Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଆଇପିଏଲ ୨୦୨୧: କୋଲକାତା ନାଇଟ ରାଇଡର୍ସ ସାମ୍ନାରେ ରୟାଲ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜର୍ସ ବାଙ୍ଗାଲୋରର ଆତ୍ମ ସମର୍ପଣ
  • ||
  • ଅଖାଡା ପରିଷଦର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ମହନ୍ତ ନରେନ୍ଦ୍ର ଗିରିଙ୍କ ନିଧନ, ଫାଶିରେ ଝୁଲୁଥିବା ଅବସ୍ଥାରେ ମିଳିଲା ମୃତଶରୀର
  • ||
  • ନୀଳଗିିରି : ଶିଶୁକନ୍ୟା ଓ ବାପାଙ୍କୁ ହାଣିବା ଅଭିଯୋଗରେ ୭ ବର୍ଷ ସଶ୍ରମ କାରାଦଣ୍ଡରେ ଦଣ୍ଡିତ ହେଲେ ଅଭିଯୁକ୍ତ
  • ||
  • ପୁରୀ : ଭାର୍ଗବୀ ନଦୀରେ ଗାଧୋଇବା ବେଳେ ଭାସିଯାଇ ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ପୁରୀ : ୧୫ବର୍ଷ ପରେ ଚୂଡାନ୍ତ ରାୟ : ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ମାମଲାରେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ୨ ଭାଇଙ୍କୁ ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡାଦେଶ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବିଜେଡିର ମାରାଥନ୍ ମିଶ୍ରଣ ପର୍ବ, ଶଙ୍ଖ ଧରିଲେ ରାୟଗଡା ଜିଲ୍ଲାର ଅନେକ ବରିଷ୍ଠ କଂଗ୍ରେସ ଓ ବିଜେପି ନେତା
  • ||
  • ରାୟଗଡା : ଦେବଦୂତ ସାଜିଲେ ୧୦୮ ଆମୁଲାନ୍ସ କର୍ମଚାରୀ, ପାହାଡିଆ ରାସ୍ତାରେ ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାଙ୍କୁ ବୋହିଲେ ଷ୍ଟ୍ରେଚରରେ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଗୁମର ଖୋଲିଲେ କି ବିଦ୍ୟାଭାରତୀ ? ଲାଏ ଡିଟେକ୍ସନ ଟେଷ୍ଟରେ ପ୍ରାୟ ୪ ଘଣ୍ଟାରେ ପଚରାଗଲା ୧୦୦ ପ୍ରଶ୍ନ
  • ||
  • କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି : ପାରିବାରିକ କଳହରୁ ସଂଘବଦ୍ଧ ଆକ୍ରମଣ, ଚାଲିଗଲା ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ନିମାପଡା : ପିପିଲି ଉପନିର୍ବାଚନକୁ ମୁକ୍ତ ଓ ନିରପେକ୍ଷ କରିବା ନେଇ ବିଏସଏଫର ଫ୍ଲାଗ୍ ମାର୍ଚ୍ଚ
  • ||

କାମ ନହୋଇ ପଡିଥିବା ୧ ଲକ୍ଷ ୩୬ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କାର କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଯୋଜନାର ତାଲିକା ଦେଲେ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର, ବିଜେଡି ରଖିଲା ଜବାବ

23/02/2019 at 5:42 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର୨୩|୨ (ସୁକାନ୍ତ ରାଉତରାୟ): ୧ ଲକ୍ଷ ୩୬ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କାର କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଯୋଜନା ପଡି ରହିଛି । ରାଜ୍ୟ ଓ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଭିତରେ ଚାଲିଥିବା ସାପ ସିଡି ଖେଳ ପାଇଁ ଏସବୁ ପ୍ରକଳ୍ପ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେଉନି । କେଉଁଠି ଜମି ଅଧିଗ୍ରହଣ ସମସ୍ୟା ତ ଆଉ କେଉଁଠି ସ୍ବାର୍ଥ, ଏଭଳି କରି ପ୍ରକଳ୍ପ କାମକୁ ବର୍ଷବର୍ଷ ଧରି ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଦିଆଯାଉନି । ଯାହାପଛେ ହେଉ କିନ୍ତୁ ପ୍ରତିପକ୍ଷ ନାଁ ନନିଅନ୍ତୁ ଏଭଳି ଛକାପଞ୍ଛାରେ ବିଜେପି – ବିଜେଡି । ଆଜି କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ପୁରା ତଥ୍ୟ ରଖି ଲକ୍ଷେ ୩ ୬ ହଜାର କୋଟିର କାମ କିଭଳି ଅଟକିଛି ତାର ତାଲିକା ରଖିଛନ୍ତି । ବିଜେଡି ମଧ୍ୟ କାଉଣ୍ଟର ପ୍ରେସମିଟ କରି ଏହାର ଜବାବ ଦେଇଛି । ….

ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଉପରେ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନଙ୍କ ସିଧାସଳଖ ହମଲା । ରାଜ୍ୟର ବିକାଶ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ନବୀନ ସରକାର କିଭଳି ଅଟକାଇଛନ୍ତି ତାର ପୁରା ହିସାବ ଦେଇ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର କହିଛନ୍ତି ଓଡିଶାରେ ଏକ ମିଛୁଆ ଓ ଭ୍ରଷ୍ଟାଚାର ସରକାର ପାଇଁ ଓଡିଶା ବିକାଶ ଦିଗହରା ହୋଇଛି । କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ବାରା ଓଡିଶାରେ ହେବାକୁଥିବା ପାଖାପାଖି ୧ ଲକ୍ଷ ୩୬ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କାର ପ୍ରକଳ୍ପ କାମକୁ ସରକାର କିଭଳି ଏବଂ କେଉଁଠି ଅଟକାଇ ରଖିଛନ୍ତି ତାର ତାଲିକା ଦେଇଛନ୍ତି ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର । ତାଲିକାର ୧ ନମ୍ବରରେ ଅଛି ୨୨ ହଜାର କୋଟି ବିନିଯୋଗରେ ପାରାଦୀପ ତୈଳ ବିଶୋଧନାଗାର ସଂପ୍ରସାରଣ ପାଇଁ ଜମି ଯୋଗାଣ । ଭଦ୍ରକରେ ୨ ହଜାର କୋଟିର ଟେକ୍ସଟାଇଲ୍‌ ପାର୍କ ଜମି ଅଭାବରୁ ଆରମ୍ଭ ହେଉନି । ସେହିଭଳି କୋଷ୍ଟାଲ ହାଇଓ୍ବେ କାମକୁ କିପରି ଜାଣିଶୁଣି ବିଳମ୍ବ କରାଯାଇଛି ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏନଓସି ଦେଉ ନାହାଁନ୍ତି ସେହି କଥା ଉଠାଇଥିଲେ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ।  

ସେହିଭଳି ଖୋର୍ଦ୍ଧା ପାଇକ ବିଦ୍ରୋହ ସ୍ମାରକୀ , ରେଳବାଇ ପାଇଁ ଜମି ଅଧିଗ୍ରହଣ, ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ପ୍ରସସ୍ତିକରଣ, ନାଲକୋ, ଏନଟିପିସି, IOCL କୁ ଜମି ଯୋଗାଣ କଥା ବି ଉଠାଇଥିଲେ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର । ଏସବୁ ପ୍ରକଳ୍ପ କାମ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ରାଜ୍ୟକୁ ୬୪ଟି ଚିଠି ଲେଖିଥିଲେ ବି ମାତ୍ର ଗୋଟିଏ ଚିଠିର ଉତ୍ତର ମିଳିଥିବା ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର କହିଛନ୍ତି । ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ଏସବୁ ଅଭିଯୋଗର ଜବାବ ଦେଇଛି ବିଜେଡି ।  

ଏସବୁ ପ୍ରକଳ୍ପ କାମ କାହିଁକି ଅଗ୍ରଗତି ହେଉନି ସେନେଇ ସକାଳେ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବଙ୍କ ସହ ଏକ ମିଟିଙ୍ଗ ଡକାଇଥିଲେ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର । କିନ୍ତୁ ମୁଖ୍ୟଶାସନ ସଚିବ ଆସିନଥିଲେ ।

   Related Posts