Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଇଣ୍ଡିଆନ ପ୍ରିମିୟର ଲିଗ୍ (IPL)ରେ ସାମିଲ ହେଲେ ଆଉ ୨ଟି ନୂଆ ଟିମ । ୨ ଟିମ ଅହମ୍ମଦାବାଦ ଏବଂ ଲକ୍ଷ୍ନୌ ଆସନ୍ତାବର୍ଷ ହେବାକୁ ଥିବା ଆଇପିଏଲରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବେ ।
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ସୁସ୍ଥ ହେଲେ ଆଉ ୩୬୦ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୧୮୦ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ସତ ହେଲା ଧୋନୀଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟବାଣୀ, ୫ ବର୍ଷ ତଳେ କହିଥିଲେ- ଦିନେ ଏମିତି ହେବ…
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୩ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୪୨୫ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ପଡୋଶୀ ଘରୁ ମିଳିଲା ଯୁବକଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ନା ଆତ୍ମହତ୍ୟା ?
  • ||
  • ୨ ପରିବାର ମଧ୍ୟରେ ରକ୍ତାକ୍ତ ସଙ୍ଘର୍ଷ : ୮ ଗୁରୁତର, ବୁଲିଲା ଟାଙ୍ଗିଆ ଓ କଟୁରୀ
  • ||
  • କାର୍ତ୍ତିକ ମାସର ପ୍ରଥମ ସୋମବାର : ଧବଳେଶ୍ୱର ପୀଠରେ ୧୪୪ ଧାରା, ମନ୍ଦିର ଖାଁ ଖାଁ
  • ||
  • ୫ ଦିନ ଯାଏଁ ଖସିବନି ପାରଦ, ୨୮ରୁ କାଁ ଭାଁ ବର୍ଷା
  • ||

ଆଗ୍ରାର ୨ଟି ଗାଁରେ କରୋନା ଲହର : ୨୦ ଦିନରେ ୬୪ ଜୀବନ ନେଲାଣି ଭାଇରସ

11/05/2021 at 8:49 AM

ୟୁପି ୧୧/୫ : ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ ଦିନକୁ ଦିନ ସଂକ୍ରମଣର ଗ୍ରାଫ୍ ଉପରମୁହାଁ ହେବାରେ ଲାଗିଛି । ଲକଡାଉନ କର୍ଫ୍ୟୁ ସତ୍ତ୍ୱେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣକୁ ଆସୁନି ପରିସ୍ଥିତି । ମଗୁଡିକରେ କରୋନାରୁ ଲୋକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଜାରି ରହିଛି । ତେବେ ଆଗ୍ରାରେ ଦୟନୀୟ ହେଉଛି ମହାମାରୀର ପ୍ରକୋପ । ୨ଟି ଗାଁରେ ଗତ ୨୦ ଦିନରେ ୬୪ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହେଲାଣି । ଏଠାକାର ଲୋକଙ୍କୁ ପ୍ରଥମେ ଜ୍ୱର ହୋଇଥିଲା । ପରେ ନିଶ୍ୱାସ ନେବାରେ ଅସୁବିଧା ହେଲା । ଶେଷରେ ପରିସ୍ଥିତି ଏପରି ହେଲା ଲୋକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଗଲା ।

ଦୁଇଟି ଗାଁରେ ୬୪ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହେବା ପରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ତପ୍ତରତା ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା । ପରେ ସେମାନଙ୍କ ପରୀକ୍ଷା କରାଯିବାରୁ ୨୭ ଜଣଙ୍କଠାରେ କରୋନା ଭୂତାଣୁ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିଲା । ସୂଚନା ଥାଉକି, ଆଗ୍ରାଠାରୁ ୨୦ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ କୂରଗବାଁ । ଗତ ୨୦ ଦିନରେ ଏହି ଗାଁରେ ପ୍ରାୟ ୧୪ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହେଲାଣି । ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ କହିବା ମୁତାବକ୍ ଥଣ୍ଡା, ଜ୍ୱର କାଶ ହେବା ସହ ନିଶ୍ୱାସ ପ୍ରଶାସ ନେବାରେ କଷ୍ଟ ହେଉଥିଲା ।

ଏହାସହ ଯାଞ୍ଚ ପରେ ଅନ୍ୟ ଯେମାନଙ୍କଠାରେ କରୋନା ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଦେଇଛି ସେମାନଙ୍କୁ ସ୍ଥାନୀୟ ସ୍କୁଲ ଘରେ ସଂଗରୋଧ କେନ୍ଦ୍ର କରାଯାଇ ରଖାଯାଇଛି । ତେବେ ଏଠାରେ ଲୋକଙ୍କୁ କୌଣସି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସୁବିଧା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇନଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଲୋକେ । କିନ୍ତୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟବିଭାଗ ଏହାକୁ ଖଣ୍ଡନ କରିବା ସହ ଓଲଟା ଜଣାଇଛନ୍ତି କି, ଲୋକେ କୌଣସି ଗାଇଡାଲାଇନ ମାନୁନାହାଁନ୍ତି । ଲକ୍ଷଣ ଥିବା ଲୋକେ ସଂଗରୋଧରେ ନରହି ଏଣେତେଣେ ବୁଲୁଛନ୍ତି ।

ସେହିପରି ଅନ୍ୟ ଏକ ଗାଁ ବାମରୋଲିରେ ମଧ୍ୟ ସମାନ ଅବସ୍ଥା । ୪୦ ହଜାର ଜନସଂଖ୍ୟା ବିଶିଷ୍ଟ ଏହି ଗାଁରେ ପ୍ରାୟ ୫୦ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଇଛି କିଲର ଭାଇରସ । ଗାଁ ମୁଖିଆ କୁହନ୍ତି କି ପ୍ରଥମେ ଜ୍ୱର ହେବା ସଂଗେ ସଂଗେ ନିଶ୍ୱାସ ନେବାର କଷ୍ଟ ହୋଇଥିଲା । ପରେ ଆଖିବୁଜିଥିଲେ ଲୋକେ । ତେବେ ଗାଁର ଜନସଂଖ୍ୟା ଅଧିକ ଥିବାରୁ ଟେଷ୍ଟିଂ କରିବା ଅସହଜ ହୋଇପଡୁଛି । ସେପଟେ ଗାଁ ଲୋକେ କୌଣସି ନିତି ନିୟନ ନମାନି କୋଭିଡ ଗାଇଡ ଲାଇନକୁ ବାୟଁ ବାୟଁ ଉଡାଇଦେଉଛନ୍ତି । ନାଁ ଠିକରେ ମାସ୍କ ପରିଧାନ କରୁଛନ୍ତି ନାଁ ମାନୁଛନ୍ତି ସାମାଜିକ ଦୂରତା । ଫଳରେ ପ୍ରଶାସନ ପାଇଁ ମୁଣ୍ଡବ୍ୟଥା ବଢିଯାଇଛି ।

   Related Posts