Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବାଲେଶ୍ବର : ୧୬ନଂ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ କୁରୁଡା ଛକ ନିକଟରେ ମର୍ମନ୍ତୁଦ ସଡକ ଦୁର୍ଘଟଣା, ସ୍ତ୍ରୀ ମୃତ, ସ୍ବାମୀ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଆଠମଲ୍ଲିକ : ଦେଉଳଝରି ନିକଟରେ ଓଲଟିଲା କୋଇଲା ବୋଝେଇ ଟ୍ରକ୍
  • ||
  • ସାନଖେମୁଣ୍ଡି : ବାରହା ଆକ୍ରମଣରେ ୭ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ଅପରେସନ ବେଳେ ଖାଦ୍ୟନଳୀ କାଟିଦେଲେ ଡାକ୍ତର, ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ମହିଳା ବୁର୍ଲାରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଦୁଷ୍କର୍ମ ଉଦ୍ୟମ, ଯୁବକ ଅଟକ
  • ||
  • ସୋନପୁର : ଘର ଭାଙ୍ଗି ଶୋଇଥିବା ବୃଦ୍ଧଙ୍କୁ ଦଳିଦେଲା ଦନ୍ତା
  • ||
  • ସୋର : ଟଙ୍କା ପାଇଁ ଯୁବକଙ୍କୁ ଅପହରଣ ଘଟଣା, କୋଲକାତାରୁ ଅପହୃତ ତାପସ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ : ନଦୀ ପଠାରେ ପଡିଛି ଶରୀରର ବିଭିନ୍ନ କଟା ଅଂଶ, ହତ୍ୟା ପରେ ଫିଙ୍ଗାଯାଇଛି !
  • ||
  • ମାର୍ଚ୍ଚ ୫ରେ ‘ଓମେନ୍ ଆଚିଭର୍ସ ଅଫ୍ ଓଡ଼ିଶା’ ପୁରସ୍କାର ସମାରୋହ
  • ||

ହାଇଦ୍ରାବାଦ ୟୁନିଭର୍ସିଟିର ଦାବି : ଶୀଘ୍ର ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯିବ କରୋନା ଭ୍ୟାକସିନ

28/03/2020 at 11:36 AM

ହାଇଦ୍ରାବାଦ ୨୮/୦୩: ହାଇଦ୍ରାବାଦ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ବାୟୋକେମିଷ୍ଟ୍ରି ବିଭାଗର ସ୍କୁଲ ଅଫ୍ ଲାଇଫ୍ ସାଇନ୍ସର ଡକ୍ଟର ସୀମା ମିଶ୍ର କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଟିକା ବାହାର କରିବା ପାଇଁ ପରୀକ୍ଷା କରୁଛନ୍ତି। ସୀମା କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଶୀଘ୍ର କରୋନା ଭାଇରସ ଟିକା ବାହାର କରିବେ। ସେ ଟି ସେଲ୍ ଏପିଟୋପ୍ ନାମକ ଏକ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ଟିକା ଡିଜାଇନ୍ କରିଛନ୍ତି | ଏହା କରୋନା ଭାଇରସର ସମସ୍ତ ଗଠନମୂଳକ ଏବଂ ଅଣ-ଗଠନମୂଳକ ପ୍ରୋଟିନ୍ ଗୁଡିକୁ ନଷ୍ଟ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଉଛି | ଯାହା ବର୍ତ୍ତମାନ ପରୀକ୍ଷାମୂଳକ ଭାବରେ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଉଛି ।

ଏହି ଟିକା କ୍ୟାଣ୍ଡିଡେଟ ସ୍ମଲ କରୋନା ଭାଇରାଲ ପେପ୍ଟାଇଡସ୍, ଅଣୁ ରହିଛି ଯାହାର ବ୍ୟବହାର ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ସୃଷ୍ଟି କରିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଥାଏ | ଯାହାଦ୍ୱାରା ଭାଇରାଲ୍ ପେପ୍ଟାଇଡଗୁଡିକରେ ଥିବା କୋଷଗୁଡ଼ିକ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯିବ । ଏହି ନୂତନ ଆବିଷ୍କାର ସଂପର୍କରେ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଦ୍ୱାରା ଏକ ପ୍ରେସ୍ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି କରାଯାଇଛି | ଯେଉଁଥିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, କମ୍ପ୍ୟୁଟେସନ୍ ସଫ୍ଟୱେର୍ ସହିତ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଇମ୍ୟୁନୋଫର୍ମଟିକ୍ ପଦ୍ଧତି ବ୍ୟବହାର କରି ଡକ୍ଟର ସମ୍ଭାବ୍ୟ ଏପିଟୋପ୍ସ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଛନ୍ତି । ସେଗୁଡିକ ଏପରି ଭାବରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି ଯେ ସେଗୁଡିକ ସମଗ୍ର ଜନସଂଖ୍ୟାକୁ ଟିକାକରଣ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ ହେବ । ତେବେ ସାଧାରଣତଃ ଟିକା ଆବିଷ୍କାର ପାଇଁ ୧୫ ବର୍ଷ ଲାଗିଥାଏ କିନ୍ତୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କମ୍ୟୁଟେସନଲ ଉପକରଣ ସାହାଯ୍ୟରେ ଏହି ଟିକା ଶୀଘ୍ର ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ହୋଇପାରିବେ | ଏଥିପାଇଁ କେବଳ ୧୦ ଦିନ ସମୟ ଲାଗେ |

ହ୍ୟୁମନ ସେଲ ଜୀବାଣୁକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ କେତେ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ତାହା ସମ୍ଭାବ୍ୟ ଟିକାର ମାନ୍ୟତା ତାଲିକା ଉପରେ ନିର୍ଭର କରେ | ଏହି କରୋନା ଭାଇରାଲ୍ ଏପିଟୋପ୍ ମାନବ କୋଷ ଏବଂ ମାନବ ପ୍ରୋଟିନ୍ ଉପରେ କୌଣସି ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ସୃଷ୍ଟି କରେ ନାହିଁ ଏବଂ ସେଥିପାଇଁ ଇମ୍ୟୁନ ରେସ୍ପରେନ୍ସ ଭାଇରାଲ୍ ପ୍ରୋଟିନ୍ ବିରୁଦ୍ଧରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରେ | ତଥାପି ଚରମ ପ୍ରମାଣ ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ଏହାର ଫଳାଫଳ ଗୁଡିକ ପରୀକ୍ଷାମୂଳକ ଭାବରେ ପରୀକ୍ଷା କରାଯିବା ଆବଶ୍ୟକ ।

NCoV ଟିକା ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଭାରତରେ ଏହା ହେଉଛି ପ୍ରଥମ ଅନୁସନ୍ଧାନ | ଯଦିଓ ଏହା ତିଆରି ହେବାକୁ ସମୟ ଲାଗିପାରେ ତଥାପି କୋଭିଡ-୧୯ ସଂକ୍ରମଣରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏକମାତ୍ର ଉପାୟ ହେଲା ସାମାଜିକ ଦୂରତା ବଜାୟ ରଖିବା ଏବଂ ପରିଷ୍କାର ପରିଚ୍ଛନ୍ନତା ପାଳନ କରିବା |

   Related Posts