Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଟିକା ବଣ୍ଟନ ପାଇଁ ୨୧ ଜଣିଆ ପରିଚାଳନା କମିଟି ଗଠନ, ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ହେଲେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ
  • ||
  • ୯୦ ପ୍ରତିଶତ ନଷ୍ଟ ହୋଇ ସାରିଥିଲା କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଫୁସ୍‌ଫୁସ୍, ଇକମୋ ପଦ୍ଧତିରେ ସୁସ୍ଥ କଲେ ସମ୍ ଡାକ୍ତର
  • ||
  • ଦ୍ଵିତୀୟ ଲହର ସଂକ୍ରମଣର ଆଶଙ୍କା ନାହିଁ, ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ୬୦୫ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ଡିସେମ୍ବର ୮ରେ କୃଷକଙ୍କ ଭାରତ ବନ୍ଦ ଡାକରା, ରାଜ୍ୟ କଂଗ୍ରେସର ସମର୍ଥନ ଘୋଷଣା
  • ||
  • ପଞ୍ଚମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ କୃଷକ-ସରକାରଙ୍କ ଆଲୋଚନା ବିଫଳ, ଡିସେମ୍ବର ୯’ରେ ପୁଣି ବୈଠକ
  • ||
  • ସାଲେପୁର : ଷଣ୍ଢକୁ ଧକ୍କା ଦେବା ପରେ ହୁତୁ ହୁତୁ ହୋଇ ଜଳିଲା କାର୍, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ୪ ଜଣ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ‘ପରୀ’ ହତ୍ୟାକାରୀକୁ ଧରାଇଦେଲେ ମିଳିବ ଲକ୍ଷେ ଟଙ୍କା
  • ||
  • ନୟାଗଡ : ଘର ବାଡିପଟୁ ମିଳିଲା ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ମୃତଦେହ, ମୁଣ୍ଡ ଏବଂ ମୁହଁରେ ରହିଛି କ୍ଷତଚିହ୍ନ, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଯାଜପୁର : ଭୟାବହ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ୧୨ ବଖରା ଘର ସହ ଜଳିଗଲା ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସୁନା ଗହଣା
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ବାଇକ୍‌କୁ ଧକ୍କା ଦେଲା କାର୍, ଆରୋହୀ ପିଟିହେଲେ ଟ୍ରକ୍‌ରେ, ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||

୪ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ପ୍ରବଳରୁ ଅତି ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେବା ସହିତ ପବନ ବେଗ ୭୦ ରୁ ୯୦ କିଲୋମିଟର ରହିବ

8/11/2019 at 7:14 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର୮|୧୧: ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ସୁନ୍ଦରବନରେ ଲ୍ୟାଣ୍ତଫଲ କରିବ । ତଥାପି ଭୟ କାରଣ ପାରଦ୍ବୀପ ଠାରୁ ମାତ୍ର ୧୨୦ କିଲୋମିଟର ଦୂର ଦେଇ ଅତିକ୍ରମ କରିବ ବାତ୍ୟା ବୁଲବୁଲ।  ତେଣୁ ବୁଲବୁଲ ପ୍ରଭାବରେ ରାଜ୍ୟରେ ୪ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବ ପଡିବ । ପ୍ରବଳରୁ ଅତି ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେବା ସହିତ ପବନ ବେଗ ୭୦ ରୁ ୯୦ କିଲୋମିଟର ରହିବ। ଏହାକୁ ଆଖି ଆଗରେ ରଖି ପୂରା ସଜାଗ ହୋଇସାରିଲାଣି ପ୍ରଶାସନ।

। ଏବେ ଏହା ଭେରି ସିଭିୟର ସାଇକ୍ଲୋନରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି। ୯ ତାରିଖ ଦିନ ସାଢେ ୧୧ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭେରି ସିଭିୟର ସାଇକ୍ଲୋନ ଭାବେ ଗତିଶୀଳ ରହିବ।  ଏହାପରେ ଦୁର୍ବଳ ହେବ। ଏବଂ  ୧୦ ତାରିଖ ଭୋରରୁ ବୁଲବୁଲ ସୁନ୍ଦରବନରେ ସ୍ଥଳ ଭାଗ ଛୁଇଁବ ।  ଘଣ୍ଟାକୁ ୧୮ କିଲୋମିଟର ବେଗରେ ଗତି କରୁଥିବା ସିଭିୟର ସାଇକ୍ଲୋନ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଓ ବାଙ୍ଗଲାଦେଶ  ମଝିରେ ଅତିକ୍ରମ କରିବ।

ତେବେ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଏହାର ଉତ୍ତର ଓ ଉପକୂଳ ଓଡ଼ିଶାରେ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ଅନୁଭୂତ ହେବ। ଆଇଏମଡି ପକ୍ଷରୁ ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ପାରାଦ୍ବୀପ ଠାରୁ ୩ଶହ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଅଛି ବୁଲବୁଲ । ତେବେ ଓଡିଶା ଉପକୂଳରୁ ୧୨୦ କିଲୋମିଟର ଦୁରରେ ରହି ଏହା ଉତ୍ତର ପୂର୍ବ ଦିଗରେ ଗତି କରିବ। 

ଓଡିଶାରେ ବୁଲ ବୁଲ ଲାଣ୍ତଫଲ ନ କଲେ ବି ୪ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ପଢ଼ିବ ବୋଲି ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛି। ବିଶେଷ କରି ବାଲେଶ୍ବର ଓ ଭଦ୍ରକ ଏଥିରେ ବେଶୀ ପ୍ରଭାବିତ ହେବ। ଏହା ସହିତ କେନ୍ଦ୍ରପଡା ଓ ଜଗତସିଂହ ପୁର ଜିଲ୍ଲାରେ ମଧ୍ୟ କେତେକାଂଶରେ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ପଡିବ।  

ଓଡିଶାକୁ ଅତିକ୍ରମ କରିବା ବେଳେ ୭୦ରୁ ୯୦ କିଲୋମିଟର ବେଗରେ ପବନ ବହିବ ସହିତ ପ୍ରବଳରୁ ଅତି ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେବ।

ଓଡିଶାରେ ଲାଣ୍ତଫଲ ନ କଲେ ବି ସରାକର ପୂରା ସର୍ତକ ରହିଛନ୍ତି। କାରଣ ଯେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଓଡିଶା ଉପକୂଳ ସମ୍ପୂଣ୍ଣ ଭାବେ ଅତିକ୍ରମ ନ କରିଛି ସେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିପଦ ଟଳିନି। ସେଥିପାଇଁ ଏହି  ୪ ଜିଲ୍ଲାର ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ସତର୍କ ରହିବାକୁ ନିର୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି। ଓଡ୍ରାଫ ଏବଂ ଏନଡିଆରଏଫ ଟିମକୁ ମୁତୟନ କରାଯାଇଛି। ଏହା ସହିତ ତଳିଆ ଅଞ୍ଚଳର ଲୋକଙ୍କୁ ନିରାପଦ ସ୍ଥାନକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତରିତ କରିବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି ।

ଯେହେତୁ ଏବେଠାରୁ ବାତ୍ୟାର ପ୍ରଭାବ ପଡିବା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ଏବଂ ଉପକୂଳର କେତେକ ସ୍ଥାନରେ ବର୍ଷାସହ ପବନ ବହିଲାଣି ସେଥିପାଇଁ ଜିଲ୍ଲାର ସମସ୍ତ ଅଧିକାରୀ ସଜାଗ ହୋଇସାରିଲେଣି। ଏହା ସହିତ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକୀୟ ସାମଗ୍ରୀ ମଧ୍ୟ ମହଜୁଦ ରଖାଯାଇଛି।

ସେପଟେ କେନ୍ଦ୍ର ମଧ୍ୟ ସ୍ଥିତି ଉପରେ ନଜର ରଖିଛି। କ୍ୟାବିନେଟ ସଚିବ ରାଜୀବ ଗୌବୀ ଓଡ଼ିଆ ଓ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଉପରେ ବୁଲବୁଲର ପ୍ରଭାବ ବାବଦରେ ସମୀକ୍ଷୀ କରିଛନ୍ତି। ୬ମାସ ତଳେ ଫନି ମାଡର ଭୟ ମନରୁ ଲିଭିନି। ଏବେ ବି କ୍ଷୟକ୍ଷତି ଆକଳନ ଚାଲିଛି। ଲୋକେ ଅଣ୍ଟା ସଳଖି ଠିଆ ହୋଈନାହାନ୍ତି।  ପୁଣି ବୁଲବୁଲ ଆସିବା ଖବର ଶୂଣି ଓଡିଶା ବାସୀ ଭୟଭୀତ ଅଛନ୍ତି।

   Related Posts