Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଯୁବ ମୋର୍ଚ୍ଚା ନେତାଙ୍କୁ ମାଡ଼ ଘଟଣାରେ ପ୍ରତିବାଦ, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କୁଶ ପୁତ୍ତଳିକା ଦାହ କଲା ବିଜେପି
  • ||
  • କାର୍ତ୍ତିକ ମାସର ପ୍ରଥମ ସୋମବାରରେ ଧବଳେଶ୍ଵର ପୀଠରେ ୧୪୪ ଧାରା ଜାରି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମନୀଷ ଅନୁରାଗ ମୃତ୍ୟୁ ମାମଲା : ବଦଳିଲେ ତମାଣ୍ଡୋ ଥାନା IIC, ଚନ୍ଦକା ଥାନାର ସବ୍ ଇନ୍ସପେକ୍ଟର ତୁଲାଇବେ ଦାୟିତ୍ବ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମନୀଷ ଅନୁରାଗ ମୃତ୍ୟୁ ମାମଲା, କନେଷ୍ଟବଳ ପ୍ରସନ୍ନ ବେହେରା ନିଲମ୍ବିତ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : ଦେବୀ ନଦୀରେ ବୁଡି ୫ମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ଅନ୍ୟ ୩ଜଣ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ବ୍ରହ୍ମପୁରରେ ସ୍ବର୍ଣ୍ଣିମ ବିଜୟ ବର୍ଷ ପାଳିତ, ପୋଲିସ ରିଜର୍ଭ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମଶାଲ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ତେଲ ଟ୍ୟାଙ୍କରରେ ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଲାଣ, ଅଢେଇ କ୍ବିଣ୍ଟାଲ ଗଞ୍ଜେଇ ସହ ୨ ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କଲା ଏନ୍‌ସିବି
  • ||
  • ବାଲିପାଟଣା : ବୃଦ୍ଧଙ୍କୁ ଚାପିଦେଲା ହାଇଓ୍ବା, ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ : ଗଛରୁ ଉଦ୍ଧାର ହେଲା ଯୁବକଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ, ଆତ୍ମହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ବାରିପଦା : ମୟୁରଭଞ୍ଜରେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସ୍ମାର୍ଟ କାର୍ଡ ବାଣ୍ଟିଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ବିଭିନ୍ନ ଉନ୍ନୟନମୂଳକ ପ୍ରକଳ୍ପର ଉଦଘାଟନ ଓ ଶିଳାନ୍ୟାସ
  • ||

ବାପାଙ୍କ ଇଚ୍ଛା ବିରୁଦ୍ଧରେ ଯାଇ IPS ହୋଇଥିଲେ ନେହା ଯାଦବ : ଜାଣନ୍ତୁ ସଫଳତାର ନିଆରା କାହାଣୀ

10/09/2021 at 1:59 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୦/୦୯ : ସାଧାରଣତଃ କୁହାଯାଏ ଯେ ବେଳେବେଳେ ସଫଳ ହେବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଏପରି କିଛି ଘଟଣା ଘଟେ ଯେ ବ୍ୟକ୍ତିର ଗନ୍ତବ୍ୟ ସ୍ଥଳ ମଧ୍ୟ ବଦଳିଯାଏ | ଆଇପିଏସ୍ ହେବା ପାଇଁ ତ ସମସ୍ତଙ୍କ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଥାଏ । ଏଥିପାଇଁ ସଭିଏଁ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କରିଥାନ୍ତି । ସେହିପରି ନିଜର ଲକ୍ଷ୍ୟ ସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ସମସ୍ତେ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କରିବାକୁ ପଡିଥାଏ ।  ହେଲେ କିଏ ସଫଳତା ହାସଲ କରନ୍ତି ତ ଆଉ କିଏ ବହୁ ବିଫଳତା ପରେ ସଫଳତାର ସିଢି ଚଢି ଥାନ୍ତି । ଏଥିପାଇଁ UPSC କୁ କ୍ଲିଅର କରିବା ପ୍ରତ୍ୟେକ ଶିକ୍ଷିତ ଯୁବକଙ୍କର ସ୍ବପ୍ନ, କିନ୍ତୁ ଏଥିରେ ସମସ୍ତେ ସଫଳତା ପାଇ ପାରନ୍ତି ନାହିଁ । ହେଲେ ଏହି ଲକ୍ଷ୍ୟ ସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚିବା ପାଇଁ  ସମାନ କାହାଣୀ ହେଉଛି ଆଇପିଏସ୍ ନେହା ଯାଦବ ।

ପଶ୍ଚିମ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିବା ନେହାଙ୍କ ପିତା ଜଣେ ସରକାରୀ ଶିକ୍ଷକ ଥିଲେ। ଏବଂ ତାଙ୍କ ମାଆ ଜଣେ ଗୃହିଣୀ ।  ସେଠାରେ ସେ ତାଙ୍କର ପ୍ରାଥମିକ ଶିକ୍ଷା ଲାଭ କରିଥିଲେ । ଝିଅଟି ତାଙ୍କ ପିତାଙ୍କ ଶିକ୍ଷକ ବୃତ୍ତିକୁ ଏତେ ଭଲ ପାଉଥିଲା, ଯେ ସେ ଏହାକୁ ନିଜ ଗନ୍ତବ୍ୟସ୍ଥଳ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ । ଏଥି ପାଇଁ ପାଠପଢା ଶେଷ କରିବା ପରେ ନେହା ଦିଲ୍ଲୀର ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟ, ଜେଏନୟୁରେ  ପଢିବାକୁ ଯାଇଥିଲେ। ଯେଉଁଠାରେ ସେ ତାଙ୍କର ପରବର୍ତ୍ତୀ ପାଠ ପଢା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ।ତାଙ୍କ ପାଠପଢା ସମାପ୍ତ କରିବା ପରେ ନେହା ଅର୍ଥନୀତିରେ ଡ୍ରିଗ୍ରୀ କରିବା ପାଇଁ ଜେନୟୁକୁ ଯାଇଥିଲେ । ଯେତେବେଳେ ନେହା ଏଠାରୁ ଡିଗ୍ରୀ ନେଇ ବାହାରକୁ ଆସିଲେ, ସେତେବେଳେ ସେ ଦିଲ୍ଲୀ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପ୍ରଫେସର ଚାକିରି ପାଇଲେ ।

ପ୍ରଫେସରଙ୍କ ଚାକିରିରେ ନେହା ବହୁତ ଖୁସି ଥିଲେ, ନେହାଙ୍କ ଅଗ୍ରଗତିରେ ପରିବାର ସଦସ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଖୁବ୍ ଖୁସି ହୋଇଥିଲେ। ନେହା ସେଠାରେ ପ୍ରାୟ ଦୁଇ ବର୍ଷ ଧରି କାମ କରିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଦିନେ ନେହା ଦୁର୍ନୀତି ତଥା ଭଷ୍ଟ୍ରାଚାର ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲେ। ତା’ପରେ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଏହି ପ୍ରଫେସର ଝିଅର କଣ ହେଲା ଯେ ସେ ଭାବି ନେଇଥିଲେ ଯେ ପୋଲିସ୍ ଅଧିକାରୀ ହେବେ। ଏଥିପାଇଁ  ନେହା UPSC ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ କଲେ ।

ଯେତେବେଳେ ନେହାଙ୍କ ପିତା ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲେ ଯେ ତାଙ୍କ ଝିଅ ପୋଲିସ୍ ହେବାକୁ ଚାହୁଁଛି, ନେହା ତାଙ୍କ UPSC ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ କଲେ । ସେତେବେଳେ ନେହାଙ୍କ ବାପା ରାଗି ଯାଇଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଝିଅର ଏହି  ନିଷ୍ପତ୍ତିରେ ମାଆ ତା ସହିତ ଥିଲେ। ଯେତେବେଳେ ୟୁପିଏସିର ଫଳାଫଳ ଆସିଲା, ପିତା ମଧ୍ୟ ଖୁସି ହୋଇଥିଲେ । ତା’ପରେ ନେହା ଅପେକ୍ଷା କରିଥିବା ଦିନ  ତାଙ୍କ ନିକଟରେ ଆସି ପହଞ୍ଚିଥିଲା ।୨୦୧୫ରେ, ନେହା UPSC କ୍ଲିଅର କରି AGMUT କ୍ୟାଡର ପାଇଁ (ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶ, ଗୋଆ, ମିଜୋରାମ ଏବଂ ୟୁନିଅନ୍ ଟେରିଟୋରୀ କ୍ୟାଡର) ପାଇଁ ମନୋନୀତ ହୋଇଥିଲେ | UPSC ରେ ନେହାଙ୍କୁ IPS ଚୟନ କରାଯାଇଥିଲା ।

   Related Posts