Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୨ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୫୪୦ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଡିସେମ୍ବର ୩୧ପୂର୍ବରୁ ବସିବ ବିଧାନସଭାର ଶୀତ ଅଧିବେଶନ
  • ||
  • କରୋନାର ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣରେ ବୃଦ୍ଧି, ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ୪୩୮୯୩ ନୂଆ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଅପରେସନ ଅଲ୍ଆଉଟ୍ : ସେନା ଗୁଳିରେ ୨ ଆତଙ୍କୀ ନିହତ, ବନ୍ଧୁକ ଓ ଗୁଳି ଜବତ
  • ||
  • ବିହାର ନିର୍ବାଚନ : ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପାଇଁ ମତଦାନ ଆରମ୍ଭ, ୭୧ଟି ଆସନରେ ଚାଲିଛି ଭୋଟିଂ
  • ||

UN ରିପୋର୍ଟ : କରୋନା ଯୋଗୁଁ ୧୦ବର୍ଷ ପଛକୁ ଯିବ ଭାରତ, କୋଟି କୋଟି ଲୋକ ଗରିବ ହେବେ !

18/04/2020 at 11:21 PM

ନ୍ୟୁୟର୍କ ୧୮।୪: ବର୍ତ୍ତମାନ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ବ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ବିରୋଧରେ ଲଢେଇ କରୁଛି । ଅଧିକାଂଶ ଦେଶରେ ଲକ୍ ଡାଉନ୍ ଚାଲିଛି। ଲକ୍ ଡାଉନ୍ ଯୋଗୁଁ ବିଶ୍ବ ତଥା ଭାରତ ମଧ୍ୟ ଆର୍ଥିକଅବସ୍ଥା ମନ୍ଥର ଗତିର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଜାତିସଂଘର ରିପୋର୍ଟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ।

ଦେଶକୁ ଅର୍ଥନୈତିକ ଅବନତିରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ସରକାର ସବୁ ପ୍ରକାର ଉଦ୍ୟମ କରୁଛନ୍ତି । ତେବେ ଏହି ପ୍ରୟାସ ପରେ ମଧ୍ୟ ଦେଶର ଅର୍ଥନୀତିରେ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ ବୋଲି କରୋନା ନିଶ୍ଚିତ କରିଛି । ପ୍ରକାଶିତ ଖବର ଅନୁସାରେ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ କରୋନା କାରଣରୁ ପ୍ରାୟ ୧୦୦ ନିୟୁତ ଲୋକ ଦାରିଦ୍ର ସୀମାରେଖା ତଳେ ରହିବେ । ଏହାର ସବୁଠାରୁ ବଡ କାରଣ ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ଅର୍ଥନୈତିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବନ୍ଦ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି ।

ଜାତିସଂଘର ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଯୋଗୁଁ ହୋଇଥିବା ଲକ୍ ଡାଉନ୍ ଉପରେ ଏକ ବିଶ୍ଳେଷଣ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ଆଧାରରେ ଭାରତରେ ୧୦୪ ମିଲିୟନରୁ ଅଧିକ ଲୋକ (୧୦ କୋଟିରୁ ଅଧିକ) ବିଶ୍ବ ବ୍ୟାଙ୍କ ଦ୍ବାରା ଧାର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଥିବା ଦାରିଦ୍ର ସୀମାରେଖା ତଳକୁ ଯିବେ ବୋଲି ଆଶଙ୍କା କରାଯାଉଛି । ଯାହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ସେମାନେ ଅତ୍ୟଧିକ ଦାରିଦ୍ରରେ ବଞ୍ଚିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେବେ । ଜାତିସଂଘ ଅନୁଯାୟୀ, ଯେଉଁମାନେ ଦିନକୁ ୨୪୫ ଟଙ୍କାରୁ କମ୍ ରୋଜଗାର କରନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ ଦାରିଦ୍ର ସୀମାରେଖା ତଳେ ରଖାଯାଏ ।

ଭାରତରେ ଜନସଂଖ୍ୟାର ପ୍ରାୟ ୬୦% ଅର୍ଥାତ୍ ୮୧୨ ନିୟୁତ ଲୋକ ଦାରିଦ୍ର ସୀମାରେଖା ତଳେ ବାସ କରନ୍ତି । ଯଦି ଏହା ଘଟେ, ତେବେ ଭାରତରେ ଦାରିଦ୍ର ସୀମାରେଖା ତଳେ ରହୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୯୦ କୋଟି ମାର୍କ ଅତିକ୍ରମ କରିବ । ଏହି ଅନୁସନ୍ଧାନର କାରଣ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଦ୍ବାରା ଉତ୍ପନ୍ନ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଦର୍ଶାଯାଇଛି । ଦାରିଦ୍ର ସୀମାରେଖା ତଳେ ରହୁଥିବା ୬୦ ପ୍ରତିଶତ ଭାରତୀୟ ୬୮ ପ୍ରତିଶତରେ ପହଞ୍ଚିପାରିବେ । ଏକ ଦଶନ୍ଧି ପୂର୍ବରୁ ଭାରତର ପରିସ୍ଥିତି ଏପରି ଥିଲା, କିନ୍ତୁ ସରକାରଙ୍କ ଉଦ୍ୟମ ପରେ ଦାରିଦ୍ର ସୀମାରୁ ବାହାରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ।

ରିପୋର୍ଟରେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଦାରିଦ୍ର୍ୟ ହ୍ରାସ ପାଇଁ ସରକାରଙ୍କ ଏହି ପ୍ରୟାସର କିଛି ମାସ (ଲକ୍ ଡାଉନ୍) ଏକ ଗଭୀର ଆଭିମୁଖ୍ୟ ଦେଇଛି ।ବିଶ୍ବ ବ୍ୟାଙ୍କ ଦେଶଗୁଡିକୁ ଚାରୋଟି ବ୍ୟାପକ ଆୟ ବର୍ଗରେ ବିଭକ୍ତ କରେ । ଯାହା ଆଧାରରେ ସେମାନେ ତିନୋଟି ଦାରିଦ୍ର ସୀମା ମଧ୍ୟରେ ବିଭକ୍ତ । ଭାରତ ମଧ୍ୟମ ଆୟ ବର୍ଗର ଦେଶରେ ପଡେ ।

ଏକ ଦେଶ ଯେଉଁଠାରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ବାର୍ଷିକ ମୋଟ୍ ଜାତୀୟ ଆୟ ୭୮,୪୩୮ ରୁ ୩ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ମଧ୍ୟରେ ରହିଥାଏ । ସେହି ଦେଶଗୁଡିକରେ ଯେଉଁମାନେ ଦିନକୁ ୨୪୫ ଟଙ୍କାରୁ କମ୍ ରୋଜଗାର କରନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କୁ ଦାରିଦ୍ର ସୀମାରେଖା ତଳେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ ।

   Related Posts