Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଚିନ୍ତା ଘାରୁଛି କରୋନା ମୃତ୍ୟୁ, ସେପଟେ ଆଜି ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ଆଉ ୯୧୩ ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ଚାଷୀଙ୍କୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ସହାୟତା ନେଇ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଟ୍ୱିଟ୍: ଲେଖିଲେ, ଗତ ୬ ବର୍ଷରେ ଓଡ଼ିଶାର ଚାଷୀଙ୍କୁ ୬୦ ହଜାର ୮୩୬ କୋଟି ଟଙ୍କା ଦେଇଛନ୍ତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟର ୬ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟରେ ନୂଆ କୁଳପତି ନିଯୁକ୍ତି: ଜାଣନ୍ତୁ କିଏ, କେଉଁଠି
  • ||
  • ବରଗଡ଼: ‘ନୋ କ୍ଲାସ୍ ନୋ ଫି’ ଦାବିରେ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଘେରିଲେ କଲେଜ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ
  • ||
  • ନାବାଳିକାକୁ ଦୁଷ୍କର୍ମ ପରେ ବିଷ ଦେଇ ହତ୍ୟା କରିଥିଲା ସଂପର୍କୀୟ କକା: ଏମିତି ଅଭିଯୋଗ ନେଇ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଘେରିଲେ ମହିଳା
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି :ପଡିଆ ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର ମେଡିକାଲ ଅଫିସରଙ୍କୁ ଗିରଫ କଲା ଭିଜିଲାନ୍ସ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ଜମିବାଡି ବିବାଦରୁ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ! ହତ୍ୟା କରି ଫିଙ୍ଗିଦେଲେ ଘର ଆଗରେ
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡା : ଟେଣ୍ଟ ହାଉସ୍ ଗୋଦାମରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ୫୦ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ସମ୍ପତ୍ତି ପୋଡି ଭସ୍ମୀଭୂତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଓଟିଭିରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଲେ ନିହାର ରଞ୍ଜନ ଭୂୟାଁ
  • ||
  • କଟକ : ଘରୋଇ ସ୍କୁଲ ଫି’ କମାଇବା ମାମଲା : ଫି’ କେତେ କମିବ ସତ୍ୟପାଠ ଦେବାକୁ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||

ଅସାଧାରଣ ପରିସ୍ଥିତି ଅସାଧାରଣ ସମାଧାନ: କରୋନା ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ସରପଞ୍ଚଙ୍କୁ ଜିଲ୍ଲାପାଳ କ୍ଷମତା

19/04/2020 at 4:46 PM

ଭୁବନେଶ୍ଵର ୧୯।୦୪: ସାରା ବିଶ୍ଵରେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ବା କୋଭିଡ୍ -୧୯ ଆତଙ୍କ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୨୩ ଲକ୍ଷରେ ପହଞ୍ଚିଥିବା ବେଳେ ଦେଶରେ ଏହା ୧୫ ହଜାର ଛୁଇଁଲାଣି। ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ଆହୁରି ଚିନ୍ତାଜନକ। ତେବେ ଏପରି ସ୍ଥିତିରେ ଓଡିଶାରେ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୬୧ ଥିବା ବେଳେ ଆକ୍ଟିଭ୍ କେସ୍ ମଧ୍ୟ କମିଛି। ତେବେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ କରୋନା ବିରୋଧୀ ଲଢେଇ ଯୋଗୁଁ ଏହା ସମ୍ଭବ  ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଏଥିପାଇଁ ରାଜ୍ୟବାସୀଙ୍କୁ ଶ୍ରେୟ ଦେଇଛନ୍ତି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ। କରୋନା ମୁକାବିଲା ଅଭିଯାନରେ ସହଯୋଗ ଓ ତ୍ୟାଗ ଲାଗି ପ୍ରତିଟି ଓଡିଆ, ପ୍ରତି ପରିବାର ଏବଂ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଦେଇଛନ୍ତି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ। ତେବେ ଏ ଲଢେଇ ଏକ ଲମ୍ବା ଲଢେଇ ଏବଂ ଆଗକୁ ଆମକୁ ଆହୁରି ସାବଧାନ ହେବାକୁ ପଡିବ ବୋଲି ରବିବାର ଭିଡିଓ ବାର୍ତ୍ତା ଜରିଆରେ କହିଛନ୍ତି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ।

ଅସାଧାରଣ ପରିସ୍ଥିତିର ଅସାଧାରଣ ସମାଧାନ ଲୋଡା। ସେଥିଲାଗି ଆମକୁ ଆହୁରି ସତର୍କ ଏବଂ ସାବଧାନ ହେବାକୁ ହେବ। ଓଡିଶାରେ ପ୍ରାୟ ଏକ ଲକ୍ଷ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟର ଶ୍ରମ ଜୀବୀ ରହି ଯାଇଛନ୍ତି। ସେହିପରି ରାଜ୍ୟ ବାହାରେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଓଡିଆ ଶ୍ରମ ଜୀବୀ, ତୀର୍ଥ ଯାତ୍ରୀ, ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ବିଭିନ୍ନ ବୃତ୍ତିଧାରୀ ଲୋକେ ରହିଛନ୍ତି। ସେ ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସରକାର ଚିନ୍ତା କରୁଛନ୍ତି। ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ କଟକଣା ଉଠିବା ପରେ ସରକାର ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟ ସହ ଯୋଗାଯୋଗ ଓ ଆଲୋଚନା କରି ଓଡିଆ ମାନଙ୍କୁ ଫେରାଇ ଆଣିବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବେ। ଏଥିପାଇଁ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିର ବ୍ୟବହାର ମଧ୍ୟ କରାଯିବ। କିନ୍ତୁ ଏହା ଏତେ ସହଜ କାମ ନୁହେଁ। ଏଥିପାଇଁ ସମସ୍ତଙ୍କ ସହଯୋଗ ଲୋଡା।

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ବିଦେଶ ବା ରାଜ୍ୟ ବାହାରୁ ଆସୁଥିବା ସମସ୍ତଙ୍କ ଲାଗି ପଞ୍ଜିକରଣ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ। ସେମାନେ ସେହି ସୁବିଧା ନେଇ ପଞ୍ଜୀକରଣ ସହ ୧୪ ଦିନର କ୍ଵାରେଣ୍ଟାଇନରେ ରହିବେ। ସେମାନଙ୍କ ସମସ୍ତ ଚିକିତ୍ସା ଖର୍ଚ୍ଚ ସରକାର ବହନ କରିବେ। ଏହା ପରେ ସେମାନଙ୍କୁ ୨୦୦୦ ଟଙ୍କା ଲେଖାଏଁ ଦିଆଯିବ। ଏହା ଘୋଷଣା କରି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ  କରୋନା ମୁକାବିଲା ଅଭିଯାନରେ ଜରୁରୀ ନମ୍ବରରେ ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ଫେରନ୍ତା ସବୁ ଓଡିଆଙ୍କୁ ଆହ୍ଵାନ କରିଛନ୍ତି।

ସେ କହିଛନ୍ତି ସରପଞ୍ଚ ମାନଙ୍କୁ କରୋନା ମୁକାବିଲା ଅଭିଯାନରେ ଜିଲ୍ଲାପାଳ କ୍ଷମତା ଦିଆଯାଇଛି। ପଞ୍ଚାୟତ ଓ ସ୍ଥାନୀୟ ପ୍ରଶାସନକୁ ସଶକ୍ତିକରଣ କରି କୋଭିଡ୍-୧୯ ବିରୋଧୀ ଲଢେଇରେ ଆମର ମୁକାବିଲାକୁ ଆହୁରି ମଜବୁତ କରିବା। ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ମୋ ପାଇଁ ପ୍ରତିଟି  ଜୀବନ ମୂଲ୍ୟବାନ। ସମ୍ନାନଜନକ ଭାବେ ପ୍ରତିଟି ଜୀବନର ସୁରକ୍ଷା କରିବା ଆମ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ଵପୂର୍ଣ୍ଣ। ମୋର ବିଶ୍ଵାସ କୋଭିଡ୍-୧୯ ବିରୋଧୀ ମୁକାବିଲାରେ ପଞ୍ଚାୟତ ଗୁରୁତ୍ଵପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରି ପାରିବ। ଆଶା କରୁଛୁ ଆମେ ଏହି ମହାବିପତ୍ତିରେ ବିଜୟ ଲାଭ କରିବା।

   Related Posts