Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମହଙ୍ଗା ହେଲା ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଟିକେଟ୍, ପୂର୍ବାପେକ୍ଷା ୩ ଗୁଣା ବଢିଲା ଦାମ୍
  • ||
  • ଭିଜିଲାନ୍ସ ପଞ୍ଝାରେ କିରାଣୀ, ମୃତ୍ୟୁ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ପାଇଁ ନେଉଥିଲେ ୬୦୦ ଟଙ୍କା ଲାଞ୍ଚ
  • ||
  • ଆଜି ‘ଓମେନ୍ ଆଚିଭର୍ସ ଅଫ୍ ଓଡ଼ିଶା’ ପୁରସ୍କାର ସମାରୋହ, ପୁରସ୍କୃତ ହେବେ ଶ୍ରେଷ୍ଠ-୧୪ ପ୍ରତିଭାଦୀପ୍ତ ମହିଳା
  • ||
  • ଆଜି ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ନ୍ୟୁଜ୍ ସେଭେନ୍ ସର୍ଟଫିଲ୍ମ କଣ୍ଟେଷ୍ଟ୍ ‘ସୋ-କେଶ୍ ୨୦୨୦’ର ପୁରସ୍କାର ବିତରଣୀ, ୧୨ଟି ବର୍ଗରେ ରହିଛି ପୁରସ୍କାର
  • ||
  • ଇଂଲଣ୍ଡ ବ୍ୟାଟିଂରେ ଭନ୍ ନିରାଶ, କହିଲେ- ‘ପିଚ୍ ଭଲ ଥିଲା କିନ୍ତୁ ଖେଳି ପାରିଲେ ନାହିଁ’
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ : ନଦୀ ପଠାରେ ପଡିଛି ଶରୀରର ବିଭିନ୍ନ କଟା ଅଂଶ, ହତ୍ୟା ପରେ ଫିଙ୍ଗାଯାଇଛି !
  • ||
  • ମାର୍ଚ୍ଚ ୫ରେ ‘ଓମେନ୍ ଆଚିଭର୍ସ ଅଫ୍ ଓଡ଼ିଶା’ ପୁରସ୍କାର ସମାରୋହ
  • ||

ସଂସଦରେ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଦାବି, ଭାରତରେ ୯୨ ପ୍ରତିଶତ କରୋନା ମାମଲା ମାଇଲ୍ଡ

14/09/2020 at 9:29 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୪।୯: କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଡା. ହର୍ଷବର୍ଦ୍ଧନ ସୋମବାର ସଂସଦରେ କରୋନା ଭାଇରସ ମହାମାରୀ ନେଇ ତଥ୍ୟ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଛନ୍ତି। ଦେଶରେ କରୋନା ଭାଇରସ ସଂକ୍ରମଣ ପ୍ରାରମ୍ଭିକ କାଳରେ ସରକାରଙ୍କ ପଦକ୍ଷେପ ଯୋଗୁ ଉଭୟ ସଂକ୍ରମଣ ଓ ମୃତ୍ୟୁ ହାରକୁ ରୋକାଯାଇ ପାରିଥିବା କହିଛନ୍ତି। ଫଳରେ ଅନୁନ୍ୟ ୩୭ ରୁ ୭୮ ହଜାର ଲୋକଙ୍କ ପ୍ରାଣ ରକ୍ଷା କରାଯାଇପାରିଥିବା ସେ ଗୃହକୁ କହିଛନ୍ତି।

ସେହିପରି ଭାରତରେ ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ ହେଉଥିବା ୯୨ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକଙ୍କ କେସ୍ ମାଇଲ୍ଡ ଅର୍ଥାତ ମୃଦୁ। ଏଣୁ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୫.୮ ପ୍ରତିଶତଙ୍କୁ ଅକ୍ସିଜେନ ସପୋର୍ଟ ଓ ୧.୭ ପ୍ରତିଶତଙ୍କୁ ସମୟରେ ଆଇସିୟୁ ସପୋର୍ଟ ମିଳିଗଲେ ସେମାନେ ସୁସ୍ଥ ହୋଇପାରୁଛନ୍ତି। ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ସଂକ୍ରମଣ ରୋକିବା ଲାଗି ସରକାରୀ ପଦକ୍ଷେପ ଯୋଗୁ ଭୂତାଣୁର ପ୍ରକୋପ ହ୍ରାସ ହୋଇପାରିଛି।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଜନତା କର୍ଫ୍ୟୁ ଓ ଲକଡାଉନ କାଳରେ ଆମର ପ୍ରସ୍ତୁତି ଯୋଗୁ ୧୪ରୁ ୨୯ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କୁ ସଂକ୍ରମଣରୁ ରକ୍ଷା କରାଯାଇ ପାରିଛି। ସେହିପରି ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଆମ ପାଖରେ ଟେଷ୍ଟିଂ କିଟ୍‌ ନଥିଲା। ଏଥିପାଇଁ ଦେଶକୁ ଆମଦାନୀ ଉପରେ ନିର୍ଭରଶୀଳ ହେବାକୁ ପଡିଥିଲା। ତେବେ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଯୋଗୁ ଏବେ ଦେଶରେ ଟେଷ୍ଟିଂ କିଟ୍ ଉପଲବ୍ଧ ହୋଇପାରୁଛି। କେବଳ ଟେଷ୍ଟିଂ କିଟ୍‌ ନୁହେଁ ପିପିଇ କିଟ୍‌, ମାସ୍କ ଓ ଭେଣ୍ଟିଲେଟର ମାମଲାରେ ମଧ୍ୟ ଭାରତ ଏବେ ଆତ୍ମ ନିର୍ଭର ବୋଲି କହିଛନ୍ତି।  

   Related Posts