Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୮ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ୧୨ଶହ ଅତିକ୍ରମ କଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୭୯୩ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୨୭୭୮୮୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • କେନ୍ଦ୍ରାପଡାରେ ଘରେ ପଶି ଲୁଟିଲେ, କଟୁରୀରେ ହାଣି ଖସିଗଲେ, ସ୍ବାମୀ-ସ୍ତ୍ରୀ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବାଲେଶ୍ବର ମୁଖ୍ୟ ଯୋଗାଣ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଅଫିସ୍‌ରୁ ଜବତ ହେଲା ୯ଟି ଟଙ୍କା ଭର୍ତ୍ତି ଲଫାପା, ବାନ୍ଧିନେଲା ଭିଜିଲାନ୍ସ
  • ||
  • ପାଟଣାରେ ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ପଥରରେ ପିଟି ହେଲା ବାଇକ୍, ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ଚାଳକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ବାଲିଅନ୍ତାରେ ଜୁଆ ଆଡ୍ଡା ଉପରେ ଚଢାଉ, ୩ ଗିରଫ
  • ||
  • ଚାନ୍ଦବାଲିରେ ଟ୍ରେନ୍ ଲାଇନ୍‌ରୁ ମିଳିଲା ନାବାଳକଙ୍କ ମୃତଦେହ
  • ||
  • ପୁରୀରେ ୪ ବ୍ରାଉନସୁଗାର ବେପାରୀ ଗିରଫ, ୫.୩୨ ଗ୍ରାମ୍ ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ
  • ||
  • ଅନୁଗୋଳରେ କଣ୍ଟେନର-ଟ୍ରକ୍ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ଟ୍ରକ୍ ଚାଳକ ମୃତ
  • ||
  • ଷ୍ଟାଫ୍‌ନର୍ସ ମୌସୁମୀ ମିଶ୍ରଙ୍କ ସନ୍ଦେହଜନକ ମୃତ୍ୟୁ, ସହକର୍ମୀ କହିଲେ, ‘ତାଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରାଯାଛି’
  • ||

‘ISISରେ କେରଳ, କର୍ଣ୍ଣାଟକରୁ ୨୦୦ ଆତଙ୍କବାଦୀ, ଭାରତୀୟ ଉପ ମହାଦେଶରେ ଭୟାନକ ଆକ୍ରମଣ ଯୋଜନା’ : ସତର୍କ କଲା ଜାତିସଂଘ

26/07/2020 at 10:50 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୬।୭: ଆତଙ୍କବାଦ ସମ୍ପର୍କରେ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘର ଏକ ରିପୋର୍ଟରେ ଚେତାବନୀ ଦିଆଯାଇଛି ଯେ, କେରଳ ଏବଂ କର୍ଣ୍ଣାଟକରେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ଆଇଏସଆଇଏସ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଥାଇପାରନ୍ତି । ଏହା ମଧ୍ୟ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି ଯେ ଭାରତୀୟ ଉପମହାଦେଶରେ ଏକ ଅଲ-କାଏଦା ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଂଗଠନ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଆକ୍ରମଣ ଯୋଜନା କରୁଛନ୍ତି । ଏହି ସଂଗଠନରେ ଭାରତ, ପାକିସ୍ଥାନ, ବାଂଲାଦେଶ ଏବଂ ମିଆଁମାରରୁ ୧୫୦ ରୁ ୨୦୦ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଥିବା ଜଣାପଡିଛି।

ଆଇଏସଆଇଏସ, ଅଲ-କାଏଦା ଏବଂ ସହଯୋଗୀ ବ୍ୟକ୍ତି ଏବଂ ଅନୁଷ୍ଠାନ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ବିଶ୍ଳେଷଣାତ୍ମକ ସହାୟତା ଏବଂ ପ୍ରତିବନ୍ଧ ମନିଟରିଂ ଟିମର ୨୬ତମ ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ଭାରତୀୟ ଉପମହାଦେଶରେ ଅଲ-କାଏଦା (AQIS) ତାଲିବାନ ଅଧୀନରେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ନିମରୁଜ, ହେଲମଣ୍ଡ ଏବଂ କାନ୍ଦାହାର ପ୍ରଦେଶରୁ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି । ଖବର ଅନୁଯାୟୀ ବାଂଲାଦେଶ, ଭାରତ, ମିଆଁମାର ଏବଂ ପାକିସ୍ଥାନରୁ ଏହି ସଂଗଠନର ୧୫୦ ରୁ ୨୦୦ ସଦସ୍ୟ ଅଛନ୍ତି । AQISର ବର୍ତ୍ତମାନର ମାଷ୍ଟରମାଇଣ୍ଡ ହେଉଛି ଓସାମା ମହମୁଦ । ଯିଏ ନିହତ ଅସୀମ ଓମାରଙ୍କ ସ୍ଥାନ ନେଇଛନ୍ତି । ଖବର ରହିଛି ଯେ ତାଙ୍କ ପୂର୍ବ ପରାମର୍ଶଦାତାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁର ପ୍ରତିଶୋଧ ନେବାକୁ AQIS ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଯୋଜନା କରୁଛି।

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଏକ ସଦସ୍ୟ ରାଷ୍ଟ୍ର ରିପୋର୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ, ଆଇଏସଆଇଏଲର ଭାରତୀୟ ସହଯୋଗୀ (ହିନ୍ଦ ଭିଲାୟାହ) ୧୮୦ ରୁ ୨୦୦ ସଦସ୍ୟ ଅଛନ୍ତି, ଯାହା ମେ’ ୧୦, ୨୦୧୯ରେ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି । ଏଥିରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ କେରଳ ଏବଂ କର୍ଣ୍ଣାଟକ ରାଜ୍ୟରେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ଆଇଏସ୍ଆଇଏଲ୍ ସଦସ୍ୟ ଅଛନ୍ତି । ଗତ ବର୍ଷ ମେ’ ମାସରେ ଇସଲାମିକ୍ ଷ୍ଟେଟ୍ (ଆଇଏସ୍, ଆଇଏସ୍ଆଇଏଲ୍ ଏବଂ ଦାଏଶ ନାମରେ ମଧ୍ୟ ଜଣାଶୁଣା) ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଂଗଠନ ଭାରତରେ ଏକ ନୂତନ ‘ପ୍ରଦେଶ’ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବାକୁ ଦାବି କରିଥିଲା । କାଶ୍ମୀରରେ ମାଓବାଦୀ ଏବଂ ସୁରକ୍ଷା ବାହିନୀ ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଥିବା ଏନକାଉଣ୍ଟର ପରେ ଏହା ଏକ ନିଆରା ଘୋଷଣା ଥିଲା ।

ଭୟଭୀତ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଂଗଠନ ଏହାର ଆମାକ୍ ନ୍ୟୁଜ୍ ଏଜେନ୍ସି ମାଧ୍ୟମରେ କହିଛି ଯେ, ନୂତନ ଶାଖାର ଆରବୀୟ ନାମ ହେଉଛି ‘ୱିଲା ଅଫ୍ ହିନ୍ଦ’ (ଭାରତର ପ୍ରଦେଶ) । ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରର ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ପୋଲିସ ଅଧିକାରୀ ଏହି ଦାବିକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିଛନ୍ତି । ଏହାପୂର୍ବରୁ କାଶ୍ମୀରରେ ଆଇଏସଆଇଏସ ଆକ୍ରମଣ ଏହାର ତଥାକଥିତ ଖୋରାସାନ୍ ପ୍ରାଦେଶିକ ଶାଖା ସହିତ ଜଡିତ ଥିଲା ଯାହା ୨୦୧୫ରେ ଗଠିତ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ‘ଆଫଗାନିସ୍ତାନ, ପାକିସ୍ଥାନ ଏବଂ ନିକଟବର୍ତ୍ତୀ ଅଞ୍ଚଳ’କୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ କରିଥିଲା।

   Related Posts