Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଟେଷ୍ଟ ପରେ ଓ୍ବାନ୍‌ ଡେ’ ସିରିଜ୍‌ କବ୍‌ଜା କଲା ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା, ଦ୍ବିତୀୟ ଦିନିକିଆରେ ଟିମ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ ୭ ଓ୍ବିକେଟରେ ଧରାଶୟୀ, ଭାରତ ୨୮୭/୬(୫୦ ଓଭର), ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ୨୮୮/୩ (୪୮.୧ଓଭର)
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଶୁକ୍ରବାର ସୁସ୍ଥହେଲେ ୧୦,୩୯୦ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୨୬୧୦ଜଣ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ହରଭଜନ ସିଂହ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ନିଜକୁ କଲେ ଆଇସୋଲେଟ୍‌
  • ||
  • ଚୋରା ବାଲି କାରବାରରୁ ହତ୍ୟା, ଶ୍ରମିକଙ୍କ ଉପରେ ଚଢାଇଦେଲେ ଟ୍ରାକ୍ଟର !
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୦ ହଜାର ତଳକୁ ଖସିଲା ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୯୮୩୩ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୮୭୨୯୫ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଶିବାଡ ଘାଟିରେ ଓଲଟିଲା ଇସପାତ୍, ୮ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଶୁକ୍ରବାରଠୁ ଲିଭିବ ଅମର ଯବାନ ଜ୍ୟୋତି : ୫୦ ବର୍ଷ ତଳେ ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀ
  • ||
  • ଟି୨୦ ବିଶ୍ୱକପ୍ : ଖେଳସୂଚୀ ଜାରି କଲା ଆଇସିସି, ଏହି ତାରିଖରେ ଭାରତ-ପାକିସ୍ତାନ ମହା ମୁକାବିଲା
  • ||
  • ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନିକିଆରେ କମ୍ ବ୍ୟାକ୍ କରିବ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ! ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ବିପକ୍ଷରେ ସିରିଜ୍ ବରାବର ଲକ୍ଷ୍ୟ
  • ||

କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ବଡ ନିଷ୍ପତ୍ତି, ଆମେରିକାକୁ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ hydroxychloroquine ଔଷଧ

7/04/2020 at 12:22 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୭।୪:  ଗୁରୁତର କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଆମେରିକାର ସହାୟତା ଲାଗି ଭାରତ ସରକାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। କେନ୍ଦ୍ରସରକାର ମେଲେରିଆ ଓ ଆର୍ଥାରାଇଟସ୍‌ ରୋଗୀଙ୍କ ଉପଚାରରେ ବ୍ୟବହାର ହେଉଥିବା ହାଇଡ୍ରୋକ୍ସିକ୍ଲୋରୋକ୍ୱିନ୍ ଔଷଧ ଆମେରିକା ଲାଗି ଉପଲବ୍ଧ କରିବାକୁ ମଙ୍ଗଳବାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ଏଥିଲାଗି ସରକାର ଡିଜିଏଫଟି ନିୟମରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ମଧ୍ୟ କରିଛନ୍ତି।

ସଂଶୋଧିତ ନିୟମ ଅନୁସାରେ ହାଇଡ୍ରୋକ୍ସିକ୍ଲୋରୋକ୍ୱିନ୍‌ ଓ ପାରାସିଟାମଲକୁ ପୁଣିଥରେ ଲାଇସେନ୍ସ କ୍ୟାଟୋଗରିକୁ ଆଣିଛନ୍ତି। ଫଳରେ ଭାରତ ଏବେ କରୋନା ପ୍ରଭାବିତ ଦେଶମାନଙ୍କୁ ଏହି ଔଷଧ ଯୋଗାଇଦେଇପାରିବ। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ବିଦେଶମନ୍ତ୍ରାଳୟଙ୍କ ସୁପାରିଶରେ ଡିଜିଏଫଟି କେବଳ ବିଶେଷ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଏପରି ଔଷଧ ରପ୍ତାନୀକୁ ଅନୁମତି ଦେଉଥିଲେ।

ତେବେ ଗତ ଏପ୍ରିଲ ୪ ତାରିଖରେ ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ ଟେଲିଫୋନ ଆଲୋଚନାରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଏଭଳି ଔଷଧ ସହାୟତା ଲାଗି ନିବେଦନ କରିଥିଲେ। ସେହି ଅନୁସାରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଏପରି ଔଷଧ ଯୋଗାଇ ଦେବାକୁ ପଦକ୍ଷେପ ନେବା ଲାଗି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିବା ବେଳେ ନିୟମରେ ଏହି ସଂଶୋଧନ ହୋଇଛି।

ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁସାରେ କୋଭିଡ-୧୯ ଉପଚାରରେ ହାଇଡ୍ରୋକ୍ସିକ୍ଲୋରୋକ୍ୱିନ୍ ବେଶ୍ ପ୍ରଭାବି ହେଉଛି। ଏଣୁ ଏପ୍ରିଲ ୪ ତାରିଖରେ ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଏଭଳି ଔଷଧ ଯୋଗାଇ ଦେବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିବା ବେଳେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଘରୋଇ ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ଦେଖି ଏ ଦିଗରେ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯିବ ବୋଲି କହିଥିଲେ। ଦେଶରେ ସିପ୍ଲା, ଇନଟାସ୍, କ୍ୟାଡିଲା, ଆଇପିସିଏ ଭଳି କିଛି କମ୍ପାନୀ ହିଁ ଏପରି ଔଷଧ ପ୍ରସ୍ତୁତି କରୁଛନ୍ତି।

ବିଦେଶମନ୍ତ୍ରାଳୟଙ୍କ  ଅଧିକାରୀକ ବୟାନ ଅନୁସାରେ ଆମ ନିକଟରେ ଏପରି ଔଷଧର ବିପୁଳ ଷ୍ଟକ୍ ଅଛି। ହାଇଡ୍ରୋକ୍ସିକ୍ଲୋରୋକ୍ୱିନ୍ ଟାବଲେଟ୍ କୋଭିଡ୍-୧୯ ରୋଗୀଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ ଆସୁଥିବା ଡାକ୍ତର, ନର୍ସ ଓ ପାରାମେଡିକ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ରୋଗନିରୋଧୀ ଭଳି କାମ କରିବା ସହ ରୋଗୀଙ୍କ ଉପଚାରରେ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇପାରିବ।

   Related Posts