Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • IIFLରୁ ସୁନା ଲୁଟ୍ ମାମଲା : ଆଉ ୨ ଜଣଙ୍କୁ ବାନ୍ଧିଲା ପୋଲିସ, ମୁଖ୍ୟ କାର୍ପଟଦାର ଲାଲାର ଥିଲେ ସହଯୋଗୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୨ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୭୩୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୫୫୦ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୩୧୭୭୮୯ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • କନ୍ଧମାଳ : କନ୍ଧମାଳରେ ଅପରେସନ ଗ୍ରୀନ କ୍ଲିନ୍ , ପୁଣି ୧୯ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଷ ନଷ୍ଟ
  • ||
  • ସୁଶିଲ ମୋଦି ରାଜ୍ୟସଭା ପ୍ରାର୍ଥୀ, ରାମବିଳାସ ପାଶଓ୍ବାନଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ଟିକେଟ୍‌ ଦେଲା ବିଜେପି
  • ||
  • ଡିସେମ୍ବର ୧ରୁ ଖୋଲିବ ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ମେଡିକାଲ୍‌ କଲେଜ୍‌, କରୋନା ଗାଇଡ୍‌ଲାଇନ୍‌ ସହ ଏସ୍‌ଓପି ପାଳନ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ
  • ||

ଚୀନ୍ ଉହାନର ସନ୍ଦିଗ୍ଧ ଲ୍ୟାବ୍‌ ସହ ଆମେରିକୀୟ ଲିଙ୍କ୍ : ୨୮ କୋଟି ଡଲାରର ବିରାଟ ଫଣ୍ଡ !

12/04/2020 at 1:41 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୨।୪: କରୋନା ଭାଇରସ୍ ପ୍ରଥମେ ଚୀନର ଉହାନ ସହରରେ ବ୍ୟାପିଥିଲା । ପରେ ଚୀନ୍ ଦାବି କଲା ଯେ ଏହା ବନ୍ୟଜନ୍ତୁଙ୍କ ବଜାରରୁ ମନୁଷ୍ୟ ଦେହକୁ ଆସିଛି । ତାପରେ ଏହା ଆବିଷ୍କୃତ ହେଲା ଯେ ବାଦୁଡି ଦେହରେ ଏପରି ଭାଇରସ୍ ମିଳିଥାଏ । ତେଣୁ ହୁଏତ ଏହା ବାଦୁଡି ଦେହରୁ ମନୁଷ୍ୟ ଶରୀରକୁ ଆସିଥିଲା ​​। ଏହାପରେ ଚୀନର ଏକ ଲ୍ୟାବ୍ ଉପରେ ଗମ୍ଭୀର ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଥିଲା । ଏହାର କାରଣ ହେଲା ଏହି ଲ୍ୟାବ୍ ଉହାନ ବନ୍ୟଜନ୍ତୁ ମାର୍କେଟଠାରୁ ମାତ୍ର କିଛି କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଅବସ୍ଥିତ । ଏହି ଲ୍ୟାବ ବିଳାସପୂର୍ଣ୍ଣ ଏବଂ ଏହିପରି ଭାଇରସ୍ ଉପରେ ଗବେଷଣା କରିବାରେ ଚୀନ୍ ର ସବୁଠାରୁ ବଡ ଲ୍ୟାବ୍ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ସନ୍ଦେହଜନକ ଲ୍ୟାବ୍ର ଆମେରିକା ସହ ଲିଙ୍କ୍ ଥିବା ଖୁଲାସା ହୋଇଛି ।

ଡେଲି ମେଲ୍ ରେ ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଦାବି କରିଛି ଯେ କେତେକ ଦସ୍ତାବେଜରୁ ଏହି ସୂଚନା ମିଳିଛି ଯେ, ଆମେରିକା ସରକାର ଭାଇରସ୍ ଉପରେ ଗବେଷଣା କରୁଥିବା ଉହାନ ଏହି ଲ୍ୟାବକୁ ବ୍ୟବହାର ୨୮ କୋଟି ଟଙ୍କା ଦେଇଛନ୍ତି । ଗତ କିଛି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ଟଙ୍କା ଦିଆଯାଇଥିଲା ।

କେହି କେହି ଚୀନ୍ ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଉହାନ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଭାଇରୋଲୋଜିରେ ବାଦୁଡି ବ୍ୟବହାର ସମୟରେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଲିକ୍ ହୋଇଥାଇପାରେ ଏବଂ ପରେ ଚୀନ୍ ଏହାକୁ ବନ୍ୟଜନ୍ତୁ ବଜାରରୁ ବ୍ୟାପିଥିବା ଭାଇରସ୍ ବୋଲି କହିଥିଲା। । ବ୍ରିଟିଶ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ବୋରିସ୍ ଜନସନଙ୍କ ଜରୁରୀକାଳୀନ କମିଟି କୋବ୍ରାର ସଦସ୍ୟମାନେ ମଧ୍ୟ ଲ୍ୟାବରୁ ଭାଇରସ୍ ବିସ୍ତାର କଥାକୁ ବିଶ୍ବାସଯୋଗ୍ୟ ବୋଲି କହିଥିଲେ ।

ଆମେରିକାର ନେତାମାନେ ନିଜ ଦେଶ ତରଫରୁ ଚୀନ୍ ଲ୍ୟାବ୍ କୁ ଅର୍ଥ ଦିଆଯିବାକୁ ଦୃଢ ବିରୋଧ କରିଛନ୍ତି । କେତେକ ଆମେରିକୀୟ ନେତା କହିଛନ୍ତି ଯେ ପଶୁମାନଙ୍କୁ ବିପଜ୍ଜନକ ଏବଂ ହିଂସାତ୍ମକ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ଏହି ପାଣ୍ଠି ଦିଆଯାଇଥିଲା ।

ଆମେରିକାର ନ୍ୟାସନାଲ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ହେଲ୍ଥ ତରଫରୁ ଉହାନର ଭାଇରୋଲୋଜି ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟକୁ ୨୮ କୋଟି ଟଙ୍କା ଦିଆଯାଇଥିଲା । ଆମେରିକାର ସାଂସଦ ମ୍ୟାଟ୍ ଗେଟଜ କହିଛନ୍ତି- ଚୀନର ଲ୍ୟାବକୁ ଆମେରିକୀୟ ପାଣ୍ଠି ଦିଆଯାଉଥିବା ଖବର ପାଇଁ ମୁଁ ବୋଧହୁଏ ଅତ୍ୟଧିକ ଦୁଃଖିତ, ଯାହା ସାରା ବିଶ୍ବରେ କରୋନା ବିସ୍ତାର କରିବାରେ ସହାୟକ ହୋଇଛି ।

ଶନିବାର ଆମେରିକାର ହ୍ବାଇଟ୍ କୋଟ୍ ୱେଷ୍ଟର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଆନ୍ଥୋନୀ ବେଲୋଟି ମଧ୍ୟ ଚୀନ୍‌କୁ ଆମେରିକାର ସହାୟତାକୁ ନିନ୍ଦା କରିଛନ୍ତି । ଆନ୍ଥୋନୀ କହିଥିଲେ ଯେ, ଏହା ହୋଇପାରେ ଯେ ଚୀନ୍ ଲ୍ୟାବ୍ ରେ ଭାଇରସ୍ ଦ୍ବାରା ସଂକ୍ରମିତ କରାଯାଇଥିବା ଜନ୍ତୁ ଅଥବା କୌଣସି ଅନ୍ୟ ଉପାୟରେ ଅସୁସ୍ଥ ଏବଂ ପୀଡିତ କରାଯାଇଥିବା ଜନ୍ତୁ ଉପରେ ପ୍ରୟୋଗ କରାଯିବା ପରେ ବନ୍ୟଜନ୍ତୁ ବଜାରରେ ବିକ୍ରି କରାଯାଇଥାଇପାରେ ।

କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବେ ବ୍ରିଟିଶ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ବୋରିସ୍ ଜନସନଙ୍କ ଜରୁରୀକାଳୀନ କମିଟି କୋବ୍ରାର ଜଣେ ସଦସ୍ୟ କହିଥିଲେ ଯେ, ବୈଜ୍ଞାନିକ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ ଏବେ ମଧ୍ୟ ଏହା ବିଶ୍ବାସ କରାଯାଇପାରେ କି ଏହି ମରାତ୍ମକ ଭାଇରସ୍ ଉହାନର ବନ୍ୟଜନ୍ତୁ ବଜାରରୁ ମନୁଷ୍ୟଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚିଛି । କିନ୍ତୁ ଭାଇରସର ପ୍ରକୃତି ଦେଖି ବିଶ୍ବାସ କରିବା ବିକଳ୍ପ ସିଦ୍ଧାନ୍ତ । ଏହା ସମ୍ଭବ ଯେ ଉହାନରେ ସେହି ଲ୍ୟାବ୍ ର ଉପସ୍ଥିତି ଏକ ସଂଯୋଗ ନୁହେଁ ତ ।

   Related Posts