Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସମ୍ବଲପୁର : ଗୋଶାଳା କଲପଡାରେ ଖାଲରେ ଖସିପଡି ୨ ଶିଶୁ ମୃତ
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ଥାନା ଅଧିକାରୀ, ଯୌତୁକ ମାମଲାରେ ଦଫା କାଟିବାକୁ ନେଉଥିଲେ ୬ହଜାର ଟଙ୍କା
  • ||
  • ନବରଙ୍ଗପୁର : କୁନ୍ଦେଇ ସରପଞ୍ଚ ନିଲମ୍ବିତ, ଭାରତମାଳା ଯୋଜନାକୁ ବିରୋଧ କରିବାରୁ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ
  • ||
  • ୨ ଦିନିଆ କନ୍ଧମାଳ ଗସ୍ତରେ ଶିଶୁ ସୁରକ୍ଷା ଅଧିକାର ଅଧ୍ୟକ୍ଷା
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ବ୍ରହ୍ମପୁର ଫାଷ୍ଟଗେଟ୍ ଅଞ୍ଚଳରୁ ଜଣଙ୍କ ମୃତଦେହ ଠାବ, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ନୀଳଗିରି: ହାତୀ ଆତଙ୍କରେ ଅଞ୍ଚଳବାସୀ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ଯବାନ ଓ ମାଓବାଦୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଗୁଳି ବିନିମୟ, ବିପୁଳ ପରିମାଣର ମାଓ ସାମଗ୍ରୀ ଜବତ
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର : ବାଇକ୍ ଧକ୍କାରେ ଜଣେ ଗୁରୁତର, ମେଡିକାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||

ସିଙ୍ଗାପୁର ୟୁନିଭର୍ସିଟିର ଦାବି: ମେ’ ୨୪ରେ ଭାରତ ୯୭ ପ୍ରତିଶତ କରୋନା ମୁକ୍ତ ହେବ, ଜୁନ୍‌ରେ ରୋଗ ନଥିବ

28/04/2020 at 8:36 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ୨୮/୪: କେବେ କରୋନା କବଳରୁ ମୁକୁଳିବ ବିଶ୍ବ । ଏଇ ପ୍ରଶ୍ନ ସମସ୍ତଙ୍କ ମନରେ ଉଙ୍କିମାରୁଛି । ତେବେ ଏହାର ଏକ ଉତ୍ତର ଆସିଛି ସିଙ୍ଗାପୁରରୁ । ସିଙ୍ଗାପୁର ୟୁନିଭର୍ସିଟି ଅଫ୍ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଆଣ୍ଡ୍ ଡିଜାଇନ ପକ୍ଷରୁ ଏକ ଗବେଷଣାତ୍ମକ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି । ବିଭିନ୍ନ ଡାଟାକୁ ନେଇ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଥିବା ଏହି ରିପୋର୍ଟରେ ଆକଳନ କରାଯାଇଛି, କେଉଁ ଦେଶରୁ କେବେ କରୋନା ହଟିବ ।

ମେ ୨୪ ତାରିଖ ବେଳକୁ ଭାରତ ୯୭ ପ୍ରତିଶତ କରୋନା ମୁକ୍ତ ହେବ, ଏବଂ ଜୁନ ୩ ତାରିଖ ବେଳକୁ ଦେଶରୁ ୯୯ ପ୍ରତିଶତ କରୋନା ହଟିଯାଇଥିବ । କୋଭିଡ-୧୯ ନେଇ ଏମିତି ଏକ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି ସିଙ୍ଗାପୁର ୟୁନିଭର୍ସିଟି ଅଫ୍ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଆଣ୍ଡ ଡିଜାଇନ ।

ଏହି ରିପୋର୍ଟ କହୁଛି କରୋନା ଯୋଗୁଁ ସର୍ବାଧିକ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥିବା ଆମେରିକାରୁ ମେ ୧୪ ବେଳକୁ ୯୭ ପ୍ରତିଶତ କୋଭିଡ-୧୯ ହ୍ରାସ ଘଟିଥିବ, ଏବଂ ମେ ୨୬ ବେଳକୁ ୯୯ ପ୍ରତିଶତ କମିଯିବ । ସାରା ପୃଥିବୀରୁ ୯୭ ପ୍ରତିଶତ COVID-19 ହଟିବ ମେ ୨୯ ବେଳକୁ ଏବଂ ଜୁନ ୧୫ ସୁଦ୍ଧା ୯୯ ପ୍ରତିଶତ କରୋନା ହ୍ରାସ ହେବ । ତେବେ ଡିସେମ୍ବର ୯ ତାରିଖ ବେଳକୁ ଯାଇ ସାରା ବିଶ୍ବ କରୋନା ମୁକ୍ତ ହେବ ।

ତେବେ କଣ ଏହି ମଡେଲ। ବିଶ୍ବରେ ପୂର୍ବରୁ ଦେଖାଦେଇଥିବା ମହାମାରୀର ଲାଇଫ ସାଇକଲକୁ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରି ଏହି ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି। ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଅଞ୍ଚଳର ଜନସଂଖ୍ୟାରୁ କେତେଜଣ ସଂକ୍ରମିତ ହେଉଛନ୍ତି ଏହାକୁ ଆଧାର କରି ଏହି ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି।

ଯେଉଁଥିରେ ଅନ୍ୟମହାମାରୀ ଭଳି କରୋନାରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଥମ ସଂକ୍ରମଣ ପରେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ଲୋକ ପ୍ରଭାବିତ ହେବେ ଏହାର କିଛି ଦିନ ପରେ ସଂଖ୍ୟା ସ୍ଥିର ହୋଇ ଧିରେ ଧିରେ ଗ୍ରାଫ ତଳମୁହାଁ ହେବ। ଯାହାକୁ ଏସଆଇଆର ମଡେଲ ବୋଲି ନାଁ ଦେଇଛନ୍ତି। ତେବେ ଯଦି ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନରେ କିଛି ଅବହେଳା କରାଯାଏ ତେବେ ସ୍ଥିତି ପୁଣି ଲେଉଟିପାରେ ବୋଲି ଏହି ଷ୍ଟଡିରେ ସତର୍କ କରାଯାଇଛି।

   Related Posts