Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ପୁରୀ ହାଜତ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣାର ବିଚାର ବିଭାଗୀୟ ତଦନ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • ଯୋଜନାବଦ୍ଧ ଲୁଟ୍ : ସାଙ୍ଗଙ୍କୁ ଲଗାଇ ଡକାୟତି କରାଇଥିଲା IIFL କର୍ମଚାରୀ ଲାଲା ଅମ୍ରିତ ରାୟ
  • ||
  • ଅଭିନେତା ଆଶିଷ ରାୟଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||
  • ବାତ୍ୟା ‘ନିଭାର୍’ ପ୍ରଭାବରେ ଚେନ୍ନାଇରେ ବର୍ଷା
  • ||
  • ନବରଙ୍ଗପୁର : ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଗଛରେ ପିଟିହେଲା ବାଇକ୍, ୨ ବାଇକ୍ ଆରୋହୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୪ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୬୭୧ରେ ପହଞ୍ଚିଲା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୬୪୨ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୩୧୫୨୭୧ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଆସୁଛି ବାତ୍ୟା ‘ନିଭାର୍’: ୨୫ରୁ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଆଲର୍ଟ ରହିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||

ସାମ୍ବାଦିକ ବବ୍ ଉଡୱାର୍ଡଙ୍କ ନୂଆ ପୁସ୍ତକ ‘Rage’କୁ ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା, ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ସହ ଆଳାପରେ ପିୟୁସାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ରହସ୍ୟ ଖୋଲିଛନ୍ତି କିମଜୋଙ୍ଗ !

11/09/2020 at 8:40 PM

ୱାସିଂଟନ : ଆମେରିକୀୟ ସାମ୍ବାଦିକ ତଥା ଲେଖକ ବବ୍ ଉଡୱାର୍ଡଙ୍କ ପୁସ୍ତକ ‘ରେଜ୍‌’ ଏବେ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ । ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ସହ ତାଙ୍କ ଅନ୍ତରଙ୍ଗ ଆଳାପର କିୟଦାଂଶ ଏହି ପୁସ୍ତକରେ ସ୍ଥାନିତ ହୋଇଛି। ଯେଉଁଥିରେ ଉତ୍ତରକୋରିଆ ଏକଛତ୍ରବାଦୀ ଶାସକ କିମ୍‌ ଜୋଙ୍ଗ ଉନ୍‌ ଓ  ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କୁ ଆଳାପରେ ଶୁଣାଇ ଥିବା ତାଙ୍କ କାହାଣୀ ବି ରହିଛି। ଏଥିରେ ଉତ୍ତର କୋରିଆର ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ନେତା ତଥା  ଜୋଙ୍ଗ ସୋଙ୍ଗ ଥାଏକଙ୍କ  ହତ୍ୟା  କାହାଣୀ ମଧ୍ୟ ରହିଛି।

ଉନ୍‌ଙ୍କ ପିୟୁସା ଜୋଙ୍ଗ ସୋଙ୍ଗ ଥାଏକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଏବେ ବି ଦେଶବାସୀଙ୍କ ନିକଟରେ ରହସ୍ୟ ହୋଇ ରହିଛି। କେତେକ ତାଙ୍କୁ ଆଣ୍ଟି ଏୟାର କ୍ରାଫ୍ଟ ଗନ୍‌ରେ ବାନ୍ଧି ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିବାର ଅନୁମାନ କରୁଛନ୍ତି। ହେଲେ ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ସହ ଆଳାପରେ କିମ୍‌ ଜୋଙ୍ଗ ଦେଶଦ୍ରୋହୀଙ୍କ ସହ କିପରି ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି ତାର ରହସ୍ୟ ଖୋଲିଦେଇଥିଲେ। ଯାହା ବବ୍‌ଙ୍କ ପୁସ୍ତକ ଏବେ ସାର୍ବଜନିକ କରିଦେଇଛି।

ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ ଓ କିମ୍‌ ଜୋଙ୍ଗଙ୍କ ସମ୍ପର୍କ ବେଶ୍ ଉଠାପକା ଥିଲା। କେତେବେଳେ ଦୁଇ ନେତା ପରସ୍ପରକୁ ଯୁଦ୍ଧ ଧମକ ଦେଉଥିଲେ ତ କେତେବେଳେ ବେଶ୍‌ ଉତ୍ସାହରେ ପରସ୍ପରକୁ ଭେଟୁଥିଲେ। ଏଥିରେ କିମ୍‌ ଜୋଙ୍ଗ ରାଜଦ୍ରୋହ ଓ ଦୁର୍ନୀତି ଅଭିଯୋଗରେ କିପରି ତାଙ୍କ ପିୟୁସାଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଥିଲେ ତାହା ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କୁ କହିଥିବାର ଏହି ପୁସ୍ତକରେ ଦାବି କରାଯାଇଛି।

ଉତ୍ତରକୋରିଆ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜୋଙ୍ଗ ସୋଙ୍ଗ ଥାଏକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ନେଇ ଅଧିକାରୀକ ପୁଷ୍ଟି କରିନାହିଁ। ତେବେ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ଅନୁସାରେ ନିଜେ କିମ୍‌ ତାଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିବା ସହ ଦରବାରରେ ତାଙ୍କ ମସ୍ତକ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ। ଏଥିରେ ସେ ପିୟୁସାଙ୍କ ଛାତିରେ ବସି ସେ ପିୟୁସାଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ କାଟିଥିଲେ ଓ କିପରି  ତାଙ୍କକ୍ଷତବିକ୍ଷତ ଶରୀର ସେନାକୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରିଥିଲେ ବିସ୍ତୃତ ଭାବେ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କୁ କହିଥିଲେ ଉନ୍‌।

୨୦୧୩ ମସିହାରେ ଜୋଙ୍ଗ ସୋଙ୍ଗ ଥାଏକଙ୍କୁ ଉନ୍‌ ହତ୍ୟା ହୋଇଥିଲା। ତେବେ ତା ପୂର୍ବରୁ ଉନ୍‌ଙ୍କ ପଛକୁ ଜୋଙ୍ଗସୋଙ୍ଗ ଥିଲେ ଦେଶର ସର୍ବମୟ କର୍ତ୍ତା। ସେ ଦେଶରେ କିଛି ଶାସନ ସଂସ୍କାର କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ। ତେବେ ତାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଯୋଗୁ ଉତ୍ତରକୋରିଆ ବିଶ୍ୱ ନିମନ୍ତେ ଯେତିକି ଉନ୍ମୁକ୍ତ ହେବା କଥା ତାହା ଆଉ ସମ୍ଭବ ହୋଇ ନଥିଲା ବୋଲି ୨୦୧୬ରେ ନ୍ୟୁୟର୍କ ଟାଇମସ୍‌ରେ ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇଥିଲା।

   Related Posts