Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସଞ୍ଜୁ ବାବାଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକୁ ନେଇ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଲା ବଡ ଖବର
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମୋସ୍ ମିସାଇଲ୍ ପରୀକ୍ଷଣରେ ଭିଡିଓ ଜାରି କଲା ଭାରତୀୟ ନୌସେନା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୬ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୯୦୪କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡାରେ BSF ଜବାନଙ୍କ କମ୍ବିଂ ଅପରେସନ, ଟିଫିନ୍ ବୋମା ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ଷ୍ଟାଡିୟମ ନିକଟରେ ଉଚ୍ଛେଦ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ, ୨ ଫ୍ଲାଟୁନ ଫୋର୍ସ ମୃତୟନ
  • ||
  • ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ଜନସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ-୨ ସହକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ, ଏକକାଳୀନ ୬ଟି ସ୍ଥାନରେ ରେଡ୍
  • ||
  • ନୟାଗଡ଼ : ପୋଲିସ କବ୍‌ଜାରେ ୪ ଆନ୍ତଃ ଜିଲ୍ଲା ଡକାୟତ
  • ||

Corona: ଆମେରିକା ଫେଡେରାଲ ରିଜର୍ଭ ଅନୁସାରେ ଶେୟାରବଜାର ଲାଗି ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବ ନୀତି

26/04/2020 at 7:51 PM

ମୁମ୍ବାଇ : ଆଗାମୀ ସପ୍ତାହରେ ଶେୟାର ବଜାର ଲାଗି ଆମେରିକା ଫେଡେରାଲ ଅନୁସାରେ ନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବ। ଏଥିରେ କମ୍ପାନୀମାନଙ୍କ ତ୍ରୈମାସିକ ଫଳାଫଳ ଓ ଦେଶରେ କରୋନା ଭାଇରସ ସମ୍ପର୍କିତ ଘଟଣାକ୍ରମକୁ ମଧ୍ୟ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯିବ। ଦୁଇ ଦିନ ପରେ ଏପ୍ରିଲ ୨୮ ତାରିଖ ଦିନ ଆମେରିକା କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଫେଡାରଲ ରିଜର୍ଭଙ୍କ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ଦୁଇ ଦିନିଆ ବୈଠକର ନିଷ୍ପତ୍ତି ଉପରେ କେବଳ ଭାରତ କାହିଁକି ସାରା ବିଶ୍ୱର ଆର୍ଥିକ ଭବିଷ୍ୟତ ଏବେ ନିର୍ଭର କରୁଛି।

ଆମେରିକା ଫେଡେରାଲଙ୍କ ନୂଆ ସୁଧହାର ଏପ୍ରିଲ ୨୯ ତାରିଖରେ ଜଣାପଡିବ। ଯାହାର ପ୍ରଭାବ ହୁଏତ ବିଭିନ୍ନ ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥା ଲାଗି ଚାପ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ ବୋଲି ବଜାର ବିଶ୍ଲେଷକମାନେ ଆଶଙ୍କା ପ୍ରକଟ କରିଛନ୍ତି। କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ଯୋଗୁ ଆମେରିକା ମଧ୍ୟ ଗୁରୁତର ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି।  ପରିସ୍ଥିତିର ମୁକାବିଲା ଲାଗି ସରକାର ବିଶାଳ ପ୍ୟାକେଜ୍ ମଧ୍ୟ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। ଯାହାର ପ୍ରଭାବ ଫେଡେରାଲ ରିଜର୍ଭଙ୍କ ନୂଆ ଶୁଳ୍କ ହାରରେ ନିଶ୍ଚିତ ପ୍ରଦର୍ଶିତ ହେବ ବୋଲି ଆଶଙ୍କା କରାଯାଉଛି। ଏଣୁ ଭାରତର ଆର୍ଥିକ କ୍ଷେତ୍ର ଲାଗି ମଧ୍ୟ  ଫେଡେରାଲ ରିଜର୍ଭଙ୍କ ନୀତି  ଚାପ ସୃଷ୍ଟି କରିବ ବୋଲି ବିଶ୍ଲେଷକ ଅନୁମାନ କରିଛନ୍ତି।

ଏପ୍ରିଲ ମାସ ସରିବା ସହ ଫେଡେରାଲ ରିଜର୍ଭଙ୍କ ନୀତିକୁ ନେଇ ଭାରତୀୟ ଶେୟାର ବଜାର ନିଜର ନୀତିନିର୍ଦ୍ଧାରଣ କରିବେ। କରୋନା ଲକଡାଉନ୍‌ରେ ଦେଶର ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥା ଏବେ ଶୋଇ ଯାଇଛି। ତେବେ ସରକାର ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ଲାଗି କିଛି ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଥିବା ବେଳେ ମେ ମାସ ଆରମ୍ଭରେ ଏହା ବାଜରରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ। ଅର୍ଥ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ଏଥିରୁ କୌଣସି ଆଶ୍ୱସ୍ତି ମିଳୁକି ନ ମିଳୁ ସେୟାର ବଜାରକୁ କିନ୍ତୁ ବେଶ ବଳ ମିଳିବ ବୋଲି ସମୀକ୍ଷକ ଆଶାବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି।

   Related Posts