Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବୈଠକ ପରେ ବୈଠକ କିନ୍ତୁ ଫଳ ଶୂନ ! ୧୯’ରେ ପୁଣି ଚାଷୀ-ସରକାର ଆଲୋଚନା
  • ||
  • ବରଗଡ଼: ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ଘରୁ ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସୁନା-ଗହଣା ଲୁଟ, ୩ ଲୁଟେରା ଗିରଫ
  • ||
  • ବ୍ରିସବେନ୍ ଟେଷ୍ଟ୍ : ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ଲାବୁସେନଙ୍କ ଶତକ, କଙ୍ଗାରୁ ଟିମ୍ ୨୭୪/୫
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର: ଗୁରୁତର-ଗର୍ଭବତୀ-ହସ୍ପିଟାଲରେ ଆଡମିଟ୍‌ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଦିଆଯିବ ନାହିଁ ଟିକା, ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡାକ୍ତର ବିଜୟ ପାଣିଗ୍ରାହୀ
  • ||
  • ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କ ସହ ମିଶି ମାଟି ଖୋଳିଲେ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଦୁଇ ଜଣ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୮୯୮ ଛୁଇଁଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଚିଲିକାରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ଫ୍ଲୋରା ଫୋନା ସର୍ଭେ
  • ||
  • ଯାଜପୁର ଶିଶୁ ନିଖୋଜ ଘଟଣା: ନିଖୋଜ ପିହୁ ପରିବାରକୁ ଭେଟିଲେ ଏସ୍‌ପି ରାହୁଲ ପି.ଆର
  • ||
  • ନକଲି ସାମଗ୍ରୀର ପେଣ୍ଠସ୍ଥଳୀ ପାଲଟିଛି କଟକ, ପୁଣି ଅପମିଶ୍ରିତ ଗୁଣ୍ଡି ଜବତ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ: ଅଜଣା ଜନ୍ତୁ ଆତଙ୍କ, ଭୟଭୀତ ଅବସ୍ଥାରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ
  • ||

ଦୀପାବଳିରେ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ପାଇଁ ଉଲ୍ଲୁକମାନେ ସଙ୍କଟରେ : ବନବିଭାଗ ଜାରି କଲା ଆଲର୍ଟ

6/11/2018 at 3:38 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୬/୧୧ : ଦୀପାବଳିରେ ଧନଦାତ୍ରୀ ଦେବୀ ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ କରିବା ଲାଗି ଜୋରସୋରରେ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚାଲିଛି | ପରମ୍ପରା ଅନୁସାରେ ପୂଜା ଅର୍ଚ୍ଚନା ସହ ପୌରାଣିକ କାହାଣୀ ଆଧାରରେ କିଛି ଅନ୍ଧବିଶ୍ୱାସ ଆଧାରିତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ହୋଇଛି | ତା’ ଭିତରୁ ଗୋଟିଏ ହେଉଛି ମା’ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ କରିବା ଲାଗି ଉଲ୍ଲୁକ ପୂଜା | ସେଥିପାଇଁ ଦୀପାବଳି ଆସିଲେ ଜିଅନ୍ତା ଉଲ୍ଲୁକଙ୍କ ଚାହିଦା ବଢିଥାଏ | ଶିକାରୀମାନେ ଜଙ୍ଗଲରେ ଫାସ ବସାଇ ଉଲ୍ଲୁକଙ୍କୁ ଧରି ବେଶ ଭଲ ରୋଜଗାର କରନ୍ତି | କିନ୍ତୁ ଅନେକ ସମୟରେ ପୂଜା ସମୟରେ ଭୟଭୀତ ହୋଇ ବା ଠିକରେ ରଖାନଯିବା କାରଣରୁ ଉଲ୍ଲୁକର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥାଏ | ଫଳରେ ଧୀରେ ଧୀରେ ଉଲ୍ଲୁକ ବଂଶ ନିପାତ ହୋଇ ଆସୁଥିବାବେଳେ ଦୀପାବଳି ସେମାନଙ୍କ ଲାଗି ଆହୁରି ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି |
ଉଲ୍ଲୁକଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଉଲ୍ଲୁକ ଧରିବା ଉପରେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ବନ ବିଭାଗ ଏବେ କଟକଣା ଜାରି କରିଛି | ଏଥିସହ ବନାଞ୍ଚଳରେ ବନ ବିଭାଗ କର୍ମଚାରୀମାନେ ସଜାଗ ହୋଇ ରହିଛନ୍ତି |
ଅପରପକ୍ଷରେ ଜ୍ୟୋତିର୍ବିଦ ପଣ୍ଡିତ ରାଜେନ୍ଦ୍ର ତିୱାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଉଲ୍ଲୁକ ପୂଜା ଶାସ୍ତ୍ର ସମ୍ମତ ନୁହେଁ | ଶାସ୍ତ୍ରରେ କୋଉଠି ଉଲ୍ଲୁକ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ବାହନ ବୋଲି କୁହାଯାଇନାହିଁ | ବରଂ ହାତୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ବାହନ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି | ଦେବୀ ଭାଗବତ ଏବଂ ଶ୍ରୀସୁକ୍ତରେ ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ହାତୀର ଗର୍ଜନ ଶୁଣି ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ହୋଇଥିବା କୁହାଯାଇଛି | ଉଲ୍ଲୁକ ସମ୍ପର୍କରେ ପୁରାଣରେ ମଧ୍ୟ କେଉଁଠି କିଛି ଉଲ୍ଲେଖ ନାହିଁ | ଏହା କେବଳ ଲୋକକଥା ଉପରେ ଆଧାରିତ |
ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କର ସବୁବେଳେ ସାତ୍ତ୍ଵିକ ପୂଜା ପାଇଁ ଶାସ୍ତ୍ରରେ କୁହାଯାଇଛି | କିନ୍ତୁ ରାଜସିକ ଏବଂ ତାମସିକ ପୂଜା ଆଳରେ କିଛି ବ୍ୟକ୍ତି ଅନ୍ଧବିଶ୍ୱାସଏଅ ପ୍ରଚାର କରୁଛନ୍ତି ବୋଲି ପଣ୍ଡିତ ତିୱାରୀଙ୍କ ମତ |
ଏମିତିବି ବିଚାରଧାରା ଉଲ୍ଲୁକ, ବାଦୁଡ଼ି ଓ ଚେମିଣି ଭଳି ରାତ୍ରୀଚରଙ୍କୁ ଅଶୁଭ ବିବେଚନା କରିଥାଏ | ଏମାନେ ଯଦି କୌଣସି ଘରେ ବାସ କରନ୍ତି ସେ ଘରେ ବିପରୀତ ଶକ୍ତି ଉତ୍ପନ୍ନ ହୋଇଥାଏ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ ରହିଛି |

   Related Posts