Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭାରତୀୟ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀଙ୍କ ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରେମ, ଷ୍ଟାଟସ୍ ଦେଲେ ‘ଆମେ ମ୍ୟାଚ୍ ଜିତିଗଲୁ’
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୪୩୩ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ସୀମାପୁରୀରେ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା : ଘରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ, ୪ ମୃତ
  • ||
  • ଏବର୍ଷ ରାଜ୍ୟରେ ହାଡଭଙ୍ଗା ଶୀତ, ଅଧିକ ଦିନ ଥରାଇବ
  • ||
  • ସିଆରପିଏଫ କ୍ୟାମ୍ପରେ ରାତି ବିତାଇଲେ ଶାହ, ଯବାନଙ୍କ ସହ କଲେ ରାତ୍ରି ଭୋଜନ
  • ||
  • ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ମାମଲା : ବିଜେପି ପକ୍ଷରୁ ୧୨ ଘଣ୍ଟିଆ ସମ୍ବଲପୁର ବନ୍ଦ, ସେପଟେ ଡିଜିପି ଅଫିସ ଘେରାଉ କରିବ କଂଗ୍ରେସ
  • ||

ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ଝିଅମାନଙ୍କ ସ୍କୁଲ ବ୍ୟାନକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତା ପ୍ରକଟ କଲେ ୟୁନେସ୍କୋ ଓ ୟୁନିସେଫ: କହିଲେ, ଶିକ୍ଷାର ମୌଳିକ ଅଧିକାରର ଉଲ୍ଲଙ୍ଘନ

20/09/2021 at 2:58 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୦/୦୯ : ୟୁନାଇଟେଡ଼ ନେସନ ଏଜୁକେସନଲ ସାଇଣ୍ଟିଫିକ ଆଣ୍ଡ କଲ୍ଚରାଲ ଏଜୁକେସନ (UNESCO) ଏବଂ ୟୁନାଇଟେଡ଼ ନ୍ୟାସନାଲ ଚିଲଡ୍ରେନ ଫଣ୍ଡ (UNICEF) କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଫ୍ଗାନ ଝିଅମାନଙ୍କର ସ୍କୁଲ ବନ୍ଦ କରିବା ଶିକ୍ଷାର ମୌଳିକ ଅଧିକାରର ଉଲ୍ଲଙ୍ଘନ। ଟୁଲୁ ନ୍ୟୁଜ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ୟୁନେସ୍କୋର ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଆଣ୍ଡ୍ରେ ଅଜୋଲୋ ଏକ ବୟାନରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଝିଅମାନଙ୍କର ସ୍କୁଲ ବନ୍ଦ ରହେ ତାହେଲେ ଏହା ଝିଅମାନଙ୍କର ଏବଂ ମହିଳାଙ୍କ ଶିକ୍ଷାର ମୌଳିକ ଅଧିକାରର ଏକ ମହତ୍ତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଉଲ୍ଲଙ୍ଘନ ହେବ।

ଆଣ୍ଡ୍ରେ ଅଜୋଲୋ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୟୁନେସ୍କୋ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛି ଯେ ଯଦି ଝିଅମାନଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷାର ସବୁ ସ୍ଥରରେ ସ୍କୁଲକୁ ଫେରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆନଯାଏ ତାହେଲେ ଏହାର ପରିଣାମ ଭଲ ହେବନାହିଁ। ବିଶେଷକରି ମାଧ୍ୟମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଝିଅମାନେ ବିଳମ୍ବରେ ଫେରିଲେ ଶିକ୍ଷା ଓ ଜୀବନରେ ପଛରେ ରହିଯିବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି। ଏପରିକି ଝିଅମାନେ ସମ୍ପୂର୍ଣ ଭାବେ ଶିକ୍ଷାରୁ ଦୂରେଇ ଯିବେ ଓ ବାଲ୍ୟ ବିବାହ ଭଳି ପ୍ରଥା ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିବ। ଫଳରେ ପୁଅ ଓ ଝିଅମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଶିକ୍ଷଣୀୟ ଅସମାନତା ଆହୁରି ବଢାଇପାରେ। ଯାହାଫଳରେ ଝିଅମାନଙ୍କୁ ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷା ଓ ଜୀବନର ବିଭିନ୍ନ ଅବସର ଯାଏଁ ପହଞ୍ଚିବାରେ ବାଧା ଉତ୍ପନ୍ନ କରିପାରେ।   

ତୁଳି ନ୍ୟୁଜ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଉଭୟ ୟୁନେସ୍କୋ ଓ ୟୁନିସେଫ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଶିକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରରେ, ବିଶେଷକରି ଝିଅମାନେ ଶିକ୍ଷାରେ ମହତ୍ତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରଗତି ଲାଭ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନନ୍କୁ ସଂଗାରଖିତ କରାଯିବ ଉଚିତ। ଅଜୋଲୋ କହିଛନ୍ତି ଶିକ୍ଷିତ ଯୁବକ ଯୁବତୀ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଭବିଷ୍ୟତ ଗଢିବେ। ସେଥିପାଇଁ ଝିଅମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଶିକ୍ଷାରେ ସମାନ ଅଧିକାର ଦେବା ଉଚିତ।

   Related Posts