Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୫୫୯ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଓ୍ୱାର୍ମ ଅପ୍ ମ୍ୟାଚରେ ମୁହାଁମୁହିଁ ହେବେ ଭାରତ-ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ, କଙ୍ଗାରୁ ବାହିନୀକୁ ମାତ୍ ଦେବାକୁ ତୟାର ବିରାଟ ଏଣ୍ଡ କୋ
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୧୪ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୧୯୭ ମୃତ
  • ||
  • ଆଜି କୁମାର ପୂର୍ଣ୍ଣିମା : ମା’ ବୃନ୍ଦାବତୀଙ୍କ ନିକଟରେ ଆଞ୍ଜୁଳି ଟେକିଲେ କୁମାରୀ
  • ||
  • ପୁରୀ : ଦାଦାବଟିକୁ କେନ୍ଦ୍ରକରି ମହିଳାଙ୍କୁ ଗୁଳିମାଡ଼, ପୂର୍ବରୁ ମିଳିଥିଲା ଧମକ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : କେନାଲର ଭାସୁଛି ଏକ ଗଳିତ ମୃତଦେହ, ୩ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଅଟକ
  • ||

Pfizer କୋଭିଡ ବୁଷ୍ଟର ଡୋଜକୁ FDAର ଗ୍ରୀନ ସିଗନାଲ୍, ୬୫ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ବୟସ୍କ ଓ ଗୁରୁତର ପୀଡିତଙ୍କୁ ଦିଆଯିବ ଟିକା

18/09/2021 at 10:45 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୮/୦୯: ଆମେରିକାରେ ଫାଇଜର କୋଭିଡ ବୁଷ୍ଟର ଡୋଜକୁ ଅନୁମୋଦନ । ଆମେରିକାର ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ଔଷଧ ପ୍ରଶାସନ (FDA) ଏହାକୁ ଅନୁମୋଦନ ଦେଇଛି । FDAର ବିଶେଷଜ୍ଞ ପରାମର୍ଶଦାତାମାନଙ୍କର ଏକ ପ୍ୟାନେଲ୍ କହିଛି ଯେ Pfizer ଇନ୍କ ଏବଂ ବାୟୋ ଟେକ୍ SE ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ COVID ବୁଷ୍ଟର୍ ଡୋଜ୍ ଗୁରୁତର ରୋଗରେ ପୀଡିତଙ୍କୁ ଦିଆଯିବା ।

FDA ଏବଂ Pfizer ମୂଳତ ୧୬ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ବୟସର COVID ବୁଷ୍ଟର୍ ଡୋଜ ପାଇଁ ଅନୁମୋଦନ ଲୋଡିଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଉପଦେଷ୍ଟାମାନେ ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିଥିଲେ । ଏହା ଉପରେ ଉଦବେଗ ପ୍ରକାଶ କରି ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏତେ ପରିମାଣରେ ସେମାନଙ୍କର ସମର୍ଥନ ତଥ୍ୟ ବହୁତ କମ୍ । ଏହା ବିଶେଷ କରି ଯୁବକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବିପଦ ହୋଇପାରେ ।

ଜରୁରୀକାଳୀନ ବ୍ୟବହାର ପ୍ରାଧିକରଣ ସପକ୍ଷରେ ପ୍ୟାନେଲ୍ 18-0 ଭୋଟ୍ ଦେଇଛି । କୋଭିଡ -19 ସହିତ ୬୫ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ରୋଗୀ ଏବଂ କୋଭିଡ-19 ର ଅଧିକ ବିପଦ ଥିବା ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ଫାଇଜର ଟିକାକୁ ମଞ୍ଜୁରୀ ମିିଳିଛି । ଏଫଡିଏକୁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ଅନୁମୋଦନ ଦେବାକୁ ପଡିବ । ରୋଗ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଏବଂ ପ୍ରତିରୋଧ କେନ୍ଦ୍ର ପାଇଁ ଏକ ବାହ୍ୟ ପରାମର୍ଶଦାତା ପ୍ୟାନେଲ ମଧ୍ୟ ଆସନ୍ତା ସପ୍ତାହରେ ଏକ ସଭାରେ ବୁଷ୍ଟର ସଟ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ବିସ୍ତୃତ ସୁପାରିଶ କରିବ।

   Related Posts