Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଷ୍ଟେଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ଉପରେ କୋଟିଏ ଟଙ୍କାର ଫାଇନ ଲଗାଇଲେ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ, ସବୁଠୁ ବଡ ବ୍ୟାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଋଣ ନିୟମ ଉଲ୍ଲଙ୍ଘନ ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ଶ୍ରେୟସ ଆୟରଙ୍କ ଉପରେ ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସର ନଜର, ରାହୁଲ ଓ ଧାଓ୍ୱନ ବି ବଦଳାଇବେ ଟିମ୍ !
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୩ ଜଣ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୮୪୦୬କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୨୬୪ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୧୦୪୮୪୯୨ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଜରୁରୀକାଳିନ ପରିସ୍ଥିତି ଘୋଷଣା କଲେ ଗଭର୍ଣ୍ଣର : କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ବଢିବା ପରେ କଟକଣା କଡାକଡି
  • ||
  • ୧୮ କେଜିର ବଜ୍ରକାପ୍ତା ଉଦ୍ଧାର, ଡିଲ୍ ବେଳେ ଧରିଲା ବନ ବିଭାଗ
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୪୬୫ ମୃତ
  • ||
  • ଫସଲ ନଷ୍ଟ କରି ଫେରିଗଲେ ଝାଡଖଣ୍ଡୀ ହାତୀପଲ, କ୍ଷତିପୂରଣ ଦାବି କଲେ ଚାଷୀ
  • ||
  • ଫସଲ ନଷ୍ଟ କରି ଫେରିଗଲେ ଝାଡଖଣ୍ଡୀ ହାତୀପଲ, କ୍ଷତିପୂରଣ ଦାବି କଲେ ଚାଷୀ
  • ||
  • ଓଡିଶା ଉପକୂଳରେ ମାଡ ହେବ ବାତ୍ୟା ! ଡିସେମ୍ବର ୩ରୁ ୬ ଯାଏଁ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା
  • ||

ନମାନିଲେ ଆସିବ ଭୟଙ୍କର ପରିସ୍ଥିତି, ଘୋଟିପାରେ ବିପଦ: ଏହି ସ୍ଥାନରେ ଭୟ ବଢାଇଲାଣି କରୋନାର ଚତୁର୍ଥ ଓ ପଞ୍ଚମ ଲହରୀ

12/11/2021 at 9:40 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୨/୧୧: ଆମେ ହୁଏତ କିଛି ମାସ ପୂର୍ବରୁ କରୋନାର ଭୟଭୀତ ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହରର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛେ । କିନ୍ତୁ ସଂକ୍ରମଣ କମିଯିବା ପରେ ଲୋକେ ଆଶ୍ସୱସ୍ହିତି ହେବା ସହ କରୋନାକୁ ହାଲକା ଭାବେ ନେଇଯିବା ପରି ମନେହେଉଛି । ଅଧିକାଂଶ ଲୋକଙ୍କ ମାସ୍କ ବି ପରିଧାନ କରୁନାହାଁନ୍ତି । ଆହୁରି ଲୋକ ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଶ୍ୱାସ କରିବାକୁ ଲାଗିଲେଣି ଯେ ସଂକ୍ରମଣ ଭାରତରୁ ଚାଲିଯାଇଛି ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ତୃତୀୟ ତରଙ୍ଗ ଆସିବାର ସମ୍ଭାବନା ଖୁବ କମ୍ ରହିଛି ।

ଏହି ବେପରୁଆ ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଆପଣ ଜାଣିବା ଉଚିତ ଯେ ବ୍ରିଟେନ ବର୍ତ୍ତମାନ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣର ଚତୁର୍ଥ ଲହର ଓ ଫ୍ରାନ୍ସରେ ପଞ୍ଚମ ଲହରର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଲାଣି । ଏହି ଦୁଇଟି ୟୁରୋପୀୟ ଦେଶ ପୂର୍ବରୁ ସଂକ୍ରମଣର ଏକ ସାଂଘାତିକ ତରଙ୍ଗର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ପୁନର୍ବାର ଏଠାରେ ସଂକ୍ରମଣ ଓଲଟି ପଡିଛି ଏଠାରେ ।
ଉଭୟ ଦେଶରେ ବୁଷ୍ଟର ଡୋଜ ନେବା ପରେ ବି ଅବସ୍ଥା ଖରାପ :
ୟୁରୋପରେ କରୋନା ମହାମାରୀ କାରଣରୁ ବ୍ରିଟେନରେ ସର୍ବାଧିକ ୧.୪୨ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି । କରୋନାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ବ୍ରିଟେନ ଅତି ଶୀଘ୍ର ଟିକା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା । ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୬୮.୩% ଲୋକଙ୍କୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଟିକା ଦିଆଯାଇଥିବାବେଳେ ୭୪.୮% ଲୋକ ପ୍ରଥମ ଡୋଜ ପାଇଛନ୍ତି । ଏଥିସହିତ, ଚାରୋଟି ଲହରର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିବା ୟୁରୋପୀୟ ୟୁନିଅନ୍ ଦେଶ ଫ୍ରାନ୍ସରେ ୬୮.୬% ଜନସଂଖ୍ୟାକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଟିକାକରଣ କରାଯାଇଥିବାବେଳେ ୭୬.୩% ଲୋକ ପ୍ରଥମ ଡୋଜ ନେଇଛନ୍ତି ।

୬୫ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ଜନସଂଖ୍ୟାକୁ ଫ୍ରାନ୍ସ ମଧ୍ୟ ବୁଷ୍ଟର ଡୋଜ ଦେଇସାରିଛି । ଯେତେବେଳେ କି ବ୍ରିଟେନରେ ୫୦ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ବୟସ୍କଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି ରହିଛି । ଏହା ସତ୍ତ୍ୱେ ବ୍ରିଟେନରେ ୪% ଏବଂ ଫ୍ରାନ୍ସରେ ୨.୯% ସଂକ୍ରମଣ ହାରରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ବ୍ୟାପିଛି ।
ବ୍ରିଟେନରେ ଦୈନିକ ୪୦ହଜାର ରୋଗୀ ଏବଂ ଫ୍ରାନ୍ସରେ ୧୦ହଜାର ରୋଗୀ ଚିହ୍ନଟ:

ବ୍ରିଟେନର ଅର୍ଥନୀତି ଜୁନ୍ ମାସରେ ଖୋଲିବା ପରଠାରୁ ଏଠାରେ ଚତୁର୍ଥ ତରଙ୍ଗ ଜାରି ରହିଛି, କିନ୍ତୁ ଅକ୍ଟୋବରରେ ଏହା ଉଠିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ହାରାହାରି ଏଠାରେ ୪୦ ହଜାର ରୋଗୀ ପ୍ରତିଦିନ ବାହାରୁଛନ୍ତି । ପ୍ରତିଦିନ ୧୫୦ ରୁ ୨୦୦ ମଧ୍ୟରେ ମୃତ୍ୟୁ ହେଉଛି । ନଭେମ୍ବର ୧୦ ରେ, ଏଠାରେ ୩୯ହଜାରରୁ ଅଧିକ ନୂତନ ରୋଗୀ ମିଳିଥିବାବେଳେ ଅକ୍ଟୋବର ୨୧ରେ ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ରେକର୍ଡ ୫୧,୪୮୪ ମାମଲା ପଞ୍ଜିକୃତ ହୋଇଥିଲା ।

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ଅକ୍ଟୋବର ୪ରେ ଫ୍ରାନ୍ସରେ ପଞ୍ଚମ ଲହର ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଯେଉଁ କାରଣରୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ହାରାହାରି ଦଶ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ନୂତନ ରୋଗୀ ଏଠାକୁ ଆସୁଛନ୍ତି । ପ୍ରତିଦିନ ୪୦ରୁ ଅଧିକ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟୁଛି । ୱାର୍ଡୋମିଟର ଅନୁଯାୟୀ, ନଭେମ୍ବର ୧୦, ୧୧୮୮୩ ନୂତନ ରୋଗୀ ମିଳିବି ସହ ୩୩ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି ।

   Related Posts