Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପୋଖରୀରୁ ମିଳିଲା ନିଖୋଜ ଶିଶୁକନ୍ୟାର ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଶିକାରୀ ଗିରଫ, ୬ ମୃତ ବିଦେଶୀ ପକ୍ଷୀ ଜବତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୮୪୦୭କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୯୧ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୧୦୪୮୬୮୩ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୬୨୧ ମୃତ
  • ||
  • ମଝି ସମୁଦ୍ରରେ ଦୁର୍ଘଟଣା, ଧକ୍କା ହେଲା ୨ ଜାହାଜ
  • ||
  • ବାତ୍ୟାର ରୂପ ନେବ ଲଘୁଚାପ ! ଅନୁମାନ ଲଗାଇଲାଣି ଆଇଏମଡି, ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ବାଘ ଗଣନା ବେଳେ ମିଳିଲା ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ନା ଆତ୍ମହତ୍ୟା !
  • ||
  • ଶୀତ ଅଧିବେଶନ ପୂର୍ବରୁ ରବିବାର ସର୍ବଦଳୀୟ ବୈଠକ, ବିରୋଧିଙ୍କ ସହ କଥା ହେବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||

ୟୁପି ସୀମାରୁ ହଟିଲା ଆନ୍ଦୋଳନରତ ଚାଷୀଙ୍କ ଟେଣ୍ଟ, କିନ୍ତୁ ସ୍ବାଭାବିକ ହୋଇନି ଚଳପ୍ରଚଳ

23/10/2021 at 4:12 PM

ଲକ୍ଷ୍ନୌ ୨୩/୧୦ : ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଜାରି ରହିଥିବା ଚାଷୀ ଆନ୍ଦୋଳନ ଧିରେ ଧିରେ ଶିଥିଳ ପଡିବାରେ ଲାଗିଛି । ୟୁପି ସୀମାରେ କୃଷକମାନଙ୍କ ମାନେ କୁଡିଆ କରି ରହୁଥିବା ବେଳେ ସେଗୁଡିକୁ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ହଟାଇଦିଆଯାଇଛି । କିନ୍ତୁ ଏବେବି ସେଠାରେ ରାସ୍ତା ଖୋଲିନାହିଁ । ଲୋକମାନଙ୍କ ଚଳପ୍ରଚଳ ମଧ୍ୟ ସ୍ବାଭାବିକ ହୋଇନାହିଁ । ଏବେବି ୨୪ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ବନ୍ଦ ହୋଇ ରହିଛି। ଗାଜିଆବାଦରୁ ଦିଲ୍ଲୀ ଓ ନୋଏଡ଼ା ଯିବାପାଇଁ ଲୋକଙ୍କୁ ପ୍ରତିଦିନ ବହୁ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡ଼ୁଛି । ୟୁପି ସୀମାରେ ଏବେବି ତ୍ରୀସ୍ତରୀୟ ବ୍ୟାରିକେଡ୍‌ ରହିଛି । ବ୍ୟାରିକେଡ୍‌କୁ ଲାଗି ଚାଷୀ ରହୁଥିବା କୁଡିଆଗୁଡିକ ମଧ୍ୟ ରହିଥିଲା । ଯାହାକୁକି ଏବେ ହଟାଇଦିଆଯାଇଛି । ଗତବର୍ଷ ନଭେମ୍ବର ୨୬ ତାରିଖରୁ ଚାଷୀମାନେ ସେଠାରେ ଧାରଣାରେ ବସିରହିଛନ୍ତି । ଏହାଦ୍ୱାରା ସର୍ବସାଧରଣ ହିଁ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି । ଜରୁରୀ କାମରେ ଯାଉଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଅନ୍ୟ ରାସ୍ତା ଦେଇ ଯାଆସ କରୁଛନ୍ତି ।         

ଗାଜିଆବାଦ ନୋଏଡ଼ା ଆଦି ଅଞ୍ଚଳରୁ ପ୍ରତିଦିନ ବହୁ ଲୋକ ବିଭିନ୍ନ କାମରେ ଦିଲ୍ଲୀ ଆସୁଛନ୍ତି ଏବଂ ଦିଲ୍ଲୀରୁ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରୁ ଫେରନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଦିଲ୍ଲୀ, ନୋଏଡ଼ାକୁ ଆସୁଥିବା ଲୋକମାନେ ଏବେ ଅତିଷ୍ଟ ହୋଇଗଲେଣି । ରାସ୍ତା ବନ୍ଦ ଥିବାରୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇ ଅନ୍ୟ ପଟେ ଯିବା ଆସିବା କରୁଛନ୍ତି । ପୂର୍ବରୁ ନୋଏଡ଼ା ରୁ ଦିଲ୍ଲୀ ଯିବା ପାଇଁ ଯେଉଁଠି ମାତ୍ର ୨୦ ମିନିଟ ସମୟ ଲାଗୁଥିବା ଏବେ ଘଣ୍ଟା ଘଣ୍ଟା ଧରି ଲୋକମାନେ ଅନ୍ୟ ରାସ୍ତାଦେଇ ବୁଲିବୁଲି ଆସିବାକୁ ପଡୁଛି । ସେପଟେ ରାସ୍ତା ଆଦୌ ଅବରୋଧ ହୋଇନଥିବା କହିଛନ୍ତି କୃଷକ ନେତା । ସର୍ବସାଧାରଣ ଯାଆସ ପାଇଁ ରାସ୍ତା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ଖୋଲା ଅଛି ବୋଲି ଚାଷୀ ସ୍ପଷ୍ଟୋକ୍ତି ଦେଇଛନ୍ତି ।  

ୟୁପି ପ୍ରବେଶ ପଥରେ ଲଗାଯାଇଥିବା ବ୍ୟାରିକେଡ୍‌ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ସିଧାସଳଖ ଦୋଷ ଦେଇଛନ୍ତି ଚାଷୀ । କୃଷକ ନେତାଙ୍କ କହିବା କଥା ବ୍ୟାରିକେଡ୍‌ର ଆଦୌ ଆବଶ୍ୟକତା ନଥିଲା । ଚାଷୀମାନେ କୌଣସି ପ୍ରକାର ଅପ୍ରୀତିକର ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି କରୁନଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଜାଣିଶୁଣି ଲୋକଙ୍କୁ ଭଡକାଇବା ପାଇଁ ବ୍ୟାରିକେଡ୍‌ ତିଆରି କରିଥିଲା ।

ଏଠାରେ ସର୍ଭିସ ରୋଡ଼ ଏବଂ ଯାଆସ କରିବା ପାଇଁ ରାସ୍ତା ନଖୋଲିବାରୁ ଲୋକଙ୍କର ସମସ୍ୟା ବଢ଼ିଯାଇଛି । ଭାରତୀୟ କୃଷକ ୟୁନିଅନର ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ପ୍ରବକ୍ତା ରାକେଶ ଟିକାୟତ କହିଛନ୍ତି, ”ଆମ ହାତରେ କିଛି ନାହିଁ। ଚାଷୀଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ କୌଣସି ରାସ୍ତା ବନ୍ଦ କରାଯାଇନାହିଁ। ଜାଣିଶୁଣୀ ଚାଷୀଙ୍କ ମୁଣ୍ଡର ଦୋଷ ଲଦାଯାଉଛି ।”

   Related Posts