Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ହସ୍ପିଟାଲରୁ ଡିସ୍‌ଚାର୍ଜ ହେଲେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦ, ମାର୍ଚ୍ଚ ୩୦ରେ ହୋଇଥିଲା ବାଇପାସ୍‌ ସର୍ଜରୀ
  • ||
  • ପାଟଣା : ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ବ୍ରିଜ୍ ଉପରୁ ୨୦ଫୁଟ ତଳକୁ ଖସିଲା ବାଇକ୍, ୨ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ନୀଳଗିିରି : ବିଦ୍ୟୁତ ବିଲ୍ ବୃଦ୍ଧି ପ୍ରତିବାଦରେ ସିପିଆଇର ରାସ୍ତାରୋକ
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ମାଛ ଧରିବାକୁ ଯାଇ ନଦୀରେ ବୁଡିଗଲେ ମାଛ ଧରାଳି, ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଖରା ପାଇଁ ପାନୀୟ ଜଳ ବିଭାଗର ଛୁଟି ବାତିଲ
  • ||
  • ୨ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ନୂଆ କୁଳପତି, ରାଜଭବନ ପକ୍ଷରୁ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପ୍ରକାଶ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଡାକ୍ତରଖାନା ପାଇଁ କୋଭିଡ୍ ଗାଇଡ୍‌ଲାଇନ୍, ଆବଶ୍ୟକତା ନଥିଲେ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କୁ ଆଡମିଶନ ମନା
  • ||
  • ସରିଲା ରାଜ୍ୟ କ୍ୟାବିନେଟ୍‌ ବୈଠକ, ୯ଟି ପ୍ରସ୍ତାବ ଉପରେ ବାଜିଲା ମୋହର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : BMCର ପେଡ୍ କ୍ବାରେଣ୍ଟାଇନ୍ ବ୍ୟବସ୍ଥା, ନନ୍ ଏସି ୧୦୯୯ ଓ ଏସି ରୁମ୍ ୧୪୯୯ ଟଙ୍କା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ପିପିଲି ହିଂସା ଘଟଣା, ମୁଖ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଭେଟିଲା ବିଜେଡି
  • ||

କ୍ୱିଣ୍ଟଲ ପିଛା ଧାନର ଏମଏସପି ବଢିଲା ୬୫ ଟଙ୍କା: କେନ୍ଦ୍ର କ୍ୟାବିନେଟ ଦେଲା ମଞ୍ଜୁରୀ, ୧୪ଟି ଶସ୍ୟର ସହାୟକ ମୂଲ୍ୟରେ ହେଲା ବୃଦ୍ଧି

3/07/2019 at 6:00 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୩।୭:  ମୁଖ୍ୟ ଖରିଫ ଫସଲ ଧାନର ସର୍ବନିମ୍ନ ସହାୟକ ମୂଲ୍ୟ (ଏମଏସପି)ରେ ୩.୭ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ପ୍ରସ୍ତାବକୁ କେନ୍ଦ୍ର କ୍ୟାବିନେଟର ମଞ୍ଜୁରୀ  ମିଳିଛି। ୨୦୧୯-୨୦ କୃଷି ବର୍ଷ ନିମନ୍ତେ ଏହି ମୂଲ୍ୟକୁ କ୍ୟାବିନେଟ୍ ସ୍ୱୀକୃତି ପ୍ରଦାନ କରିଥିବା ବେଳେ   ଧାନ କ୍ୱିଣ୍ଟଲ ପିଛା ଦର ୬୫ ଟଙ୍କା ବଢି ୧ହଜାର ୮ଶହ ୧୫ଟଙ୍କା ହୋଇଛି। ଦେଶରେ ଚାଷୀଙ୍କ ଆୟ ବୃଦ୍ଧି ନିମନ୍ତେ ଆର୍ଥିକ ବ୍ୟାପାର କମିଟି ବିଭିନ୍ନ ଫସଲର ଏମଏସପି ବୃଦ୍ଧି ନିମନ୍ତେ ସୁପାରିଶ କରିଥିଲେ। ସେହି ଅନୁସାରେ ଜ୍ୱାର ପ୍ରତି କ୍ୱିଣ୍ଟଲ ୧୨୦ ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଥିବା ବେଳେ ରାଗି କ୍ୱିଣ୍ଟଲ ପିଛା ଦର ୨୫୩ ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଥିବା  କ୍ୟାବିନେଟ୍ ବୈଠକ ପରେ କେନ୍ଦ୍ର କୃଷି ଓ କୃଷକ କଲ୍ୟାଣ ମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ତୋମାର ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ବୁଧବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ କ୍ୟାବିନେଟ୍ ବୈଠକରେ ଆର୍ଥିକ ବ୍ୟାପାର କମିଟି ବିଭିନ୍ନ କୃଷି ଜାତ ଦ୍ରବ୍ୟର ସର୍ବନିମ୍ନ ସହାୟକ ଦର ନେଇ ଦେଇଥିବା ପ୍ରସ୍ତାବ ଆଗତ  ହୋଇଥିଲା। ଏଥିରେ ଖରିଫ ଋତୁ ନିମନ୍ତେ ଚଣା, ମୁଗ ଓ ହରଡାଲିର ଏମଏସପି ବୃଦ୍ଧି ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ମଧ୍ୟ ସ୍ୱୀକୃତି ମିଳିଛି। ପ୍ରସ୍ତାବ ଅନୁସାରେ  ଚଣା କ୍ୱିଣ୍ଟଲ ପିଛା ୧୨୫, ମୁଗ ୭୫ ଓ ହରଡ ମୂଲ୍ୟରେ ୧ଶହ ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି ଲାଗି ବୈଠକରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଛି। ଏହା ଛଡା ଚିନା ବାଦାମ କ୍ୱିଣ୍ଟଲ ପିଛା ଦରରେ ୨୦୦ ଓ ସୋୟାବିନ ୩୧୧ ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଛି। ସେହିପରି ମଧ୍ୟମ କପା ମୂଲ୍ୟରେ ପ୍ରତି କ୍ୱିଣ୍ଟଲ ୧୦୫ ଓ ଲମ୍ବା କପା ପ୍ରତି କ୍ୱିଣ୍ଟଲ ୧୦୦ ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଥିବା ବୈଠକ ଶେଷରେ କୃଷିମନ୍ତ୍ରୀ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।  

କେନ୍ଦ୍ର ସୂଚନା ଓ ପ୍ରସାରଣମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏହି ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀ ଅବସରରେ ମାଲଦୀପ ଓ ଭାରତ ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଥିବା ଏମଓୟୁନେଇ ମଧ୍ୟ ବୈଠକରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଥିବା ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ସେହି ଅନୁସାରେ ଉଭୟ ଦେଶମଧ୍ୟରେ ଯାତ୍ରୀ ଓ ମାଲପରିବହନ ସେବା ଆରମ୍ଭ ହେବ। ଭାରତର କୋଚ୍ଚି ଓ ମାଲଦ୍ବୀପର କୁଲହଡୁଫୁସି ମଧ୍ୟରେ ଏହି ସେବା ଆରମ୍ଭ ହେଲେପର୍ଯ୍ୟଟନ କ୍ଷେତ୍ରକୁପ୍ରୋତ୍ସାହନ ମିଳିବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ରସୂଚନା ମନ୍ତ୍ରୀ।

   Related Posts