Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୨ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୫୪୦ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଡିସେମ୍ବର ୩୧ପୂର୍ବରୁ ବସିବ ବିଧାନସଭାର ଶୀତ ଅଧିବେଶନ
  • ||
  • କରୋନାର ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣରେ ବୃଦ୍ଧି, ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ୪୩୮୯୩ ନୂଆ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଅପରେସନ ଅଲ୍ଆଉଟ୍ : ସେନା ଗୁଳିରେ ୨ ଆତଙ୍କୀ ନିହତ, ବନ୍ଧୁକ ଓ ଗୁଳି ଜବତ
  • ||
  • ବିହାର ନିର୍ବାଚନ : ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପାଇଁ ମତଦାନ ଆରମ୍ଭ, ୭୧ଟି ଆସନରେ ଚାଲିଛି ଭୋଟିଂ
  • ||

ବ୍ରିଟେନ୍‌ରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଲା କରୋନା ଟୀକା, ଗୁରୁବାରଠାରୁ ମନୁଷ୍ୟ ଉପରେ ହେବ ଟ୍ରାଏଲ

22/04/2020 at 8:13 AM

ଲଣ୍ଡନ ୨୨।୪: ଗୁରୁବାରଠାରୁ ମନୁଷ୍ୟ ଉପରେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ବିରୋଧୀ ଟୀକା ପରୀକ୍ଷା ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ ୟୁନିଭରସିଟି ଏହି ଟୀକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି ଏବଂ ଏଥିପାଇଁ ବ୍ରିଟିଶ ସରକାର ମଙ୍ଗଳବାର ୨୦ ମିଲିୟନ ପାଉଣ୍ଡ (ପାଖାପାଖି ୧୮୯ କୋଟି ଟଙ୍କା) ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ।

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ବ୍ରିଟେନର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସଚିବ ମ୍ୟାଟ୍ ହାନକକ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହି ଟୀକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ପାଇଁ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ସବୁକିଛି ଉତ୍ସର୍ଗ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ । କାରଣ ଏହା କରୋନା ଭାଇରସ୍ ମହାମାରୀ ସହିତ ମୁକାବିଲା କରିବାରେ ଏକ ନିର୍ଣ୍ଣାୟକ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିପାରିବ । ହାନକକ୍ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ପରବର୍ତ୍ତୀ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ବେଳେ ବ୍ରିଟିଶ ସରକାର ଟୀକା ଉପରେ ଗବେଷଣା କରିବା ପାଇଁ ଇମ୍ପରିୟାଲ୍ କଲେଜ ଲଣ୍ଡନକୁ ୨୨.୫ ମିଲିୟନ ପାଉଣ୍ଡ (୨୧୦ କୋଟିରୁ ଅଧିକ) ଦେବେ ।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହି ଟୀକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଲାଗିଥାନ୍ତା । କିନ୍ତୁ ଏହି ମହାମାରୀ ବିରୋଧରେ ଲଢେଇ ପାଇଁ ବ୍ରିଟେନ ସବୁଠୁ ଆଗରେ ଛିଡା ହୋଇଛି । ଏହାର ଟୀକା ଖୋଜିବା ପାଇଁ ଆମେ କୌଣସି ଦେଶ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ଅର୍ଥ ଖର୍ଚ୍ଚ କରିଛୁ । ଏହାଠାରୁ ଅଧିକ କିଛି ଆବଶ୍ୟକ ନାହିଁ । ଟୀକା କେବଳ ପରୀକ୍ଷା ଏବଂ ତ୍ରୁଟି ପାଇଁ ଉତ୍ପାଦିତ ହୁଏ । କିନ୍ତୁ ବ୍ରିଟେନ୍ ଏହାର ଦୃଢ ଚିକିତ୍ସା ପାଇବା ପାଇଁ ଯେକୌଣସି ଜିନିଷକୁ ଉତ୍ସର୍ଗ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ।

ବ୍ରିଟିଶ ସରକାରଙ୍କ ଘୋଷଣା ପୂର୍ବରୁ ବ୍ରିଟେନରେ କରୋନା ଭାଇରସରେ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୭,୩୩୭କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ୮୨୮ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେଇଛି । ଏହାସହ ବ୍ରିଟେନରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୧,୨୫,୮୫୬ ଲୋକ କୋଭିଡ-୧୯ ରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଛନ୍ତି ।

   Related Posts