Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଆଇପିଏଲ ୨୦୨୧ରେ ଉଡିଲା ଚେନ୍ନାଇର ବିଜୟ ବାନା, କେକେଆରକୁ ୨୭ ରନରେ ହରାଇ ଚତୁର୍ଥ ଥର ଚାମ୍ପିଅନ
  • ||
  • ପଞ୍ଜାବ କଂଗ୍ରେସର ଅଧିନାୟକ ରହିବେ ସିଦ୍ଧୁ, ରାହୁଲଙ୍କୁ ଭେଟିବା ପରେ ଫେରାଇ ନେଲେ ଇସ୍ତଫା ପତ୍ର
  • ||
  • ସିଙ୍ଘୁ ବର୍ଡରରେ ଜଣେ ନିହଙ୍ଗଙ୍କ ଆତ୍ମ ସମର୍ପଣ, ଯୁବକଙ୍କ ହତ୍ୟାର ୧୫ ଘଣ୍ଟା ପରେ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଲା ପ୍ରଥମ ଅଭିଯୁକ୍ତ
  • ||
  • ପଣ୍ଡାଲ ଉପରେ ହୋଇଥିବା ଆକ୍ରମଣ ମଧ୍ୟରେ ବାଂଲାଦେଶ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଭାରତକୁ ଦେଲେ ଏହି ପରାମର୍ଶ
  • ||
  • ପୁଞ୍ଛରେ ଯବାନ-ଆତଙ୍କବାଦୀ ମୁହାଁମୁହିଁ, ୫ଦିନରେ ୭ ଯବାନ ସହିଦ: ରାଜପଥ ବନ୍ଦ, ଅପରେସନ୍ ଜାରି
  • ||
  • ଅକ୍ଟୋବର ୨୧ରୁ ଏକାଦଶ, ୨୫ରୁ ଖୋଲିବ ଅଷ୍ଟମ ଶ୍ରେଣୀ: ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ୨୫୦ ଲିଟର ଦେଶୀ ମଦ ଜବତ, ୫ ଗିରଫ
  • ||
  • ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା: ଯୁବକଙ୍କ ଗଳା କାଟି ବିଭତ୍ସ ହତ୍ୟା, କାରଣ ଅସ୍ପଷ୍ଟ
  • ||
  • ତେଲକୋଇ ରେଞ୍ଜରେ ହାତୀ ଆତଙ୍କ : ଘଉଡାଇଲା ବେଳେ ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଚାଷୀ
  • ||
  • ସାଇକେଲରେ ଯାଉଥିଲେ କକା-ପୁତୁରା, ଟାଣି ଆଣି ଦଳିଦେଲା ହାତୀ
  • ||

ଜନସଂଖ୍ୟା ରୋକିବାକୁ ଯୋଗୀ ସରକାରଙ୍କ ନୂଆ ଫର୍ମୂଲା: ଗୋଟିଏ ଥିଲେ ଚଳିବ, ଦୁଇରୁ ଅଧିକ ସନ୍ତାନ ହେଲେ ମିଳିବନି ସରକାରୀ ଚାକିରୀ

10/07/2021 at 9:45 AM

ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ୧୦/୦୭: ୟୁପିରେ ଜନସଂଖ୍ୟା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଛି ବିଧେୟକ ଡ୍ରାଫ୍ଟ । ଏଣିକି ୨ରୁ ଅଧିକ ସନ୍ତାନ ଥିଲେ ମିଳିବନି ସରକାରୀ ଚାକିରୀ । ଯୋଗୀ ସରକାର ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ ଜନସଂଖ୍ୟା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଆଇନ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଏକ ସୂତ୍ର ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି । ଯେଉଁମାନଙ୍କ ଅଧୀନରେ ଦୁଇରୁ ଅଧିକ ସନ୍ତାନ ଅଛନ୍ତି, ସେମାନେ ସରକାରୀ ଚାକିରୀ ପାଇଁ ଯୋଗ୍ୟ ହେବେ ନାହିଁ କିମ୍ବା ସେମାନେ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିପାରିବେ ନାହିଁ ।

କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଏହି ସଂକଳ୍ପରେ ଅନେକ ପ୍ରତିବନ୍ଧକକୁ ସୁପାରିଶ କରାଯାଇଛି । ବାସ୍ତବରେ, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ରାଜ୍ୟ ଆଇନ ଆୟୋଗ ଜନସଂଖ୍ୟା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଆଇନର ଡ୍ରାଫ୍ଟରେ ଏଭଳି ଅନେକ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଛନ୍ତି । ଏହି ଡ୍ରାଫ୍ଟ ଉପରେ ଆୟୋଗ ଲୋକଙ୍କ ଠାରୁ ଆପତ୍ତି ଏବଂ ପରାମର୍ଶ ଲୋଡିଛନ୍ତି । ଯାହା ଜୁଲାଇ ୧୯ ସୁଦ୍ଧା ଇ-ମେଲ (statelawcommission2018@gmail.com) କିମ୍ବା ଡାକ ମାଧ୍ୟମରେ ଆୟୋଗକୁ ପଠାଯାଇପାରିବ ।

ଯଦି ଯୋଗୀ ସରକାର ଏହି ସୂତ୍ରକୁ ସବୁଜ ସଙ୍କେତ ଦିଅନ୍ତି, ତେବେ ୟୁପିରେ ଜନସଂଖ୍ୟା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଦିଗରେ ଏହା ଏକ ବଡ ପଦକ୍ଷେପ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯିବ । ରାଜ୍ୟ ଆଇନ ଆୟୋଗର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଜଷ୍ଟିସ ଏନ୍ ମିତ୍ତଲଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ଏହି ଡ୍ରାଫ୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି । ଆପତ୍ତି ଏବଂ ପରାମର୍ଶ ଅଧ୍ୟୟନ କରିବା ପରେ ଏକ ସଂଶୋଧିତ ଡ୍ରାଫ୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ନିକଟରେ ଦାଖଲ କରାଯିବ ।

ଦେଶର ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରଯୁଜ୍ୟ ନିୟମ ଅଧ୍ୟୟନ କରିବା ପରେ ଏହି ଡ୍ରାଫ୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି । ଏହା ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ଜନସଂଖ୍ୟା (ନିୟନ୍ତ୍ରଣ, ସ୍ଥିରତା ଏବଂ କଲ୍ୟାଣ) ଅଧିନିୟମ ୨୦୨୧ ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା । ଏହା ୨୧ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ଯୁବକ ଏବଂ ୧୮ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ବାଳିକାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଲାଗୁ ହେବ । ଏହି ଡ୍ରାଫ୍ଟ ଆୟୋଗର ୱେବସାଇଟ୍ (upslc.upsdc.gov.in) ରେ ଅପଲୋଡ୍ ହୋଇଛି ।

   Related Posts