Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପାଟଣା : ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ବ୍ରିଜ୍ ଉପରୁ ୨୦ଫୁଟ ତଳକୁ ଖସିଲା ବାଇକ୍, ୨ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ନୀଳଗିିରି : ବିଦ୍ୟୁତ ବିଲ୍ ବୃଦ୍ଧି ପ୍ରତିବାଦରେ ସିପିଆଇର ରାସ୍ତାରୋକ
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ମାଛ ଧରିବାକୁ ଯାଇ ନଦୀରେ ବୁଡିଗଲେ ମାଛ ଧରାଳି, ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଖରା ପାଇଁ ପାନୀୟ ଜଳ ବିଭାଗର ଛୁଟି ବାତିଲ
  • ||
  • ୨ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ନୂଆ କୁଳପତି, ରାଜଭବନ ପକ୍ଷରୁ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପ୍ରକାଶ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଡାକ୍ତରଖାନା ପାଇଁ କୋଭିଡ୍ ଗାଇଡ୍‌ଲାଇନ୍, ଆବଶ୍ୟକତା ନଥିଲେ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କୁ ଆଡମିଶନ ମନା
  • ||
  • ସରିଲା ରାଜ୍ୟ କ୍ୟାବିନେଟ୍‌ ବୈଠକ, ୯ଟି ପ୍ରସ୍ତାବ ଉପରେ ବାଜିଲା ମୋହର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : BMCର ପେଡ୍ କ୍ବାରେଣ୍ଟାଇନ୍ ବ୍ୟବସ୍ଥା, ନନ୍ ଏସି ୧୦୯୯ ଓ ଏସି ରୁମ୍ ୧୪୯୯ ଟଙ୍କା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ପିପିଲି ହିଂସା ଘଟଣା, ମୁଖ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଭେଟିଲା ବିଜେଡି
  • ||
  • କରଞ୍ଜିଆ : ବିଡିଓଙ୍କ ମନମୁଖୀ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ବିରୋଧ, ବ୍ଲକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ତାଲା ପକାଇ ନିର୍ବାଚିତ ଜନ ପ୍ରତିନିଧିଙ୍କ ଧାରଣା ୪ର୍ଥ ଦିନରେ
  • ||

କରୋନା ମୁକାବିଲା : ୬୪ ଦେଶ ପାଇଁ ୧୭୪ ମିଲିୟନ ଡଲାର ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ଘୋଷଣା କଲା ଆମେରିକା , ଭାରତକୁ ୨.୯ ନିୟୁତ

28/03/2020 at 12:13 PM

ୱାସିଂଟନ ୨୮/୦୩ : କରୋନା ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଆମେରିକା ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ୬୪ ଦେଶ ପାଇଁ ୧୭୪ ମିଲିୟନ ଡଲାର ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ଘୋଷଣା କରିଛି ଯେଉଁଥିରେ ଭାରତ ପାଇଁ ୨.୯ ମିଲିୟନ ଡ଼ଲାର ରହିଛି। ଫେବୃଆରୀରେ ଆମେରିକା ୧୦୦ ମିଲିୟନ ଡଲାର ସହାୟତା ଘୋଷଣା କରିଥିଲା । ରୋଗ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଏବଂ ପ୍ରତିରୋଧ କେନ୍ଦ୍ର (ସିଡିସି) ସମେତ ଏକାଧିକ ବିଭାଗ ଏବଂ ଏଜେନ୍ସି ମଧ୍ୟରେ ଏହି ଘୋଷଣା ଏକ ବୃହତ ଆମେରିକୀୟ ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପ୍ୟାକେଜ | ବିଶ୍ବରେ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ବିପଦର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଥିବା ୬୪ ଟି ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ ଦେଶ ପାଇଁ ଏହି ଅର୍ଥ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି।

ଆମେରିକାର ବୈଦେଶିକ ବିଭାଗ କହିଛି ଯେ, ଏହା ଭାରତ ସରକାରଙ୍କୁ ଲାବୋରେଟୋରୀ ପ୍ରଣାଳୀ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାରେ, କେସ୍ ଫାଇଣ୍ଡିଂ ଏବଂ ଇଭେଣ୍ଟ ଭିତ୍ତିକ ତଦାରଖକୁ ସକ୍ରିୟ କରିବାରେ ଏବଂ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ତଥା ପ୍ରସ୍ତୁତି ପାଇଁ ସହାୟକ ହେବ | ସ୍ୱରାଷ୍ଟ୍ର ବିଭାଗ କହିଛି ଯେ, ଏହା ଗତ ୨୦ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତ ପାଇଁ ୨.୮ ବିଲିୟନ ଡଲାରରୁ ଅଧିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସହାୟତା ମଧ୍ୟରୁ ୧.୪ ବିଲିୟନ ଡଲାରରୁ ଅଧିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସହାୟତା ଭିତ୍ତିରେ ନିର୍ମିତ ହୋଇଛି। ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରର ଏଜେନ୍ସି ଫର ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ ଡେଭଲପମେଣ୍ଟ (USAID) ଡେପୁଟି ଆଡମିନିଷ୍ଟ୍ରେଟର ବୋନି ଗ୍ଲିକଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ନୂତନ ସହାୟତା ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ନେତୃତ୍ୱର U ରେକର୍ଡ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରେ।

ଦଶନ୍ଧି ଧରି ଜନ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରୁଥିବା ଆମେରିକା ବିଶ୍ୱର ସର୍ବ ବୃହତ ପ୍ରଦାନକାରୀ ଦେଶ । ଆମେରିକା ଜୀବନ ରକ୍ଷା କରିଛି, ଅସୁରକ୍ଷିତ ଲୋକଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରଦାନ କରିଛି, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ଗଠନ କରିଛି ଏବଂ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ତଥା ରାଷ୍ଟ୍ରର ସ୍ଥିରତାକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିଛି ବୋଲି ସେ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ କହିଛନ୍ତି। ଦକ୍ଷିଣ ଏସିଆରେ ସ୍ୱରାଷ୍ଟ୍ର ବିଭାଗ ୧ ମିଲିୟନ୍ ଡଲାରର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଣ୍ଠି ଯୋଗାଉଛି ଯାହା ଏହାକୁ ମନିଟରିଂକୁ ମଜବୁତ କରିବାରେ ଏବଂ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ସଂକ୍ରମଣ ଚିହ୍ନଟ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ। ଏହି ମହାମାରୀକୁ ମୁକାବିଲା କରିବା ପାଇଁ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାକୁ ୧.୩ ମିଲିୟନ ଡଲାର, ନେପାଳକୁ ୧.୮ ମିଲିୟନ୍ ଡଲାର, ବାଂଲାଦେଶକୁ ୩.୪ ମିଲିୟନ ଡ଼ଲାର ଏବଂ ଆଫଗାନିସ୍ତାନକୁ ୫ ମିଲିୟନ ଡଲାର ଯୋଗାଉଛି।

ଏହି ସମୟରେ ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ ଇତିହାସର ସବୁଠାରୁ ବଡ ଅର୍ଥନୈତିକ ପ୍ୟାକେଜ ୨.୨ ଟ୍ରିଲିୟନ ଡଲାରର ଆର୍ଥିକ ପ୍ୟାକେଜ ବିଲକୁ ପାରିତ କରିଛନ୍ତି | ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଆମେରିକା ୧୦୩,୯୪୨ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ମାମଲା ରେକର୍ଡ କରିଥିବା ବେଳେ ୩.୩ ନିୟୁତ ଲୋକ ବେକାର ଥିବା ପଞ୍ଜୀକୃତ ହୋଇଛି । କରୋନା ଯୋଗୁଁ ଆମେରିକାରେ ସମୁଦାୟ ୧୭୦୪ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। ଅପ୍ରାକୃତିକ ରାଜନୈତିକ ଏକତା ପ୍ରଦର୍ଶନ କରି ଆମେରିକା କଂଗ୍ରେସ ସର୍ବ ବୃହତ ଅର୍ଥନୈତିକ ପ୍ୟାକେଜ ଘୋଷଣା କରିଛି | ମାସେ ଧରି ମୁହାଁମୁହିଁ ହେବା ପରେ ଦୁଇ ଦଳ ଏକତ୍ରିତ ହୋଇ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ପୁନରୁଦ୍ଧାର ପ୍ୟାକେଜକୁ ଭୋଟ୍ ଦେବା ପାଇଁ ସିନେଟ ସର୍ବସମ୍ମତି କ୍ରମେ ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ ଏହାକୁ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ଦସ୍ତଖତ ପରେ ଏଥିରେ ପୂର୍ଣ୍ଣଛେଦ ପଡିଥିଲା | ଚାରିଜଣ ଆମେରିକୀୟ ପରିବାର ପାଇଁ ୩୪୦୦ ଡଲାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ରିଲିଫ ଯାଞ୍ଚ ବଣ୍ଟନ କରିଥାଏ।

ପ୍ୟାକେଜର ମୁଖ୍ୟ ଆକର୍ଷଣ, ଯାହା ଆମେରିକାର ଜିଡିପିର ପ୍ରାୟ ୧୦ ପ୍ରତିଶତ ଅଟେ | ଦେଶର ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତ ବୟସ୍କଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରତ୍ୟେକଙ୍କୁ ୧୨୦୦ ଡଲାର ଏବଂ ସଙ୍କଟ ଦୂର କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ପିଲାଙ୍କୁ ୫୦୦ ଡଲାର  ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଉପକରଣ ଏବଂ ଇଣ୍ଟେନ୍ସିଭ୍ କେୟାର ବେଡ୍ ଭଳି ମେଡିକାଲ ଉପକରଣ ଆବଶ୍ୟକତା ଥିବା ଡାକ୍ତରଖାନା ଏବଂ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସୁବିଧା ପାଇଁ ଏହି ବିଲ୍ ୧୦୦  ବିଲିୟନ ଡଲାର୍ ଦାନ କରିବ, ବିମାନ ସେବା ସମେତ ବୃହତ ନିଗମ ପାଇଁ ୫୦୦ ବିଲିୟନ ଡଲାର୍ ଋଣ ସଂରକ୍ଷଣ ସୃଷ୍ଟି କରିବ ଏବଂ ଛୋଟ ବ୍ୟବସାୟକୁ ୩୭୭ ବିଲିୟନ ଡଲାର୍ ଅନୁଦାନ ପ୍ରଦାନ କରିବ ।

   Related Posts