Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ଏକଜୁଟ ହୋଇ ପୁଣି ସଂଖ୍ୟା ବଢାଉଛି ISIS, ଇରାକ୍ ଓ ସିରିଆରେ ୧୦ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଆତଙ୍କବାଦୀ : ଚିନ୍ତା ପ୍ରକଟ କଲେ ଜାତିସଂଘ

25/08/2020 at 2:20 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୫।୮: ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଂଗଠନ ଆଇଏସଆଇଏସକୁ ମାତ୍ ଦେବାର ଦୁଇ ବର୍ଷ ପରେ ସଂଗଠନର ପ୍ରାୟ ୧୦,୦୦୦ରୁ ଅଧିକ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଇରାକ ଏବଂ ସିରିଆରେ ଏବେ ମଧ୍ୟ ସକ୍ରିୟ ଅଛନ୍ତି । ଚଳିତ ବର୍ଷ ସେମାନଙ୍କର ଆକ୍ରମଣ ମଧ୍ୟ ବଢିଛି । ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ର ଆମେରିକାର ଆତଙ୍କବାଦ ବିରୋଧୀ ମୁଖ୍ୟ ଏହା କହିଛନ୍ତି ।

ଭ୍ଲାଦିମିର ବୋରୋନକୋବ ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ର ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦକୁ କହିଛି ଯେ, ଇସଲାମିକ୍ ଷ୍ଟେଟ୍ ର ଆତଙ୍କୀ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ସହଜରେ ଯାତାୟତ କରୁଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଂଗଠନ ପୁଣି ଥରେ ଏକାଠି ହୋଇଛନ୍ତି । ଇରାକ ଏବଂ ସିରିଆ ଭଳି ସଂଘର୍ଷପୂର୍ଣ୍ଣ ଦେଶ ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ କିଛି ଦେଶରେ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କର କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ସେ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହା ଜଣାପଡୁଛି ଯେ ସଂଘର୍ଷ ନଥିବା ଦେଶରେ ସେମାନଙ୍କର ଗତିବିଧି ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । କୋଭିଡ୍ ୧୯ର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଜାରି ରହିଥିବା ଲକ୍ ଡାଉନ୍ ତଥା ଯାତାୟତରେ ଲାଗିଥିବା କଟକଣା ଯୋଗୁଁ କେତେକ ଦେଶରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଂଗଠନର ଆକ୍ରମଣ ବିପଦ କମ୍ ହୋଇନାହିଁ ।

ଆଫ୍ରିକା ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଇ ସେ କହିଥିଲେ ଯେ, ପଶ୍ଚିମ ଆଫ୍ରିକା ଅଞ୍ଚଳରେ ଇସଲାମିକ୍ ଷ୍ଟେଟ୍ ଆଇଏସଆଇଏସର ବିଶ୍ବ ଦୁଃପ୍ରଚାରର ଏକ ପ୍ରମୁଖ କେନ୍ଦ୍ର ପାଲଟିଛି । ଏଠାରେ ଏହି ସଂଗଠନର ପ୍ରାୟ ୩୫୦୦ ସଦସ୍ୟ ଅଛନ୍ତି । ଫ୍ରାନ୍ସରେ ଆଇଏସଆଇଏଲ ଦ୍ବାରା କରାଯାଇଥିବା ୩ ଆକ୍ରମଣ ଏବଂ ବ୍ରିଟେନରେ ଦୁଇ ଆକ୍ରମଣପ ଉଦହରଣ ଦେଇ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ୟୁରୋପରେ ମୁଖ୍ୟ ବିପଦ ଇଣ୍ଟେରନେଟ୍ ଦ୍ବାରା ପଠାଯାଇଥିବା ଘରୋଇ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ କଟ୍ଟର କରାଯିବା ଦ୍ବାରା ବଢିଛି ।

ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ବିଷୟରେ ବୋରନକୋବ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଆଇଏସଆଇଏର ସହଯୋଗୀ କାବୁଲ ସହ ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳରେ କେତେକ ବଡ ଆକ୍ରମଣ କରିଛନ୍ତି । ସେମାନେ ପୂରା ଅଞ୍ଚଳରେ ପ୍ରଭାବ ବିସ୍ତାର କରିବା ପାଇଁ ଆଫଗାନ ଅଞ୍ଚଳର ଉପଯୋଗ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ।

   Related Posts