Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଇରଙ୍ଗପୁର: ଗୋରୁମହିଷାଣି ପୋଲିସର ସଡକ ସୁରକ୍ଷା ସଚେତନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ, ସାମିଲ ଥିଲେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ପୁଣି ରକ୍ତ ରଞ୍ଜିତ ହେଲା ଶୁଲିଆ ପୀଠ, ଗଡିଲା ଶହ ଶହ ପଶୁ-ପକ୍ଷୀଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବରରେ ପହଞ୍ଚିଲା ୨ୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ କୋଭିଡ ଟିକା: ସ୍ପାଇସ୍ ଜେଟ୍‌ରେ ଆସିଲା ଟିକା
  • ||
  • ଭାଙ୍ଗିଲା ୩୩ ବର୍ଷର ରେକର୍ଡ୍‌ : ବ୍ରିସବେନ ଟେଷ୍ଟରେ ଭାରତର ଐତିହାସିକ ବିଜୟ, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ୩ ଓ୍ବିକେଟ୍‌ରେ ହରାଇ ସିରିଜ କବଜା କଲା ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ସୀମାନ୍ତରେ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର, ୧୦ରୁ ଅଧିକ ମାଓ କ୍ୟାମ୍ପ ଧ୍ୱଂସ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ଫୋକସ୍‌ରେ ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶା, ମା’ ସମଲେଶ୍ବରୀଙ୍କ ମନ୍ଦିର ବୁଲି ସମୀକ୍ଷା କଲେ 5-T ସଚିବ
  • ||
  • ଭାଙ୍ଗିଲା ୩୩ ବର୍ଷର ରେକର୍ଡ୍‌ : ବ୍ରିସବେନ ଟେଷ୍ଟରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ୩ ଓ୍ବିକେଟ୍‌ରେ ହରାଇ ସିରିଜ କବଜା କଲା ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ
  • ||
  • ହାଇଦ୍ରାବାଦ : ପାଠ ପଢୁନଥିଲା ବୋଲି ୧୦ ବର୍ଷର ପୁଅକୁ ଜିଅନ୍ତା ଜାଳିଦେଲା ବାପା, ପୋଡିଯାଇଛି ଶରୀରର ୬୫ ଭାଗ
  • ||
  • ବଡବିଲ : ନର୍ଭେରାମ ଖଣି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଆୟକର ଚଢାଉ, ବିଭିନ୍ନ କାଗଜପତ୍ରର ଯାଞ୍ଚ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୯୦୨ ଛୁଇଁଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||

ଫରାସୀ ନାଗରିକତା ଗ୍ରହଣକରିବେ ବ୍ରିଟେନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ବୋରିଶ ଜନସନଙ୍କ ପିତା, କହିଲେ ଫ୍ରାନ୍ସ ସହ ରହିଛି ପାରିବାରିକ ସମ୍ପର୍କ

31/12/2020 at 5:41 PM

ଲଣ୍ଡନ: ବ୍ରିଟେନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ବୋରିଶ ଜନସନ୍‌ଙ୍କ ପିତା ଷ୍ଟାନଲେ ଜନସନ୍‌ ଫରାସୀ ନାଗରିକତା ଲାଗି ଆବେଦନ କରିଥିବା କହିଛନ୍ତି। ବ୍ରେଗଜିଟ୍‌ ପରେ ସେ ଇୟୁରୋପୀୟ ୟୁନିୟନ ସହ ତାଙ୍କ ସମ୍ପର୍କ ଅତୁଟ ରଖିବାକୁ ଚାହାନ୍ତି। ଏଣୁ ସେ ଫ୍ରାନ୍ସ ପାସପୋର୍ଟ ଲାଗି ମଧ୍ୟ ଆବେଦନ କରିଛନ୍ତି।

ୟୁରୋପୀୟ ପାର୍ଲାମେଣ୍ଟର ପୂର୍ବତନ ସାଂସଦ ଷ୍ଟାନଲେ ୨୦୧୬ ବ୍ରିଟେନ ଗଣ ଭୋଟରେ ତାଙ୍କ ମତାଧିକାର ମଧ୍ୟ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରିଥିଲେ। ତେବେ ଆରଟିଏଲ ରେଡିଓକୁ ଦେଇଥିବା ସାକ୍ଷାତକାରରେ ଫ୍ରାନ୍ସ ସହ ଥିବା ମଜଭୁତ ପାରିବାରିକ ସମ୍ପର୍କ ଲାଗି ସେ ନାଗରିକତା ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିବା କହିଛନ୍ତି। ସ୍ପଷ୍ଟ ଫରାସୀ କହି ପାରୁଥିବା ୮୦ ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ଜନସନ୍‌ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୁଁ ଭଲଭାବେ ଜାଣେ ମୁଁ ଜଣେ ଫରାସୀ। ମୋ ମାଙ୍କ ଜନ୍ମ ଫ୍ରାନ୍ସରେ ହୋଇଥିଲା। ତାଙ୍କ ଜେଜେ ମଧ୍ୟ ଫ୍ରାନ୍ସ ବାସିନ୍ଦା ଏଣୁ ଫ୍ରାନ୍ସ ମୋ ଲାଗି ଠିକ୍ ସେମିତି ଯେମିତି ପୂର୍ବରୁ ଥିଲା ବୋଲି ଜନସନ୍‌ କହିଛନ୍ତି।

ମୁଁ ୟୁରୋପୀୟ ଥିଲି ଓ ରହିବି ଏହା ନିଶ୍ଚିତ । ବ୍ରିଟିଶ ଲୋକଙ୍କୁ କେହି ୟୁରୋପୀୟ ବୋଲି ପଚାରି ପାରିବେନି। ଏଣୁ ୟୁରୋପ ସଂଘ ସହ ସମ୍ପର୍କ ରଖିବା ଜରୁରି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ଜନସନ୍। ୨୦୧୬ ଜନମତ ସଂଗ୍ରହର ବୋରିଶ ନେତୃତ୍ୱ ନେଇଥିଲେ। ସେ ବ୍ରିଟେନକୁ ସମୃଦ୍ଧରୁ ଅତି ସମୃଦ୍ଧ ବୋଲି କହିଥିଲେ। ହୁଏତ ସେ ଯାହା କହୁଛନ୍ତି ତାହା ଠିକ୍‌ ହୋଇପାରେ କାରଣ ବ୍ୟୁରୋକ୍ରାଟିକ ୟୁରୋପୀୟ ୟୁନିୟନ ବାହାରେ ସେ ହୁଏତ ଆଉ ଏକ ଦେଶର ପରିକଳ୍ପନା କରିଥାଇପାରନ୍ତି ବୋଲି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପିତା କହିଛନ୍ତି।

ତେବେ ବୁଧବାର ବ୍ରିଟିଶ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ବୋରିଶ ଜନସନ୍‌ଙ୍କ ସଂସଦ ଇୟୁ ସହ ଏକ ନୂଆ ବ୍ୟବସାୟୀକ ରାଜିନାମା ସ୍ୱାକ୍ଷର କରିଛନ୍ତି। ଯେଉଁଥିରେ ୟୁରୋପୀୟ ଦେଶଭାବେ ବ୍ରିଟେନ ଏକ ଅନ୍ତିମ ଦେଶ ହେବନି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ବୋରିଶ ଜନସନ୍‌। ଅନେକ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଆମେ ସର୍ବତ୍କୃଷ୍ଟ ୟୁରୋପୀୟ ସଭ୍ୟତା ଓ ଆମେ ସର୍ବଦା ସର୍ବୋତ୍କୃଷ୍ଟ ରହିବା ବୋଲି ବୋରିଶ କହିଛନ୍ତି। ଦୀର୍ଘ ୪୮ ବର୍ଷ ପରେ ବ୍ରିଟେନ ୟୁରୋପୀୟ ସଂଘରୁ ଗରୁବାର ରାତ୍ରିରେ ବାହାରିଆସିଛି।

   Related Posts