Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଆଜି କରୋନାରୁ ଆରୋଗ୍ୟ ହେଲେ ୧୦୨୪୨, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ
  • ||
  • ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍‌କୁ ଫେରିବେ ନାହିଁ ଏବି ଡିଭିଲିୟର୍ସ, ସ୍ପଷ୍ଟ କଲା ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା କ୍ରିକେଟ୍ ବୋର୍ଡ
  • ||
  • ପିସିଆର ଭ୍ୟାନ୍ ଦେଖି ପୋଖରୀକୁ ଡେଇଁ ପଡିଲେ ଯୁବକ, ମିଳିଲା ମୃତଦେହ…
  • ||
  • ଧକ୍କା ଦେଲା କାର, ଚାଲିଗଲା ସାଇକେଲ ଆରୋହୀଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ନଦୀରୁ ନାବାଳିକାଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ନା ଆତ୍ମହତ୍ୟା ?
  • ||
  • ୧୧ ବର୍ଷ ପରେ ଗିରଫ ହେଲା ଦୁଃଶାସନ, ପାରୋଲରେ ଆସି ଫେରାର ହୋଇଯାଇଥିଲା
  • ||
  • ହୃଦରୋଗ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଡକ୍ଟର କେ.କେ ଅଗ୍ରୱାଲଙ୍କ କରୋନାରେ ଦେହାନ୍ତ, ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ଭେଣ୍ଟିଲେଟରରେ ଚାଲିଥିଲା ଚିକିତ୍ସା
  • ||
  • ଧୋନୀଙ୍କ ତଲଓ୍ୱାରବାଜୀ ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ ପରେ କମେଣ୍ଟ କଲେ ରବୀନ୍ଦ୍ର ଜାଡେଜା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ନେଲା ଆଉ ୨୨ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ, ୨୩୫୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭାକସିନ୍ ନେବା ପରେ ଏହି ସବୁ ସାଇଡ୍ ଇଫେକ୍ଟ ଦିଏ ବିପଦର ସଙ୍କେତ, ହୋଇପାରେ ସାଙ୍ଘାତିକ : ସତର୍କ କଲେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର
  • ||

୨୦୩୦ରୁ ବ୍ରିଟେନରେ ବନ୍ଦ ହେବ ଡିଜେଲ ଓ ପେଟ୍ରୋଲ ଗାଡ଼ି ବିକ୍ରି, ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଲାଗି ସରକାର ନେବେ କଠୋର ପଦକ୍ଷେପ

15/11/2020 at 9:06 PM

ଲଣ୍ଡନ: ସାରା ବିଶ୍ୱ ଲାଗି ଏବେ ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣ ଚିନ୍ତାର କାରଣ ପାଲଟିଛି। ଅନେକ ଦେଶ ଅନେକ କଟକଣା ଲାଗୁ କଲେଣି। ହେଲେ ପ୍ରଦୂଷଣ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ସମ୍ଭବ ହେଉନି। ଏଣୁ ଏ ଦିଗରେ ବ୍ରିଟେନ ସବୁଠୁ କଠୋର ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ ଯାଉଛି ।୨୦୩୦ ମସିହାରୁ ଦେଶରେ ଡିଜେଲ ଓ ପେଟ୍ରୋଲ ଚାଳିତ ବାହନ ବିକ୍ରି ନିଷିଦ୍ଧ କରିବ ବୋଲି ବିଚାର କରୁଛି।

ଏ ନେଇ ବ୍ରିଟେନ ଅନେକ ପୂର୍ବରୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି। ୨୦୩୫ ମସିହା ସୁଦ୍ଧା ଦେଶରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଓ ଡିଜେଲ ଚାଳିତ ବାହନ ବିକ୍ରି ବନ୍ଦ ଲାଗି ପ୍ରସ୍ତାବ ରହିଛି। ତେବେ ପରିସ୍ଥିତି ଉତ୍କଟ ହେଉଥିବାରୁ ୫ ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ଏପରି ଯାନବାହନ ବିକ୍ରି ଦେଶରେ ନିଷିଦ୍ଧ ହେବ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି। ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣ ଲାଗି ପେଟ୍ରୋଲ ଓ ଡିଜେଲ ଇନ୍ଧନ ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ବୋଲି ବିଚାର କରାଯାଉଛି। ଏହା ସତ୍ତ୍ୱେ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଯାନବାହନ ସଂଖ୍ୟା ବଢିବଢି ଚାଲିଛି।

ବୋରିସ ଜନସନ୍‌ ସରକାର ୨୦୩୦ ମସିହାରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଓ ଡିଜେଲ ଚାଳିତ ଯାନ ବିକ୍ରି ବନ୍ଦ ଲାଗି କଡା ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବେ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି। ଗ୍ରୀନ ହାଉସ୍ ପ୍ରଭାବକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ବ୍ରିଟେନ ପ୍ରଥମେ ୨୦୪୦ରେ ଦେଶରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଓ ଡିଜେଲ ଗାଡ଼ି ବିକ୍ରି ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲା। ବେଳକୁ ବେଳ ପ୍ରଦୂଷଣ ବୃଦ୍ଧି ଓ ଏଥିଲାଗି ଉପୁଜିଥିବା ସମସ୍ୟା ପାଇଁ ଏହି ସମୟ ସୀମାକୁ ୨୦୩୫କୁ ହ୍ରାସ କରାଯାଇଥିଲା। ହେଲେ ଏବେ ସରକାର ଏଥିରେ ଆହୁରି ୫ ବର୍ଷ ହ୍ରାସ ନିମନ୍ତେ ବିଚାର କରୁଛନ୍ତି। ଯଦି ଏପରି ହୁଏ ତେବେ ଆଉ ୧୦ ବର୍ଷ ପରେ ବ୍ରିଟେନ ସହରାଞ୍ଚଳରେ ଗୋଟେ ବି ଡିଜେଲ ଅଥବା ପେଟ୍ରୋଲ ଟାଙ୍କି ନଥିବ।

   Related Posts