Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବରିଷ୍ଠ ସାମ୍ୱାଦିକ ବିନୋଦ ଦୁଆଙ୍କ ପରଲୋକ, କରୋନାରେ ହୋଇଥିଲେ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ଚାଲିପାରିଲାନି ବିଧାନସଭା, ସୋମାବାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୁଲତବୀ ଘୋଷଣା କଲେ ବାଚସ୍ପତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଚଉଷଠୀ ଯୋଗିନୀ ମା’ ନାରାୟଣୀଙ୍କ ମନ୍ଦିରରୁ ଚୋରି, ମା’ଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତିରୁ ସୁନା ଅଳଙ୍କାର ତାଡି ନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି ୬୯୭୦ଜଣ ଭିକାରୀ, ୪୧୨୮ ପୁରୁଷ ଓ ୨୮୪୨ ମହିଳା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ରାଜ୍ୟରେ ଓମିକ୍ରନ୍ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇନାହିଁ : DMET
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଗୃହରେ ବିରୋଧୀଙ୍କ ପ୍ରତିବାଦ ପ୍ରସଙ୍ଗ, ବିଧାୟିକା ସ୍ନେହାଙ୍ଗୀନି ଛୁରିଆ କହିଲେ- ‘ଏହା ଗଣତନ୍ତ୍ର ପ୍ରତି ସୁସ୍ଥ ବାତାବରଣ ନୁହଁ’
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଦୁର୍ବଳ ହେବାରେ ଲାଗିଛି ବାତ୍ୟା : ରାଜସ୍ବ ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମମିତା ଝଡ ଧୀରେ ଧୀରେ ମହାବାତ୍ୟା ଆଡକୁ ମୁହାଁଇବ : ବିଷ୍ଣୁ ସେଠୀ
  • ||
  • ପୁରୀ : ପୁରୀ ବେଳାଭୂମିରେ ଲାଗିଲା ରେଡ୍ ଫ୍ଲାଗ୍, ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ଯିବା ଲାଗି ବାରଣ
  • ||
  • ପଦାର୍ଥ ବିଜ୍ଞାନୀ ପଦ୍ମଭୂଷଣ ତ୍ରିଲୋଚନ ପ୍ରଧାନଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||

ମା ଆଖିରୁ ଲୁହ ଶୁଖୁନି -ମାଲକାନଗିରିରେ ଅଜଣା ରୋଗର ଆତଙ୍କ, ୬ ଜଣ ଶିଶୁଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ, ୭ ଆକ୍ରାନ୍ତ

10/11/2019 at 8:39 PM

ମାଲକାନଗିରି ୧୦।୧୧ –  ମାଲକାନଗିରି କାଲିମେଳା ବ୍ଲକ ତାମାନପଲ୍ଲୀ ଗାଁରେ ଅଜଣା ରୋଗର ଆତଙ୍କ । ଗତ ୧୫ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ୬ ଜଣ ଶିଶୁଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଅନ୍ୟ ୭ ଜଣ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି ।   ଖବର ପାଇ ଗାଁରେ କାଲିମେଳା ମେଡ଼ିକାଲର ଏକ ଡ଼ାକ୍ତରୀ ଟିମ ପହଞ୍ଚି  ଚିକିତ୍ସା ଜାରି ରଖିଛି । ହେଲେ ପୁଣି ଜାପାନୀ ଜ୍ବର ଲେଉଟିଥିବା ନେଇ ଭୟଭୀତ ଅବସ୍ଥାରେ ଅଛନ୍ତି ଆସିବାସୀ ଲୋକେ ।

ମା ଆଖିରୁ ଲୁହ ଶୁଖୁନି । କାନ୍ଦି କାନ୍ଦି ଭୂଇଁରେ ଲୋଟିପଡୁଛି । କାନ୍ଦ ବୋ ବୋବାଳିରେ ଫାଟିପଡୁଛି ଗାଁ ଦାଣ୍ଡ । ପୁଅ ଆଉ ଫେରିବନି । ୧୦ ବର୍ଷର ରିସିପ ମାଡକାମି,   ଆରପାରିକୁ ଚାଲିଯାଇଛି । ଏ ଦୃଶ୍ୟ ହେଉଛି ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲା କାଲିମେଳା ବ୍ଲକ ତାପନପାଲ୍ଲି ଗାଁର । ଗାଁରେ ଏବେ ଅଜଣା ରୋଗ ଭୟ । କେଉଁଠି ବିଞ୍ଛଣାରେ ତ କେଉଁଠି ବାରଣ୍ଡାରେ ଶୋଇ ଯାନ୍ତ୍ରଣାରେ ପିଲାମାନେ ଛଟପଟ ହେଉଛନ୍ତି । ହେଲେ ଏମାନଙ୍କୁ କେଉଁ ରୋଗ ହୋଇଛି କେହି ଜାଣି ପାରୁନାହାନ୍ତି । ଗତ ୧୫ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ୬ ଶିଶୁଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। ଆହୁରି ୭ ଜଣ ଆକ୍ରାନ୍ତ ବି ହୋଇଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କୁ କାଲିମେଳା ମେଡିକାଲକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଛି। ମାଲକାନଗିରିକୁ ପୁଣି କଣ ଜାପାନୀ ଜ୍ବର ଫେରିଲା କି ଏମିତି ଭାବି ଲେକେ ଆତଙ୍କିତ ।

କୁନି କୁନି ଶିଶୁଙ୍କୁ ଏହି ରୋଗ ମାଡିବସୁଛି ।  ପ୍ରଥମେ ଜ୍ବର, କାଶ, ଥଣ୍ଡା ଓ ବାରମ୍ବାର ବାନ୍ତି ହେବା ପରେ ଶିଶୁମାନଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହେଉଛି। ଏଭଳି ସ୍ଥିତରେ ଆଦିବାସୀ ଲୋକେ ଡାକ୍ତରି ଔଷଧ ପରିବର୍ତ୍ତେ ଗୁଣିଆ ଓ ଦିଶାରିଙ୍କ ଉପରେ ଭରସା କରୁଛନ୍ତି । ଖବର ପାଇ ଗାଁରେ କାଲିମେଳା ମେଡ଼ିକାଲ ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରର ଏକ ଡ଼ାକ୍ତରୀ ଟିମ୍ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି । ଗୁରୁତରଙ୍କୁ ଜିଲ୍ଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟକୁ ପଠାଯାଇଥିବା ବେଳେ ସାମାନ୍ୟ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କୁ ଗାଁରେ ଚିକିତ୍ସା କରାଯାଉଛି। ରୋଗର ପ୍ରକୃତ କାରଣ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ଜଣା ପଡିନାହିଁ । ଆକ୍ରାନ୍ତ ଥିବା ଶିଶୁଙ୍କ ରକ୍ତ ନମୁନା ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଇଛି। ଲାବ୍ରୋଟାରି ଟେଷ୍ଟ ପରେ କାରଣ ଜଣା ପଡିବ ବୋଲି ଡାକ୍ତର କହିଛନ୍ତି ।

୩ ବର୍ଷ ତଳେ ମାଲକାନାଗିରିରେ ଜାପାନୀ ଏନସେଫାଲାଇଟିସ୍ ଆତଙ୍କ ଖେଳାଇଥିଲା । ପାଖା ପାଖି ଶହେ ଶିଶୁଙ୍କ ଅକାଳ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା । ଏବେ ପୁଣି ଥରେ ଶିଶୁଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁଲୋକଙ୍କୁ ଭୟଭୀତ କରିଛନ୍ତି।  

।    

   Related Posts