Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପରିବାର ପାଇଁ ଏତିକି ସମ୍ପତ୍ତି ଛାଡି ଯାଇଛନ୍ତି କଂଗ୍ରେସର ଚାଣକ୍ୟ ଅହମଦ ପଟେଲ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୬ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୬୮୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୭୩୦ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୩୧୬୦୦୧ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଦ୍ୱିତୀୟ AIIMS ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତାବ, କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଚିବଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଲେ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ
  • ||
  • ପୁରୀ : ବାହାର ଭକ୍ତଙ୍କୁ ପୁରୀ ମନା, ନାଗାର୍ଜୁନ ବେଶ ପାଇଁ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନର କଟକଣା
  • ||
  • ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ଓଡିଶା ବନୀକରଣ ଅତିରିକ୍ତ ପିସିସିଏଫ୍, ଭୁବନେଶ୍ବରର ୫ଟି ଓ ମୁମ୍ବାଇ ଏବଂ ପୁନେର ୭ଟି ସ୍ଥାନରେ ଚଢାଉ
  • ||
  • କଂଗ୍ରେସର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଅହମଦ ପଟେଲଙ୍କ ପରଲୋକ : କରୋନାରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇ ଚାଲିଥିଲା ଚିକିତ୍ସା
  • ||
  • Snack Video ସମେତ ପୁଣି ୪୩ଟି ମୋବାଇଲ୍‌ ଆପ୍‌ ବ୍ୟାନ୍‌ କଲେ ଭାରତ ସରକାର
  • ||

ଆମେରିକାରେ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ମତଦାନ, ନ୍ୟୁ ହାମ୍ପସାୟରରେ ପଡିଲା ପ୍ରଥମ ଭୋଟ୍

3/11/2020 at 4:04 PM

ଓ୍ୱାଶିଂଟନ, ୦୩୧୧ଆମେରିକାରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ମତଦାନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି । ୟୁଏସର ୪୫ତମ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି କିଏ ହେବ ସେନେଇ ଚାଲିଛି ମତଦାନ ପ୍ରକ୍ରିୟା । ଦେଶର ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ ରାଜ୍ୟ ନ୍ୟୁ-ହେମ୍ପସାୟରରେ ପ୍ରଥମ ଭୋଟ ପଡିଛି ।

ବିଭିନ୍ନ ଖବର ସରବରାହ ସଂସ୍ଥା ଅନୁସାରେ, ନ୍ୟୁ ହେମ୍ପସାୟରର ଡିକ୍ସାଭିଲେ ନଞ୍ଚ୍ ଓ ମିଲସାଫିଲ୍ଡରେ ଜଣେ ଭୋଟର ପ୍ରଥମ ଭୋଟ୍ ଦାନ କରିଛନ୍ତି । ଡିକ୍ସାଭିଲେ ନଞ୍ଚରେ ମାତ୍ର ୫ଜଣ ଭୋଟର ରହିଛନ୍ତି । ଏହାମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ଭୋଟର ସର୍ବପ୍ରଥମେ ନିଜର ଭୋଟଦାନ ଅଧିକାର ପ୍ରୟୋଗ କରିଛନ୍ତି ।

ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନିର୍ବାଚନ ମଧ୍ୟରେ କିଛି ବ୍ୟକ୍ତି କମଲା ହାରିସ ବିଜୟ ହେବା ନେଇ ପୂଜା କରିଛନ୍ତି । ଏହି ଗ୍ରାମର ସ୍ଥାନୀୟ ମନ୍ଦିରର ପାଚେରୀରେ କମଲା ହାରିସଙ୍କ ନାଁ ଲେଖାଯାଇଛି । ଏହା ହେଉଛି କମଲାଙ୍କ ପାରିବାରିକ ମନ୍ଦିର । ମନ୍ଦିରର ପାଚେରୀରେ କମଲାଙ୍କ ଜେଜେ ବାପାଙ୍କ ନାଁ ମଧ୍ୟ ଲେଖାଯାଇଛି ।

ଡେମୋକ୍ରାଟିକ୍ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଜୋଏ ବିଡେନ୍ ଭୋଟ୍ ପୂର୍ବରୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ତାଙ୍କ ଦଳ ବିପୁଳ ଭୋଟରେ ବିଜୟ ହେବ । ତାଙ୍କର ଏହି ବୟାନକୁ ସମର୍ଥକମାନେ କାର୍ ହର୍ଣ୍ଣ ବଜାଇ ସମର୍ଥନ କରିଥିଲେ ।

ଏଠାରେ ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ, ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ନଭେମ୍ବରର ପ୍ରଥମ ମଙ୍ଗଳବାର ଧାର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଥାଏ । ତେଣୁ ନଭେମ୍ବର ୩ରେ ହିଁ ଭୋଟଦାନ ହେଉଛି । ଆମେରିକାରେ ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ହିଁ ୧୦ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଭୋଟର ମତଦାନ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରିସାରିଛନ୍ତି । ଯାହା ଆମେରିକାର ନିର୍ବାଚନୀ ଇତିହାସରେ ଏକ ବଡ ରେକର୍ଡ । ଆଜି ୬ କୋଟି ଭୋଟର ମତଦାନ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରିବେ ବୋଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି ।

   Related Posts