Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଆଇପିଏଲ ୨୦୨୧ : ୪୦ ତମ ଲିଗ୍‌ ମୁକାବିଲାରେ ମୁହାଁମୁହିଁ ହେବେ ହାଇଦ୍ରାବାଦ ଓ ରାଜସ୍ଥାନ
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର : ବଣୁଆ ହାତୀ ଆକ୍ରମଣରେ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ, ମଞ୍ଚାରୁ ଓହ୍ଲାଇ ଘରକୁ ଯିବାବେଳେ ଆକ୍ରମଣର ଶିକାର
  • ||
  • ଜୟପୁର : ଲଗାଣ ବର୍ଷା ଯୋଗୁଁ ଧସିଲା ମାଟି ଅତଡା, ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଅବରୋଧ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବାତ୍ୟାରୁ ଗଭୀର ଅବପାତର ରୂପ ନେଲା ‘ଗୁଲାବ’, ଦକ୍ଷିଣ ଓଡ଼ିଶାର କିଛି ସ୍ଥାନରେ ଲାଗି ରହିଛି ବର୍ଷା
  • ||
  • କୋରାପୁଟ : କୋରାପୁଟ ଜିଲ୍ଲାରେ ‘ଗୁଲାବ’ ପ୍ରଭାବ : ଭାଙ୍ଗିଲା ଘର, ଗଛ ପଡି ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ
  • ||
  • ବୈତରଣୀ ପଠାରେ ଚରୁଥିଲେ ମଇଁଷି, ପାଣି ଭିତରକୁ ଟାଣିନେଲା କୁମ୍ଭୀର : ଦେଖନ୍ତୁ ଭିଡିଓ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୫ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୪୪୪ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଭଦ୍ରକରେ ସଂଯୁକ୍ତ କୃଷକ ମୋର୍ଚ୍ଚାର ବନ୍ଦ ପାଳନ, ଜାତୀୟ ବିଭିନ୍ନ ସଙ୍ଗଠନ ପକ୍ଷରୁ ରାଜପଥ ଅବରୋଧ
  • ||
  • ଲଗାଣ ବର୍ଷା ପରେ ସ୍ଥିତି ବେହାଲ, ଗେଙ୍ଗୁଟି ନଦୀ ବନ୍ଧରେ ୨୦୦ ଫୁଟର ଫାଟ
  • ||

ଭାରତକୁ ଆମେରିକା ଭେଣ୍ଟିଲେଟର ଦେବ : ଟ୍ରମ୍ପ୍‌ କହିଲେ ଆମେ ସବୁବେଳେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦିଙ୍କ ସହ ଅଛୁ

16/05/2020 at 8:28 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୬।୦୫: ସାରାବିଶ୍ୱରେ କରୋନା ସ୍ଥିତି ଚିନ୍ତାଜନକ ରହିଛି । ଭାରତକୁ କରୋନା ଲଢେଇର ପୁଣି ଥରେ ସହାୟତାର ହାତ ବଢାଇଛି ଆମେରିକା । ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସେ ଅନୁଦାନ ଭାବରେ ଭାରତକୁ ଭେଣ୍ଟିଲେଟର ଯୋଗାଇଦିଆଯିବ । ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଏକ ଟ୍ୱିଟ୍‌ ମାଧ୍ୟରେ କହିଛନ୍ତି । ଏହି ମହାମାରୀ ରୋଗ ଲଢେଇରେ ଆମେ ଭାରତ ସହିତ ଅଛୁ । ମୁଁ ଗର୍ବିତ ଯେ ଆମେରିକା ଆମର ବନ୍ଧୁମାନଙ୍କୁ ଭେଣ୍ଟିଲେଟର ଦାନ କରିବ। ଆମେ କରୋନା ମହାମାରି ପାଇଁ ଭ୍ୟାକସିନ୍‌ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ପାଇଁ ପରସ୍ପରକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବୁ । ଆମେ ମିଶିକରି କରୋନା ପରି ମହାମାରୀକୁ ପରାସ୍ତ କରିବୁ ।  

ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଭାରତର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ପ୍ରଂଶସା କରିଛନ୍ତି । ଆଉ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଭାରତ ଏକ ମହାନ ଦେଶ । ଏବଂ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି ମୋର ବହୁତ ଭଳ ମିତ୍ର । କିଛି ଦିନ ତଳେ ମୁଁ ଭାରତରୁ ଫେରିଥିଲି । ଏବଂ ଆମେ ଦୁଇଜଣ ଏକାସାଙ୍ଗରେ ରହିଥିଲୁ । ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଟ୍ରମ୍ପ ନିଜ ବୟାନରେ ଦିଲ୍ଲୀ, ଅହମ୍ମଦାବାଦ, ଓ ଆଗ୍ରା ଗସ୍ତ ବିଷୟରେ କହିଛନ୍ତି । ଏହାପୂର୍ବରୁ ହ୍ୱାଇଟହାଉସ୍‌ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଥିଲା ଯେ, ଭାରତ ସହିତ ଆମେରିକାର ସଂପର୍କକୁ ନେଇ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଟ୍ରମ୍ପ ବହୁତ ଖୁସି ଅଛନ୍ତି । ଭାରତ ଆମେରିକାର ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଅଂଶୀଦାର ହୋଇପାରିଛି। ଆମେରିକା ଭାରତକୁ୨୦୦ ଭେଣ୍ଟିଲେଟର ଦେଇପାରିବ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି। ଟ୍ରମ୍ପ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତ ଏବଂ ଆମେରିକା ଏକ ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଛନ୍ତି ଯାହା ଲୋକଙ୍କୁ ମାଗଣାରେ ଦିଆଯାଇପାରିବ ।

ଏହାପୂର୍ବରୁ ଭାରତ ମଧ୍ୟ ଆମେରିକା ସହିତ ବନ୍ଧୁତା ଦେଖାଇ ହାଇଡ୍ରୋକ୍ସିକ୍ଲୋରୋକାଇନ୍ ଔଷଧ ଯୋଗାଣ କରିଥିଲା। ଏଥିପାଇଁ ଟ୍ରମ୍ପ ନିଜେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ। ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ଅନୁରୋଧକୁ ଗ୍ରହଣ କରି ସରକାର ଆମେରିକାରେ ଏକ ବଡ଼ ପରିମାଣର ଔଷଧ ପଠାଇଥିଲେ। କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଆମେରିକା ଏହି ଔଷଧ ଖୋଜିଥିଲା। ଏହି ଔଷଧ ଭାରତରେ ବହୁ ପରିମାଣରେ ଉତ୍ପାଦିତ ହୋଇଛି । ତେଣୁ ଆମେରିକା ଏବଂ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ଚାହିଦା ତୁରନ୍ତ ପୂରଣ କରିଥିଲେ | ଏଥିପାଇଁ ଟ୍ରମ୍ପ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଜଣାଇଛନ୍ତି।

ଭାରତ ଆମେରିକାରେ ୫କୋଟି ଟାବଲେଟ୍ ହାଇଡ୍ରୋକ୍ସିଚ୍ଲୋରୋକାଇନ୍ ପଠାଇଥିଲା ।  ଯାହା କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କ ଚିକିତ୍ସାରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଥିଲା | ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ବନ୍ଧୁତା ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଇ ଆମେରିକା ଭାରତକୁ ଭେଣ୍ଟିଲେଟର ଦେବାକୁ କହିଛି। ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି କହିଛନ୍ତି ଯେ,  ସେ ଭାରତରେ ଥିବା ତାଙ୍କ ବନ୍ଧୁମାନଙ୍କୁ ଭେଣ୍ଟିଲେଟର ଦେବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି। ମୁଁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବାକୁ ଚାହେଁ, ଭାରତରେ କରୋନା ଭାଇରସ ଅତି ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି | ଏଠାରେ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୮୧ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ହୋଇଛି। ଭାରତରେ କୋରାନା ଭାଇରସରେ ୨ ହଜାର ୬୪୯ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ପ୍ରାୟ ଚାରି ହଜାର କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେପଟେ ଆମେରିକାରେ ପରିସ୍ଥିତି ଭୟାନକ ରହିଛି । ଆମେରିକାରେ  ସର୍ବାଧିକ ୧୪ଲକ୍ଷ ୧୭ ହଜାର ୫୧୨ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଛନ୍ତି । ଯେଉଁଥିରେ ସମୁଦାୟ ୮୫ ହଜାର ୮୮୬ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି |

   Related Posts