Tuesday, April 23, 2019

News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

“ଶୋଲେ” ଫିଲ୍ମ ସୁଟିଂ ହୋଇଥିବା ରାମଗଡ଼ ଗାଁ କେଉଁଠି ଅଛି ଜାଣନ୍ତି କି? ଫିଲ୍ମ ପାଇଁ ରାମଗଡବାସୀଙ୍କୁ ଏମିତି କ୍ଷତି ହୋଇଥିଲା ଯେ ଲୋକେ ଆଜି ମଧ୍ୟ ଭୁଲିନାହାନ୍ତି

ରାମଗଡ଼ ୨୦/୧ : ୧୯୭୫ ମସିହାରେ ନିର୍ମିତ “ଶୋଲେ” ର କ୍ରେଜ ଆଜି ମଧ୍ୟ ଲୋକଙ୍କ ମନରେ ପୂର୍ବ ଭଳି ରହିଛି | ରମେଶ ସୀପପି ନିର୍ଦେଶିତ ଏହି ଫିଲ୍ମରେ ସଂଗୀତ ନିର୍ଦେଶନା ଦେଇଥିବା ଆର.ଡି.ବର୍ମାନଙ୍କ ଗୀତ ଆଜି ମଧ୍ୟ ସିନେମା ପ୍ରେମୀଙ୍କ ମ୍ୟୁଜିକ ଲିଷ୍ଟରେ ରହିଛି | ଶୋଲେ ଫିଲ୍ମର ମହକ ଆଜି ମଧ୍ୟ ରହିଛି | ପାଖାପାଖି ୪୦ ବର୍ଷ ପରେ ମଧ୍ୟ ଶୋଲେ ଆଜି ଯାଏଁ ପୁରୁଣା ହୋଇନି | ବୟସ୍କଙ୍କ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ପିଲା ଯାଏଁ ସମସ୍ତେ ଏହି ଫିଲ୍ମ ଦେଖିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି | ଫିଲ୍ମକୁ ପରଦାରେ ଦେଖି ଯଦି ପ୍ରଶଂସକଙ୍କ ଏଭଳି ଅବସ୍ଥା ତାହେଲେ ସେମାନଙ୍କ ଅବସ୍ଥା କିଭଳି ଥିବ ଯେଉଁମାନେ ଫିଲ୍ମ ସୁଟିଂ ହୋଇଥିବା ଦେଖିଥିବେ ଟିକେ ଭାବନ୍ତୁ ତ |

ରାମଗଡରେ ଏହି ଫିଲ୍ମ ୧୯୭୩ ରୁ ୧୯୭୫ ମସିହା ମଧ୍ୟରେ ସୁଟିଂ ହୋଇଥିଲା | କେମିତି ଥିଲା ରାମଗଢବାସୀଙ୍କ ଅନୁଭବ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା |

ବାଙ୍ଗାଲୁରୁ ଏବଂ ମହୀଶୂରର ଉଚ୍ଚ ପାହାଡ ମଝିରେ ରହିଛି ଏକ ଛୋଟ ଗାଁ ରାମନଗରମ | ଏହି ରାମନଗରମ ଶୋଲେ ଫିଲ୍ମର ରାମଗଡ଼ | ଗାଁରେ ପଶୁ ପଶୁ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ଶୋଲେ ଫିଲ୍ମର ସବୁ ସିନ ମନେ ପଡିଯାଇଥାଏ | ରାମଗଡ଼ ଆଗରୁ ଏକ ସାଧାରଣ ଗାଁ ଥିଲା | କିନ୍ତୁ ଶୋଲେ ଫିଲ୍ମ ପରେ ରାମଗଡ଼ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ହୋଇଯାଇଥିଲା |

ଧୀରେ ଧୀରେ ସେଠାକୁ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ଯିବା ଆସିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ | ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଆଜି ରାମଗଡ଼ ଏକ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ସ୍ଥଳୀ ଭାବେ ପରିଚିତ |  ବିଗତ ୪୦ ବର୍ଷ ପରେ ମଧ୍ୟ ରାମଗଡ଼ ଗାଁ ସେମିତି ହିଁ ରହିଛି ଯେମିତି ଫିଲ୍ମରେ ଦେଖାଯାଇଥିଲା |

ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ଉପରେ ଫିଲ୍ମ କ’ଣ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥିଲା ଜାଣନ୍ତୁ :

ସେଠାକାର ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କୁ ଫିଲ୍ମର ପ୍ରତିଟି ଡାଇଲଗ ଆଜି ମଧ୍ୟ ମନେ ଅଛି | ସେଠାରେ ଏବେ ଏକ ରାମଗଡ଼ ରିସର୍ଟ ଆଣ୍ଡ ସ୍ପା ସେଣ୍ଟର ମଧ୍ୟ ଖୋଲିଚି | ରିସର୍ଟ ମ୍ୟାନେଜରଙ୍କୁ ଠାକୁର ଏବଂ ସ୍ପା ମାଷ୍ଟରଙ୍କୁ ଗବବର ନାମ ଦିଆଯାଇଛି | ଗ୍ରାମବାସୀ ପରସ୍ପର ମଧ୍ୟରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା ବେଳେ ମଧ୍ୟ ଫିଲ୍ମର ଡାଇଲଗ ବ୍ୟବହାର କରିଥାନ୍ତି |

ତେବେ ଆମେ ସମସ୍ତେ ଜାଣିଛେ ଯେ, ସବୁ ଘଟଣାର ଦୁଇଟି ପାଶ୍ୱ ରହିଛି | ଯେଭଳି ମୁଦ୍ରାର ଦୁଇଟି ପାଖ ରହିଛି | ଫିଲ୍ମଟି ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ମନରେ କିଛି ଖୁସିର ମୁହୂର୍ତ୍ତ ଛାଡି ଯାଇଥିବାବେଳେ କିଛି ଦୁଃଖ ମଧ୍ୟ ଦେଇଛି |

ସେଠାକାର କିଛି ଲୋକଙ୍କ କହିବାନୁଯାୟୀ, ଫିଲ୍ମର ସୁଟିଂ ପରେ ସେଠାକାର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ହଜି ଯାଇଥିଲା | ପୂର୍ବରୁ ରାମନଗରମ ପାହାଡର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ଏବଂ ପାହାଡିଆ ଜନ୍ତୁଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଥିଲା | କିନ୍ତୁ ସୁଟିଂ ବେଳେ ଲଗାତାର ବୋମାମାଡ, ପାଟିତୁଣ୍ଡ, ଗୁଳିର ଆବାଜରେ ଜନ୍ତୁ ସେଠାରୁ ପଳାଇଯାଇଥିଲେ |

ତେବେ ଯେଉଁଠି କିଛି ଭଲ ହୋଇଥାଏ ସେଠାରେ କିଛି ଖରାପ ମଧ୍ୟ ହୋଇଥାଏ | ଆଜି ମଧ୍ୟ ସେଠାରେ ଜୟ ଏବଂ ବିରୁଙ୍କ ବନ୍ଧୁତ୍ୱ ଦେଖାଦେଇଥାଏ, ଗବବରର ଆବାଜ ପାହାଡରେ କମ୍ପନ ହେଉଥାଏ | ବସନ୍ତିକୁ ମନେ ପକାଇ ଲୋକଙ୍କ ମୁହଁରେ ହସ ଖେଳିଯାଏ | ରାଧାକୁ ମନେ ପକାଇ ହୃତ୍ସ୍ପନ୍ଦନ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥାଏ |

718 Views

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର