Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ଓସାମା ବିନ ଲାଡେନର ପୁଅ ହମଜା ଲାଡେନ ମୃତ, ପୁଷ୍ଟି କଲେ ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ଫ

14/09/2019 at 7:32 PM

ନ୍ୟୁୟର୍କ:  ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଆତଙ୍କବାଦ ସଙ୍ଗଠନ ଅଲ-କାଏଦାର ସଂସ୍ଥାପକ ଓସାମା ବିନ୍ ଲାଡେନର ପୁଅ ହମଜା ଲାଡେନ ମୃତ। ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ଫ ଶନିବାର ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ତେବେ ହମଜାର ମୃତ୍ୟୁ ଖବର ମିଡିଆରେ ପ୍ରସାରିତ ହେବା କିଛି ନୂଆ କଥା ନୁହେଁ। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ଗଣମାଧ୍ୟମ ଆମେରିକା ସୂଚନା ଆଧାରରେ ହମଜାର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ଅନେକବାର ଘୋଷଣା କରିଛି। ହେଲେ ଏଥର ନିଜେ ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପିତାଙ୍କ ରାସ୍ତାରେ ଚାଲିଥିବା ଦୁର୍ଦ୍ଦାନ୍ତ ଆତଙ୍କବାଦୀର ମୃତ୍ୟୁ ପୁଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି।

ଚଳିତବର୍ଷ ମାର୍ଚ୍ଚମାସରେ ହମଜା ବିନ ଲାଡେନର ସୂଚନା ପ୍ରଦାନକାରୀଙ୍କ ଲାଗି ଆମେରିକା ୧ ମିଲିୟନ ଡଲାର ପୁରସ୍କାର ରାଶି ଘୋଷଣା କରିଥିଲା। ପିତାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁର ପ୍ରତିଶୋଧ ଲାଗି ହମଜା ଆକ୍ରମଣ ଷଡଯନ୍ତ୍ର କରୁଥିବା ଆମେରିକା କହୁଥିଲା। ଏଣୁ ହମଜା ଲାଗି ଆମେରିକା ଏତବଡ ପୁରସ୍କାର ରାଶି ଘୋଷଣା କରିଥିଲା।

ଆମେରିକା ବ୍ୟତୀତ ଜାତିସଂଘ ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦ ମଧ୍ୟ ହମଜାକୁ ତାର ପ୍ରତିବନ୍ଧିତ ସୂଚୀରେ ପକାଇ ଦେଇଥିଲା। ଆମେରିକା ଓ ଜାତିସଂଘର କଟକଣା ପରେ ସାଉଦୀ ଆରବ ହମଜାର ନାଗରିକତାକୁ ରଦ୍ଦ କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲା। ଏଣୁ ହମଜା ଲୁଚିଛପି ବିଭିନ୍ନ ଦେଶକୁ ଯିବା ଆସିବା କରୁଥିଲା। ତେବେ ଶେଷରେ ହମଜାର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ଶନିବାର ନିଜେ ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। 

   Related Posts