Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପ୍ରତିରକ୍ଷା ରପ୍ତାନୀ କ୍ଷେତ୍ରରେ ମାଇଲ ଖୁଣ୍ଟ : ଫିଲିପାଇନ୍ସକୁ ଧୃବ ହେଲିକପ୍ଟର ବିକ୍ରି କରିବ ଭାରତ
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୯ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୧୫୯ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୨ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୮୪୨୮କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୯୫ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୧୦୫୦୯୫୫ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ବାୟୁସେନା ହେଲିକପ୍ଟର କ୍ରାସ୍‌ରେ ଓଡିଆ ଯବାନ ମୃତ, ତାଳଚେରରେ ରାଣା ପ୍ରତାପ ଦାସଙ୍କ ଘର
  • ||
  • ମାତିଲେ ମାଓବାଦୀ : ଜାଳିଲେ ଗାଡ଼ି, ସୁପରଭାଇଜରଙ୍କୁ କଲେ ଅପହରଣ
  • ||
  • ମୁହାଁମୁହିଁ ହେବେ ଶାସକ-ବିରୋଧି : ମମିତା ମେହେର ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ବିଧାନସଭା ଘେରିବ ବିଜେପି
  • ||

ଘରେ କିନ୍ନର ପାଳିଲେ ନିଆରା ରଜ : ମାନସିକ ବିକାରଗ୍ରସ୍ତଙ୍କୁ ନୂଆ ପୋଷାକ ପିନ୍ଧାଇ, ପିଠା ଖୁଆଇଲା ଦୁଃଖର ବନ୍ଧୁ ସଂଗଠନ

14/06/2021 at 1:58 PM

ଭଦ୍ରକ ୧୪/୬ : ଏଥର ରଜ ପାଳନ ହେଉଛି କିନ୍ତୁ ମଉଜ ପଡିଛି ଫିକା । ଗାଁ ମୁଣ୍ଡ ରେ ଦୋଳି ଖେଳ ନାହିଁ କି ତାସ ପାଲି ପଡି ନାହିଁ । ବନ୍ଧୁ ଘରକୁ ବୁଲିବା ସହ ମଉଜ କୁ ଯେମିତି କାରୋନାର ଲଗାଇଦେଇଛି ଗ୍ରହଣ । କିନ୍ତୁ ପରମ୍ପରାକୁ ଘର ଭିତରେ ରହି ପାଳନ କରୁଛନ୍ତି ଲୋକେ । ତେବେ ଭଦ୍ରକ ଜିଲ୍ଲାରେ ରଜ ଟିକେ ନିଆରା ଢଙ୍ଗରେ ପାଳନ କରିଛନ୍ତି କିନ୍ନର ।

ଘରେ ଝୋଟି ଚିତା ପକାଇ ଠାକୁରଙ୍କୁ ପୂଜା କରିଛନ୍ତି । ଅଳତା ସାଙ୍ଗକୁ ମେହେନ୍ଦି ଲଗାଇ ନୂଆ ଲୁଗା ପିନ୍ଧିବା ସହ ଘର ଭିତରେ ଖୋଳିଛନ୍ତି ଦୋଳି । କରୋନା ପାଇଁ ବାହାରକୁ ନଯାଇ ଘର ଭିତରେ ଦୋଳି ଖେଳିଛନ୍ତି । କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ ସମସ୍ତଙ୍କ ଶୁଭମନାସି ଠାକୁରଙ୍କୁ ପାର୍ଥନା କରିଛନ୍ତି ଯେ ଯେମିତି କାରୋନା ଦୂରେଇ ଯାଉ ।

ସେହିପରି ଭଦ୍ରକର ସ୍ଵେଛାସେବୀ ସଂଗଠନ ଦୁଖର ବନ୍ଧୁ ନିଆରା ଭାବେ ରଜକୁ ପାଳନ କରିଛନ୍ତି । ସଂଗଠନର ସଦସ୍ୟ ମାନେ ବଜାରରେ ବୁଲି ବୁଲି ମାନସିକ ବିକାରଗ୍ରସ୍ତଙ୍କୁ ଭେଟିଥିଲେ । ସେମାନଙ୍କୁ ଗାଧୋଇ ଦେବା ସହ ଦାଢି କାଟିଥିଲେ । ପରେ ନୂଆ ଲୁଗା ପିନ୍ଧାଇ ପିଠା ଓ ମିଠା ଖୁଆଇଥିଲେ ।

କେବଳ ଜଣେ ନୁହେଁ ଏମିତି ବହୁ ଆଶାୟ ଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଶାଢୀ , ଡ୍ରେସ ଓ ପ୍ୟାଣ୍ଟ ସାର୍ଟ ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି ସଂଗଠନର ସଦସ୍ୟ । ସେମାନଙ୍କ କହିବା କଥା ହେଲା ରଜର ପରମ୍ପରା ଅନୁଯାୟୀ ସମସ୍ତେ ପିଠା ଖାଇବା କଥା । କିନ୍ତୁ ଯେଉଁ ମାନେ ମାନସିକ ବିକାରଗ୍ରସ୍ତ ଓ ଆଶାହୀନ ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ରଜକୁ ପାଳନ କରନ୍ତୁ , ନୂଆ ଲୁଗା ପିନ୍ଧନ୍ତୁ ଓ ପିଠା ମଧ୍ୟ ଖାଆନ୍ତୁ ।

   Related Posts