Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କାମାକ୍ଷାନଗର : ସୁନ୍ଦରମୁଣ୍ଡି ଜଙ୍ଗଲରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ, ମୂଲ୍ୟବାନ ଗଛ ପୋଡି ପାଉଁଶ
  • ||
  • କୁଚିଣ୍ଡା : ଭଡାଘରେ ଚାଲିଥିଲା ସେକ୍ସ ରାକେଟ୍, ମହିଳା ସହ ୨ ଯୁବକଙ୍କୁ ଗିରଫ କଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ମୁନିଗୁଡା : ଆଶ୍ରମ ବିଦ୍ୟାଳୟ ହଷ୍ଟେଲରେ ୯ମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ଅବହେଳା ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ପରିବାର
  • ||
  • ଆର୍.ଉଦୟଗିରି : ଉପକାରାଗାରରୁ ୨ ବିଚାରାଧୀନ କଏଦୀ ଫେରାର, ଗଞ୍ଜେଇ ଚୋରା ଚାଲାଣ ଅଭିଯୋଗରେ ଜେଲ୍‌ରେ ଥିଲେ
  • ||
  • ଚୌଦ୍ବାର : ଚାରବାଟିଆ ଏଆରସିରେ ପୁଣି ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ନିଆଁ ଲିଭା କାର୍ଯ୍ୟରେ ଲାଗିଛି ୬ଟି ଦମକଳ ଗାଡି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମାର୍ଚ୍ଚ ପହିଲାରୁ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କୁ ଟିକା, ୧୨ଟି ସରକାରୀ ଓ ୧୦ଟି ଘରୋଇ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଟିକାଦାନ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ଭିସୁଟ୍‌ର ୨୫ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ସସପେଣ୍ଡ ହେଲା ପ୍ରଥମ ବର୍ଷ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ କ୍ଲାସ୍
  • ||
  • ନୀଳଗିରି : ଛିଣ୍ଡି ପଡିଲା ୧୧କେଭି ବିଦ୍ୟୁତ୍ ତାର, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତିଲେ ଗ୍ରାମବାସୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମାର୍ଚ୍ଚ ପହିଲାରୁ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କୁ ଟିକା, ୧୨ଟି ସରକାରୀ ଓ ୧୦ଟି ଘରୋଇ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଟିକାଦାନ
  • ||
  • ଋଷିକୁଲ୍ୟା ନଦୀପଠାରୁ ଆନ୍ଧ୍ରକୁ ବାଲି ଚାଲାଣ ଘଟଣା : ୭ଟି ବାଲି ବୋଝେଇ ଟ୍ରକ୍ ଜବତ କଲା ପୋଲିସ
  • ||

ଶାସନରୁ ବିଦା ହେବା ପୂର୍ବରୁ ଇରାନ୍‌ ପାଇଁ ଘାତକ ହେଉଛନ୍ତି ଟ୍ରମ୍ପ, ପୁଣି ମିଡିଲ୍‌-ଇଷ୍ଟରେ ପଇଁତରା ମାରିଲା ୟୁଏସ୍‌ ବମର୍ସ

18/01/2021 at 10:52 PM

ଓ୍ବାଶିଂଟନ୍‌ ୧୮/୦୧: ପୁଣି  ବି -୫୨ ବିସ୍ଫୋରଣକାରୀ ବିମାନ ମଧ୍ୟ ପୂର୍ବରେ ଉଡ଼ିଥିବାର ନଜର ଆସିଛି। ଯାହାକୁ ଆମେରିକା ‘ପ୍ରେଜେନ୍ସ ପାଟ୍ରୋଲ’ ଭାବେ ଦର୍ଶାଇଛି। କିନ୍ତୁ ଏହା ଦେଶର ଶତ୍ରୁମାନଙ୍କୁ ଏକ ସଙ୍କେତ ପଠାଇବାକୁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଥିଲା ବୋଲି ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି। ଗତ କିଛି ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ବିମାନ ପଞ୍ଚମ ଥର ଚିହ୍ନିଟ ହୋଇଛି। ତେହେରାନ ଏବଂ ୱାଶିଂଟନ୍ ମଧ୍ୟରେ ତିକ୍ତତା ମଧ୍ୟରେ ଆମେରିକାର ବାୟୁସେନ ଏହି ଅଞ୍ଚଳ ବମର ଉଡାଇଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ମତରେ  ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ ଆମେରିକାର ସେନାଧ୍ୟକ୍ଷ ଭାବରେ ତାଙ୍କର ଶେଷ ଦିନରେ ଇରାନ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଏକ  ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ କରିପାରନ୍ତି । ଇସ୍ରାଏଲ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରକାଶିତ ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଥିଲା ଯେ ଦୁଇଟି ବିଶାଳ ସାମରିକ ବିମାନ ଇସ୍ରାଏଲ ଉପରେ ଉଡ଼ୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା ।

ଆମେରିକାର ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ୍ କମାଣ୍ଡ, ଯାହା ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଆମେରିକୀୟ ସାମରିକ କାର୍ଯ୍ୟର ତଦାରଖ କରିଥାଏ, ପରେ ଏହି ମିଶନକୁ ନିଶ୍ଚିତ କରିଥିଲା । ଅନ୍ୟପଟେ ଇରାନର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ମହମ୍ମଦ ଜାଭଦ ଜରିଫ ଯୁଦ୍ଧ ପୂର୍ବରୁ ଏହି ବିମାନକୁ ତେହେରାନକୁ ଭୟଭୀତ କରିବାର ପ୍ରୟାସ ବୋଲି କହି ନିନ୍ଦା କରିଛନ୍ତି। ସେ ଟ୍ବିଟ୍‌ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ୨୦୦ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଆମେ ଯୁଦ୍ଧ ଆରମ୍ଭ କରିନାହୁଁ, ଆକ୍ରମଣକାରୀଙ୍କୁ ଦମନ କରିବାକୁ ଆମେ ଲଜ୍ଜିତ ନୁହଁ ।

ଉତ୍ତର ଭାରତ ମହାସାଗରରେ ଆମେରିକାର ବିମାନ ପରିବହନକାରୀ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ଗୋଷ୍ଠୀର ୧୦୦ ମାଇଲ ମଧ୍ୟରେ ଦୁଇଟି ଇରାନ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ବିସ୍ଫୋରଣ ହେବାର ଗୋଟିଏ ଦିନ ପରେ ଆମେରିକାର ବୋମା ମିଶନ ହୋଇଛି। ଇରାନର ବିପ୍ଳବୀ ଗାର୍ଡ ଗତ ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ଇରାନର ଚତୁର୍ଥ ବୃହତ୍ତ ସାମରିକ ପ୍ରଦର୍ଶନ ସମୟରେ ବହୁ ଦୂରଗାମୀ ବାଲିଷ୍ଟିକ୍ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ନିକ୍ଷେପ କରିଥିଲେ। ଗାର୍ଡ କମାଣ୍ଡର ମେଜର ଜେନେରାଲ ହୋସେନ୍ ସଲାମି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦେଶର ସାମରିକ ଅଭ୍ୟାସ ହେଉଛି ବିମାନ ପରିବହନକାରୀ ଏବଂ ଯୁଦ୍ଧ ଜାହାଜ ସମେତ ଶତ୍ରୁ ଯୁଦ୍ଧ ଜାହାଜ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଦୂରଗାମୀ ବାଲିଷ୍ଟିକ୍ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ବ୍ୟବହାର କରିବା ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଇରାନ ସୈ ନ୍ୟବାହିନୀ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୁଦ୍ରରେ ଗତି କରୁଥିବା ଟାର୍ଗେଟକୁ ଆକ୍ରମଣ କରିପାରନ୍ତି।

ପୂର୍ବତନ ଲେବର ଏମପି ଡେଭିଡ ମିଲିବାଣ୍ଡ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଟ୍ରମ୍ପ ଏବଂ ତାଙ୍କ ବୈଦେଶିକ ସଚିବ ମାଇକ ପୋମ୍ପିଓଙ୍କୁ କ୍ଷମତାର ଶେଷ ଦିନରେ ‘ଡପ୍ଲୋମାଟିକ୍‌ ଭାଣ୍ଡାଲିଜମ୍‌’ କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ପୋମ୍ପିଓ ଇରାନ, ଚୀନ୍ ଏବଂ ସଂଯୁକ୍ତ ଆରବ ଏମିରେଟ୍ସର କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଉପରେ ଇସଲାମିକ୍ ରିପବ୍ଲିକ୍ ଅଫ୍ ଇରାନ ସିପିଂ ଲାଇନ୍ ସହିତ ବ୍ୟବସାୟ କରିଥିବାରୁ କଟକଣା ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ଶାସନର ଶେଷ ଦିନରେ ତେହେରାନ ଉପରେ ଚାପ ବଢ଼ାଇବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଥିବା ଏହି ପଦକ୍ଷେପଗୁଡ଼ିକର ଏହା ହେଉଛି ସର୍ବଶେଷ ଉଦାହରଣ। ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନିର୍ବାଚିତ ଜୋ ବାଇଡେନ ମଧ୍ୟ ପୂର୍ବରେ ଥିବା ତିକ୍ତତାକୁ ଶାନ୍ତ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଛନ୍ତି ଏବଂ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଇରାନ କଠୋର କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଆରମ୍ଭ କରେ ତେବେ ଆମେରିକା ୨୦୧୫ ପରମାଣୁ ଚୁକ୍ତିରେ ଯୋଗ ଦେବ।

   Related Posts