Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବିଧାୟକ ପ୍ରଦୀପ ପାଣିଗ୍ରାହୀଙ୍କ ସହଯୋଗୀଙ୍କ ଘରେ ଭିଜିଲାନ୍ସ ଚଢ଼ାଉ, ଜବତ ହେଲା ୨୦ ଲକ୍ଷ
  • ||
  • ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରରେ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ଉତପାତ୍‌ ଜାରି, ୨ ଅଣ-କାଶ୍ମୀରୀଙ୍କୁ ନିର୍ମମ ହତ୍ୟା
  • ||
  • ବିସିସିଆଇ ନୂତନ କୋଚ୍ ଏବଂ ସପୋର୍ଟିଂ ଷ୍ଟାଫ ପାଇଁ ମଗାଇଲା ଆବେଦନ, ଏମିତି ରହିଛି ସର୍ତ୍ତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆସନ୍ତା ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ହେବ ବଜ୍ରପାତ, ୧୭ ଜିଲ୍ଲାକୁ ସତର୍କ ସୂଚନା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୩ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୪୪୩ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ବୋହୂକୁ ପଥରରେ ଛେଚି ଦେଲା ଶାଶୂ, ପାରିବାରିକ କଳହରୁ ଜଘନ୍ୟ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ…
  • ||
  • ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ପରେ ଭୂସ୍ଖଳନ: ୧୮ ମୃତ ଓ ଅନେକ ନିଖୋଜ, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଲୋଡିଲେ ସେନା ସହାୟତା
  • ||
  • ଆଜିଠୁ ଓଜେଇଇ କାଉନସେଲିଂ, ପଞ୍ଜୀକରଣ ଓ ଚଏସ ଲକିଂ କରିପାରିବେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ
  • ||
  • ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ନଭେମ୍ୱରରେ ବସିବ ବୈଠକ : ପାକିସ୍ତାନକୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କଲା ଭାରତ
  • ||

‘ୟୁପିରେ ମୁସଲମାନମାନଙ୍କ ଅବସ୍ଥା’ ବ୍ୟାଣ୍ଡ ବାଜା ପାର୍ଟି ‘ଭଳି: ଓୱାଇସି କହିଲେ ଏଠି ନାହାଁନ୍ତି କୌଣସି ନେତା

27/09/2021 at 11:26 AM

ୟୁପି ୨୭/୦୯: ଉତ୍ତର ଭାରତରେ ହେବାକୁ ଥିବା ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଅଲ ଇଣ୍ଡିଆ ମଜଲିସ-ଇ-ଇଥାହାଦୁଲ ମୁସଲିମ (ଏଆଇଏମଆଇଏମ) ମୁଖ୍ୟ ଅସଦୁଦ୍ଦିନ ଓୱାଇସି ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି । ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ୟୁପିରେ ମୁସଲମାନମାନଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ସମ୍ପର୍କରେ ଓୱାଇସି ଏକ ବଡ଼ ବିବୃତ୍ତି ଦେଇଛନ୍ତି । ଓୱାଇସି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏଠାରେ ମୁସଲମାନମାନଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ‘ବ୍ୟାଣ୍ଡ ବାଜା ପାର୍ଟି’ ପରି ।

ମୁସଲମାନମାନଙ୍କ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉଠାଇବାକୁ ଏଠାରେ କୌଣସି ନେତା ନାହାଁନ୍ତି । ଗତକାଲି କାନପୁରରେ ଏକ ସାଧାରଣ ସଭାରେ ଉଦବୋଧନ ଦେଇ ଅସଦୁଦ୍ଦିନ ଓୱାଇସି କହିଛନ୍ତି ଯେ “ମୁସଲମାନମାନଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ‘ବ୍ୟାଣ୍ଡ ବାଜା ପାର୍ଟି’ ପରି ହୋଇଛି । ଯେଉଁଠାରେ ସେମାନଙ୍କୁ (ମୁସଲମାନମାନଙ୍କୁ) ପ୍ରଥମେ ସଙ୍ଗୀତ ବଜାଇବାକୁ କୁହାଯାଏ । କିନ୍ତୁ ପରେ ବିବାହ ସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ବାହାରେ ଛିଡା କରିଦିଆଯାଏ ।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଆଗକୁ ଏଠାରେ ମୁସଲମାନମାନେ ସଙ୍ଗୀତ ବଜାଇବେ ନାହିଁ । ୟୁପିରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଜାତିର ନେତା ଅଛନ୍ତି । ୟୁପିରେ ୧୯ % ମୁସଲମାନ ଜନସଂଖ୍ୟା ଅଛି । କିନ୍ତୁ ସେଠାରେ କୌଣସି ନେତା ନାହାଁନ୍ତି । ଓୱାଇସି ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୟୁପି ଜେଲରେ ଥିବା ୨୭% କଏଦୀ ମୁସଲମାନ । ଏହା ହେଉଛି ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ତଥ୍ୟ । ଓୱାଇସି ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ ସମାଜବାଦୀ ପାର୍ଟି (ଏସପି) ହିଁ ମୁସଲମାନଙ୍କ ସର୍ବାଧିକ ଭୋଟ୍ ପାଇଥାଏ କିମ୍ବା ସାମାଜିକ ନ୍ୟାୟ ପାଇଁ ଦଲିତ-ମୁସଲମାନ ଏକତା ବିଷୟରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରୁଥିବା ବହୁଜନ ସମାଜ ପାର୍ଟି (ବିଏସପି) ହେଉ, ମୁସଲମାନମାନଙ୍କୁ କେହି ନେତୃତ୍ୱ ଦେଇନାହାଁନ୍ତି ।

୨୦୧୧ ଜନଗଣନା ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ଜନସଂଖ୍ୟାରେ ମୁସଲମାନଙ୍କ ଅଂଶ ୧୯.୨୬ ପ୍ରତିଶତ । ରାଜ୍ୟରେ ଥିବା ୪୦୩ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀ ମଧ୍ୟରୁ ୮୨ ଟିରେ ମୁସଲମାନ ଭୋଟର ଏକ ନିର୍ଣ୍ଣାୟକ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିପାରନ୍ତି ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ ୧୦୦ ଟି ବିଧାନସଭା ଆସନ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିବାକୁ AIMIM ଘୋଷଣା କରିଛି ।

୨୦୧୭ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଓୱାଇସିଙ୍କ ଦଳ ୩୮ ଟି ଆସନରେ ପ୍ରାର୍ଥୀ କରିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଗୋଟିଏ ବି ଆସନ ପାଇନଥିଲେ । ତେବେ ବିହାରରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଗତ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ସେମାନଚାଲରେ ପାଞ୍ଚଟି ସିଟ୍ ଜିତିଥିଲା । ଏହା ତାଙ୍କ ଦଳକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିଛି ଏବଂ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ ମଧ୍ୟ ସଫଳତା ପାଇଁ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସୀ ମନେହୁଏ ।

   Related Posts