Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସାଲେପୁର : ମକର ଯାତ୍ରାରୁ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଟେକି ନେଇ ନଦୀପଠାରେ ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ, ଥାନାରେ ଏତଲା, ଭାଇରାଲ୍ ଭିଡିଓ ନେଇ ପୋଲିସର ଛାନଭିନ୍
  • ||
  • କେନ୍ଦ୍ରାପଡା : ଚିକିତ୍ସା ଅବହେଳାରୁ ରୋଗୀ ମୃତ୍ୟୁ ଅଭିଯୋଗ, ସିଡିଏମ୍‌ଓଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଆଗରେ ମୃତଦେହ ରଖି ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ ଧାରଣା
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ATMରୁ ବାହାରିଲା କାଗଜ ପେଷ୍ଟ ଥିବା ୨୦ଟି ୫ଶହ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍, ଫେରସ୍ତ ନେବାକୁ ମନାକଲା ବ୍ୟାଙ୍କ୍ !
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ବୁଧବାରଠୁ ପୁଣି ଟିକାକରଣ, ଟିକା ନେବେ ବଳକା ୧ ଲକ୍ଷ ୭୩ ହଜାର ୬୩୬ ଜଣ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : କିନ୍ନରଙ୍କଠାରୁ ୩ବର୍ଷର ଶିଶୁ କନ୍ୟାକୁ ଉଦ୍ଧାର କଲା ଚାଇଲ୍ଡ ଲାଇନ୍, ଚୋରି ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : STF ପଞ୍ଝାରେ ଧଳା ଜହର ବେପାରୀ, କୋଟିଏରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ
  • ||
  • ନବରଙ୍ଗପୁର : ଚଳନ୍ତା କାର୍‌ରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଯାତ୍ରୀ
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ହାତୀ ପୁଣି ନେଲା ଆଉ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ, ଶୌଚ ହେବାକୁ ଯାଇଥିବା କଚାଡି ମାରିଲା ଦନ୍ତା
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର : ବିଚାରାଧୀନ କଏଦୀ ମୃତ, ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ ଥିଲେ ଅଭିଯୁକ୍ତ
  • ||
  • ଶହେ ତଳକୁ ଖସିଲା ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୯୯ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍‌, ୩୩୪୫୨୯ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||

ମୁମ୍ବାଇ ଆକ୍ରମଣର ମାଷ୍ଟରମାଇଣ୍ଡ୍ ତାହୱୁର ରାଣାର ଜାମିନ ଖାରଜ, ୨୦୦୬ରୁ କରିଥିଲେ ଆକ୍ରମଣ ଯୋଜନା, କୋର୍ଟ କହିଲେ ଏଭଳି ଲୋକ ସମାଜ ପାଇଁ ବିପଦ

14/12/2020 at 3:34 PM

ମୁମ୍ବାଇ ୧୪/୧୨ : ତାଜ ହୋଟେଲ ବିସ୍ଫୋରଣା ମାଷ୍ଟରମାଇଣ୍ଡ୍ ତାହୱୁର ରାଣାର ଜାମିନ ଆବେଦନ ଖାରଜ ହୋଇଛି । ଆମେରିକାର ଏକ ଆଦାଲତ ତାହୱୁର ରାଣାର ଜାମିନ ଆବେଦନକୁ ଖାରଜ କରିଦେଇଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି । ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ତାହୱୁର ରାଣା ଏବଂ ତାର ବନ୍ଧୁ ଡେଭିଡ୍ ହେଡଲୀ ୨୬/୧୧ ମୁମ୍ବାଇ ଆକ୍ରମଣ ପାଇଁ ଯୋଜନା କରିଥିଲେ । ଏହି ବିସ୍ଫୋରଣରେ ୧୬୬ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା ।

ଭାରତର ଅନୁରୋଧ କ୍ରମେ ପାକିସ୍ତାନରେ ରହୁଥିବା ଏହି କାନାଡା ବ୍ୟବସାୟୀକୁ ଆମେରିକାର ଲସ ଆଞ୍ଜେଲସରୁ ଜୁନ ୧୦ରେ ଗିରଫ କରାଯାଇଥିଲା । ଜାମିନ ଆବେଦନରେ ତାହୱୁର ରାଣା ଲସ୍ ଆଞ୍ଜେଲସ୍ ଜିଲ୍ଲା କୋର୍ଟରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅବସ୍ଥା ଖରାପ ଅଛି ଏବଂ ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସେ ଜେଲରେ ଥିବାବେଳେ ଦୁଇଥର ହୃଦଘାତର ଶିକାର ମଧ୍ୟ ହୋଇଛନ୍ତି । ତେବେ କୋର୍ଟରେ ରାଣାଙ୍କ ଏହି ଯୁକ୍ତିକୁ ଆମେରିକା ସରକାର ବିରୋଧ କରିଛନ୍ତି । କୋର୍ଟ ମଧ୍ୟ ତାହୱୁର ରାଣାକୁ ଜାମିନକୁ ଖାରଜ କରିଦେଇଛନ୍ତି ।  

ଜାମିନ ଆବେଦନକୁ ଖାରଜ କରିବା ସହିତ ଆମେରିକା କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି, ମୁମ୍ବାଇ ଆକ୍ରମଣରେ ତାହୱୁର ରାଣାର ଭୂମିକା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜଘନ୍ୟ ଥିଲା ଯେ ତାକୁ ଜାମିନରେ ଛଡାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ । ଏହଳ ସମାଜ ପାଇଁ ବିପଦ ବୋଲି କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି । ତାହୱୁର ରାଣା ଏବଂ ତାର ବନ୍ଧୁ ଡେଭିଡ୍ ହେଡଲୀ ଉଭୟ ୨୦୦୬ ମସିହାରୁ ମୁମ୍ବାଇରେ ଆକ୍ରମଣ କରିବା ପାଇଁ ଯୋଜନା କରିଥି​‌ଲେ ।

୨୦୦୮ ମସିହା ନଭେମ୍ବର ୨୬ ତାରିଖରେ ପାକିସ୍ତାନୀ ଆତଙ୍କବାଦୀ ମୁମ୍ବାଇରେ ବଡ ଧରଣର ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ । ତେବେ ତାହୱୁର ରାଣାକୁ ଭାରତକୁ ପ୍ରତ୍ୟର୍ପଣ କରିବା ପାଇଁ ଦିଆଯାଇଥିବା ପିଟିସନକୁ ଆମେରିକା ସରକାର ଗ୍ରୀନ ସିଗନାଲ ଦେଇଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି । ମୁମ୍ବାଇ ଆକ୍ରମଣ ମାମଲାରେ ସଂପୃକ୍ତି ଥିବା ଦର୍ଶାଇ ଭାରତ ପକ୍ଷରୁ ତାହୱୁର ରାଣା ବିରୁଦ୍ଧରେ ଏକ ଦସ୍ତାବିଜ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି ଯେଉଁଥିରେ ତାକୁ ଦୋଷୀ ବୋଲି ଅବିହିତ କରାଯାଇଛି ।  

   Related Posts