Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଗ୍ରୋସରୀ ଦୋକାନରୁ ଲୁଟ୍, ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସାମଗ୍ରୀ ଚୋରି
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ୱର : ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ରାସ୍ତାକଡ଼କୁ ଓଲଟିଲା ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସ୍‌, ଗାଡିରେ ଥିଲେ ୫୦ରୁ ଅଧିକ ଲୋକ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଦେଶ ପାଳୁଛି ୭୨ତମ ସାଧାରଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ
  • ||
  • ପଦ୍ମ ସମ୍ମାନ ଘୋଷଣା: ୩ଟି ବର୍ଗରେ ମୋଟ ୧୧୯ ଜଣ ପାଇବେ ସମ୍ମାନ
  • ||
  • ବଜେଟ୍‌ ଡେ’ରେ ପାର୍ଲାମେଣ୍ଟ ଚଲୋ: ଆନ୍ଦୋଳନକାରୀ କୃଷକ ଦେଲେ ଡାକରା
  • ||
  • ଚିନ୍ତା ବଢାଇଲେଣି କୁଲଡିହା ହାତୀପଲ, ନଷ୍ଟ କରୁଛନ୍ତି ବ୍ୟାପକ ଫସଲ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଫେବୃଆରୀ ୧୪ରୁ ରାଜ୍ୟରେ ଦ୍ବିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଟିକାକରଣ
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ଟ୍ରାକ୍ଟର ସହ ବାଇକ୍ ଧକ୍କା, ଜଣେ ମୃତ, ୨ ଶ୍ରମିକ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଆନନ୍ଦପୁର : ଧାନ ଡୋଲି ଓଲଟିପଡି ସ୍ତ୍ରୀ ମୃତ, ସ୍ବାମୀ ଗୁରୁତର
  • ||

କରୋନା ସଙ୍କଟରେ ଧନୀ ହୋଇଗଲେ ଆହୁରି ଧନୀ, ସମ୍ପତ୍ତି ବଢିଗଲା ୪୩ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା

7/06/2020 at 2:52 PM

ନ୍ୟୁୟର୍କ ୭।୬: ସାରା ବିଶ୍ବର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଗତ ତିନି ମାସ ଧରି ଲୋକମାନେ ଆର୍ଥିକ ସଙ୍କଟର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଆମେରିକାର ବିଲିୟନେୟାରମାନେ ଏହି ତାଲିକାରେ ସାମିଲ ନୁହଁନ୍ତି । ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୮ ଠାରୁ ଆମେରିକାରେ ରହୁଥିବା ବିଲିୟନେୟାରଙ୍କ ସମ୍ପତ୍ତି ୫୬୫ ବିଲିୟନ ଡଲାରକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ଯାହା ପ୍ରାୟ ୪୨,୯୪,୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା । ଆମେରିକା ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ପଲିସିର ଏକ ରିପୋର୍ଟରେ ଏହା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି । ଏହାସହ ଆମେରିକାର ବିଲିୟନେୟାରମାନଙ୍କର ମୋଟ୍ ସମ୍ପତ୍ତି ପ୍ରାୟ ୩.୫ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଡଲାରରେ ପହଞ୍ଚିଛି । କରୋନା ଭାଇରସ୍ ମହାମାରୀ ଆରମ୍ଭରୁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏଥିରେ ୧୯ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି।

ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୮ ତୁଳନାରେ ଆମାଜନ ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ଜେଫ ବେଜୋସ ନେଟ ୱର୍ଥର ସମ୍ପତ୍ତି ୩୬.୨ ବିଲିୟନ ଡଲାରରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୮ ପରଠାରୁ ପ୍ରାୟ ୪.୩ କୋଟି ଆମେରିକୀୟ ଲୋକ ଆମେରିକାରେ ବେକାରୀ ସୁବିଧା ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିଛନ୍ତି । ଏଥିରେ ସ୍ବଳ୍ପ ବେତନ ପ୍ରାପ୍ତ ଶ୍ରମିକ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ । ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅଧିକାଂଶ ଟ୍ରାଭେଲ ଏବଂ ସର୍ଭିସ୍ କ୍ଷେତ୍ରରେ ନିୟୋଜିତ ଅଛନ୍ତି ।

ସିଏନଏନର ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଏକ୍ସପର୍ଟଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ କହିଛି ଯେ, ଏହି ଆକଳନଗୁଡିକ ଦର୍ଶାଉଛି ଯେ ଆମେରିକାର ଲୋକଙ୍କ ରୋଜଗାରରେ ପାର୍ଥକ୍ୟ କେତେ ବଡ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ବର୍ତ୍ତମାନର ସଙ୍କଟ ମଧ୍ୟରେ ବ୍ୟବଧାନ ଆହୁରି ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ।

ଆମେରିକୀୟ ଏହି ଧନୀ ଲୋକଙ୍କ ସମ୍ପତ୍ତି ବୃଦ୍ଧି ହେବାର କାରଣ ହେଉଛି ଏଠାରେ ଷ୍ଟକ୍ ମାର୍କେଟରେ ରିକଭରି ହୋଇଛି । ଏଠାରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କର ଅପ୍ରତ୍ୟାଶିତ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଯୋଗୁଁ ଷ୍ଟକ୍ ମାର୍କେଟରେ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି ।

ଇନଭେସ୍କୋର ମୁଖ୍ୟ ଗ୍ଲୋବାଲ ମାର୍କେଟ ଷ୍ଟ୍ରାଟେଜିଷ୍ଟ କ୍ରିଷ୍ଟିନା ହୁପର କହିଛନ୍ତି ଯେ, ବର୍ତ୍ତମାନ ଷ୍ଟକ୍ ମାର୍କେଟ୍ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି । ପ୍ରକୃତ ଅର୍ଥନୀତି ଦ୍ବାରା ଏହା ଓଲଟପାଲଟ ହେଉଛି । ଯେଉଁ କାରଣରୁ ବ୍ୟବଧାନ ଆହୁରି ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବଢୁଛି ।

ଗୋଟିଏ ପଟେ ଆମେରିକୀୟମାନେ ବେରୋଜଗାର ପାଇଁ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଆବେଦନ କରୁଥିବାବେଳେ ଅନ୍ୟ ପଟେ ୱାଲ୍ ଷ୍ଟ୍ରିଟରେ ଥିବା ନାସଡାକ୍ ସୂଚକାଙ୍କ ରେକର୍ଡ ସ୍ତରକୁ ଯାଉଛି । କରୋନା ଭାଇରସ୍ ସଙ୍କଟକୁ ଦେଖି ୱାଲ୍ ଷ୍ଟ୍ରିଟ୍ ଏତେ ଶୀଘ୍ର ରିକଭରି ହେବା ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ । ଫେଡ ରିଜର୍ଭ ଜରୁରୀକାଳୀନ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଜରୁରୀକାଳୀନ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଅନେକ ପ୍ରମୁଖ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି । ଯେଉଁଥିରେ ସୁଧ ହାରକୁ ୦ ପ୍ରତିଶତକୁ ହ୍ରାସ କରିବା ଏବଂ ଅସୀମିତ ବଣ୍ଡ୍ କିଣିବା ନିଷ୍ପତ୍ତି ସାମିଲ ରହିଛି । ଏହା ହେଉଛି ବଜାରରେ ନିବେଶକଙ୍କ ଆତ୍ମବିଶ୍ବାସ ପୁଣି ଥରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ।

   Related Posts