିତ ଏହି ବିଲ୍ ଚୀନ୍ ଏବଂ ଆମେରିକା ମଧ୍ୟରେ ଅଧିକ ତିକ୍ତତା ବଢିପାରେ। ବର୍ତ୍ତମାନ ପାଇଁ ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବାକୁ ପଡିବ।

ଇସଲାମରେ ବିଶ୍ବାସ କରୁଥିବା ଉଇଗୁରୁ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଲୋକମାନେ ଚୀନର ସବୁଠୁ ବଡ ଏବଂ ପଶ୍ଚିମ ଅଞ୍ଚଳ ଜିନଜିଆଙ୍ଗ ପ୍ରଦେଶରେ ବାସ କରନ୍ତି । ଚୀନରେ ଉଇଗୁର ଜନସଂଖ୍ୟା ଏକ କୋଟିରୁ ଅଧିକ । ବହୁ ମାନବାଧିକାର ଗୋଷ୍ଠୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଚୀନ୍‌ର ଉତ୍ତର-ପଶ୍ଚିମରେ ଥିବା ଜିନଜିଆଙ୍ଗ ପ୍ରଦେଶର ଶିବିରରେ ଅତି କମରେ୧ ମିଲିୟନ ଉଇଗୁର ଏବଂ ଅନ୍ୟ ତୁର୍କୀ ମୂଳ ମୁସଲମାନମାନେ ଶିବିରରେ ରହିଛନ୍ତି ।

ଚୀନ୍ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଉଇଗୁର ମୁସଲମାନମାନଙ୍କୁ ନିର୍ଯାତିତ କରୁଛି । ନ୍ୟୁୟର୍କ ଟାଇମ୍ସ କିଛି ଲିକ୍ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହା ପ୍ରକାଶ କରିଛି । ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ସି ଜିନପିଙ୍ଗ କିପରି ଦୟା ନଦେଖାଇବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ତାହା ଏଥିରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ।

ଗତ ବର୍ଷ ଦି ନ୍ୟୁୟର୍କ ଟାଇମ୍ସ ଦ୍ବାରା ମିଳିଥିବା ୪୦୩ ପୃଷ୍ଠାର ଗୁପ୍ତ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟରେ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟିର ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁପ୍ତ କିନ୍ତୁ ବିବାଦୀୟ କାର୍ଯ୍ୟ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା । ଖବରକାଗଜ ଅନୁଯାୟୀ ଚୀନ୍ର ରାଜନୈତିକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ସହ ଜଡିତ ଜଣେ ଅଜଣା ବ୍ୟକ୍ତି ଏହି ଦଲିଲଗୁଡିକୁ ଲିକ୍ କରିଛନ୍ତି।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଆତଙ୍କବାଦ ତଥା ଧାର୍ମିକ ଉଗ୍ରବାଦ ବିରୋଧରେ ଚୀନ୍ ମୁସଲମାନମାନଙ୍କୁ କ୍ୟାମ୍ପରେ ରଖିଛି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ଧୋଇ ଦେଇଥିବାର ମଧ୍ୟ ଅନେକ ରିପୋର୍ଟ ଆସିଛି । ଏହି ରିପୋର୍ଟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିବା ପରେ ଚୀନ୍‌କୁ ମଧ୍ୟ ସମାଲୋଚନା କରାଯାଇଛି ।

   Related Posts