Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବିରାଟ ବାହିନୀ ଚିତ୍‌ପଟାଙ୍ଗ, ଭାରତକୁ ୫୧ ରନରେ ହରାଇ ସିରିଜ୍ ହାତେଇଲା ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ
  • ||
  • କାର୍ତ୍ତିକ ପୂର୍ଣ୍ଣିମାରେ ପବିତ୍ର ଗଙ୍ଗା ସ୍ନାନକୁ ନେଇ ଦୁଇ ଦିନ ପାଇଁ ହରିଦ୍ୱାର ସୀମା ସିଲ୍
  • ||
  • ହାଡଭଙ୍ଗା ଶୀତ ଯୋଗୁଁ ମନାଲିରେ ଜଣକର ମୃତ୍ୟୁ, ଜିରୋ ଡିଗ୍ରୀ ତଳକୁ ଖସିଲା ପାରଦ
  • ||
  • ଡାଲିରେ ୧୫ ଟଙ୍କା ରିହାତି ଦେବେ ସରକାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : କମିଲା କୋଭିଡ୍ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା : ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଯାଇଛି ୪ ମୁଣ୍ଡ, ୧୭୩୪ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୫୧୮ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୩୧୮୩୦୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ସୋର : ଡକାୟତ ଗ୍ୟାଙ୍ଗ୍ ଓ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଖଣ୍ଡ ଯୁଦ୍ଧ : ୪ ଗୁରୁତର, ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଭାରତରେ କମୁଛି ସଂକ୍ରମଣ, ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ୪୧୮୧୦ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଉଦଳା : ଜମିବାଡି ବିବାଦକୁ କେନ୍ଦ୍ରକରି ଡବଲ ମର୍ଡର ! ସଂମ୍ପର୍କୀୟ ଭାଇ ଓ ପୁତୁରାକୁ ହତ୍ୟା କଲା ଭାଇ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ବିଜେଡିରୁ ବହିଷ୍କୃତ ହେଲେ ଗୋପାଳପୁର ବିଧାୟକ ପ୍ରଦୀପ ପାଣିଗ୍ରାହୀ
  • ||

ପ୍ରାଇଭେଟ୍ ପାର୍ଟରେ କୁଣ୍ଡେଇ ହେଉଛି କି ? ସଂକ୍ରମଣ ଦୂର କରିବାକୁ ଆପଣାନ୍ତୁ ଏହି ଘରୋଇ ଉପଚାର

25/10/2020 at 3:01 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୨୫/୧୦ : ଲିଙ୍ଗ ସଂକ୍ରମଣର ଅନେକ କାରଣ ହୋଇପାରେ। ପୁରୁଷଙ୍କୁ ଲିଙ୍ଗରେ ସଂକ୍ରମଣ ଯୋଗୁଁ ଘା, ଜ୍ବଳନ, କୁଣ୍ଡିଆ ହୋଇଥାଏ। ସଂକ୍ରମଣ ହେଲେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ନିହାତି ହେବା ଆବଶ୍ୟକ। ସଂକ୍ରମଣର ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଦେଲେ କିଛି ଘରୋଇ ଉପଚାର ଦ୍ୱାରା ମଧ୍ୟ ସମସ୍ୟା ସମାଧାନ କରାଯାଇପାରିବ।

ଜାଣନ୍ତୁ କିଛି ଘରୋଇ ଉପଚାର:

ଦହି – ଦହିରେ ଭଲ ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆ ରହିଛି। ଏଥିରେ ଆଣ୍ଟି ଫଙ୍ଗଲ ଗୁଣ ମଧ୍ୟ ରହିଛି। ନିୟମିତ ଦହି ସେବନ କରିବା ଦ୍ୱାରା ସଂକ୍ରମଣ ହୋଇନଥାଏ। ଏହା ତ୍ୱଚା ସଂକ୍ରମଣ ଦୂର କରିବା ସହ ଥଣ୍ଡା ଦେଇଥାଏ। ଏହାକୁ ଲେପ ଭଳି ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ। ସଂକ୍ରମିତ ସ୍ଥାନକୁ ସଫା ପାଣିରେ ଭଲ ଭାବେ ଧୋଇ ପୋଛିବା ପରେ ଦହି ଲେପ ଲଗାନ୍ତୁ। ଏହାକୁ ଶୁଖିବା ଯାଏଁ ରଖନ୍ତୁ। ତାପରେ ଉଷୁମ ପାଣିରେ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ। ତେବେ ଏହା ଶୁଖିବା ଯାଏଁ କୌଣସି କପଡା ପିନ୍ଧିବେ ନାହିଁ। ଦିନକୁ ଦୁଇଥର ଏହି ଉପାୟ କରନ୍ତୁ। କିଛି ଦିନରେ ସଂକ୍ରମଣ ଭଲ ହୋଇଯିବ।

ଟି ଟ୍ରି ଅଏଲ ଟି ଟ୍ରି ଅଏଲରେ ଆଣ୍ଟି ଫଙ୍ଗଲ ଓ ଆଣ୍ଟି ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆ ଗୁଣ ରହିଛି। ଏହାଦ୍ୱାରା ଶରୀରରୁ ସବୁ ପ୍ରକାର ସଂକ୍ରମଣ ଦୂର ହୋଇଥାଏ। ସଂକ୍ରମଣ ସ୍ଥାନକୁ ଭଲ ଭାବେ ଧୋଇ ସଫା କରିବା ପରେ ଟି ଟ୍ରି ଅଏଲରେ ହାଲୁକା ଭାବେ ମାଲିସ କରନ୍ତୁ। ଏହାକୁ ରଗଡିବେ ନାହିଁ। ତେଲ ଶୁଖିବା ଯାଏଁ କପଡା ପିନ୍ଧିବେ ନାହିଁ। ନିୟମିତ ଏହି ଉପାୟ ୨-୩ ଥର କଲେ ସଂକ୍ରମଣ ଭଲ ହୋଇଯିବ। 

ଆପଲ ସାଇଡ଼ର ଭିନେଗାର ଆପଲ ସାଇଡ଼ର ଭିନେଗାର ଯେକୌଣସି ପ୍ରକାର ତ୍ୱଚା ସମସ୍ୟା ପାଇଁ ଭଲ। ଏହାର ଗନ୍ଧ ଭଲ ନ ଲାଗିଲେ ମଧ୍ୟ ଏହା ଲାଭଦାୟକ। ଲିଙ୍ଗ ସଂକ୍ରମଣ ଦୂର କରିବାକୁ ଆପଲ ସାଇଡ଼ର ଭିନେଗାର ଲାଭଦାୟକ। ଏଥିପାଇଁ ସଂକ୍ରମଣ ସ୍ଥାନକୁ ଭଲ ଭାବେ ସଫା କରି ଏଥିରେ ଆପଲ ସାଇଡ଼ର ଭିନେଗାର ଲଗାନ୍ତୁ। ଶୁଖିବା ଯାଏଁ ଏମିତି ହିଁ ଛାଡି ଦିଅନ୍ତୁ। ତେବେ ମନେ ରଖନ୍ତୁ ଏହାକୁ କେବେ ବି ସିଧାସଳଖ ବ୍ୟବହାର କରିବେନାହିଁ। ଏଥିରେ ଅଳ୍ପ ପାଣି ମିଶାଇ ବ୍ୟବହାର କରିବେ। ନଚେତ ଜ୍ବଳନ ହେବ। ଏହା ଦିନକୁ ଦୁଇଥର କରିପାରିବେ। ଅଧିକ ଜ୍ବଳନ ହେଲେ ଧୋଇଦେବେ, ଆଉ ବ୍ୟବହାର କରିବେନାହିଁ।

ସାଧାରଣତଃ ସଫାସୁତୁରା ନ ରହିଲେ ସଂକ୍ରମଣ ହୋଇଥାଏ। ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରତିଦିନ ଗାଧୋଇବା ଆବଶ୍ୟକ ଏବଂ ସଫାସୁତୁରା ରହିବା ଦରକାର। ଓଦା ଅନ୍ତବସ୍ତ୍ର ପିନ୍ଧିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ। ଏହାସହ ଢିଲା ଓ ଆରାମଦାୟକ କପଡା ପିନ୍ଧିବା ଉଚିତ।

(ବି: ଦ୍ର: ଦିଆଯାଇଥିବା ସୂଚନା ସାମାନ୍ୟ ତଥ୍ୟ ଉପରେ ଆଧାରିତ, କୌଣସି ପଦକ୍ଷେପ ନେବା ପୂର୍ବରୁ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ କରନ୍ତୁ)

   Related Posts