Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଟିକାକରଣ ଏକ କୋଟି ପାର, ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଇଲା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଦିନକରେ ସୁସ୍ଥ ହେଲେ ୪୫୮୭ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ , ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୬୭୧ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ଜୁନ ୨୪ରେ ବୈଠକ ଡାକିଲେ କଂଗ୍ରେସ ହାଇକମାଣ୍ଡ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧି, ଦଳୀୟ କନ୍ଦଳ ନେଇ ହେବ ମାନସମନ୍ଥନ
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ବ୍ରାଉନସୁଗାର ସେବନକୁ ବିରୋଧ କରିବାରୁ ମାରଣାସ୍ତ୍ର ଧରି ଗୋଡାଇଲେ ଯୁବକ, ୩ ଗିରଫ, ୧୦ ଗ୍ରାମ ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କୋଭିଡ୍ ଦ୍ବାରା କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ଅନେକ ଅର୍ଗାନ୍ ରହୁନି ସୁରକ୍ଷିତ – ଡିଏମଇଟି
  • ||
  • ୫୦ ନେତାଙ୍କୁ ପ୍ରିୟଙ୍କା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଫୋନ୍ : ‘ଆପଣଙ୍କ ଟିକେଟ୍ କନଫର୍ମ୍, ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୁଅ’
  • ||
  • ଇଟ୍ଟାନଗର : ପୁଣି ଥରିଲା ଅରୁଣାଞ୍ଚଳ ପ୍ରଦେଶ, ଇଟ୍ଟାନଗରରେ ଭୂକମ୍ପ ଝଟ୍‌କା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ନୂଆ ଗାଇଡ୍ ଲାଇନ୍ ଅନୁଯାୟୀ ବ୍ୟବହାର ହେବ ଷ୍ଟେରଏଡ୍ – ନିରଞ୍ଜନ ମିଶ୍ର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଦ୍ବିତୀୟ ଲହର ଅପେକ୍ଷା ତୃତୀୟ ଲହର ପ୍ରଭାବ କମ୍, ତଥାପି ଜୋରଦାର କରିବାକୁ ପଡିବ ଟିକାକରଣ – ଜନସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ
  • ||
  • ପାଟଣା : ଘରେ ଶୋଇଥିବା ବେଳେ କାମୁଡିଦେଲା ସାପ, ଚାଲିଗଲା ମହିଳାଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||

ଉଜ୍ଜଳା ସାନିଟାରୀ ନାପକିନର ଶୁଭାରମ୍ଭ : ୯୩ଟି ବ୍ଲକର ୧୦୦ଟି ଲୋକାଲ୍ ମାନ୍ୟୁଫାକ୍ଚରିଂ ୟୁନିଟରେ ହେବ ତିଆରି

30/12/2018 at 2:47 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର ୩୦|୧୨: ଏଣିକି ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ସୁଲଭ ଦରରେ ମିଳିବ ଉଜ୍ଜ୍ବଳା ସାନିଟାରୀ ନାପକିନ୍ । ଆଜିଠୁ ଉଜ୍ଜଳା ସାନିଟାରୀ ନାପକିନର ଶୁଭାରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଆଇଓସିଏଲ୍, ଏଚପିସିଏଲ୍ ଓ ବିପିସିଏଲ୍ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକର ସିଏସ୍ଆର୍ ଫଣ୍ଡରେ ଯୋଜନାର ଶୁଭାରମ୍ଭ ହୋଇଛି ।

ଉଜ୍ବଳା ନାପକିନ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଓ ଯେ।ଗାଣ ବ୍ୟବସ୍ଥାର ଶୁଭାରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଏଣିକି ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ସୁଲଭ ଦରରେ ମିଳିବ ଉଜ୍ଜ୍ବଳା ସାନିଟାରୀ ନାପକିନ୍ । ରାଜଧାନୀର ରେଳକୁଞ୍ଜ ଅଡିଟରିୟମରେ ଯେ।ଜନାର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ର ପେଟ୍ରେ।ଲିୟମ୍ ମନ୍ତ୍ରୀ  ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ। ପେଟ୍ରେ।ଲିୟମ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ  ଅଧୀନରେ ଥିବା ତିନିଟି ତୈଳ କମ୍ପାନୀ ଆଇଓସିଏଲ୍, ଏଚପିସିଏଲ୍ ଓ ବିପିସିଏଲ୍ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକର ସିଏସ୍ଆର୍ ଫଣ୍ଡରେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ ଯୋଜନା ।ଏଥିପାଇଁ  ରାଜ୍ୟର ୯୩ଟି ବ୍ଲକରେ ୧୦୦ଟି ଲୋକାଲ୍ ମାନ୍ୟୁଫାକ୍ଚରିଂ ୟୁନିଟ୍ ଖୋଲାଯାଇଛି । ପ୍ରତି ୟୁନିଟରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବେ ୮ରୁ ୧୦ ଜଣ ମହିଳା । ତେବେ ଭବିଷ୍ୟତରେ ନାଲକେ।ର ସିଏସ୍ଆର୍ ଫଣ୍ଡରୁ ଅଧିକ ୧୦୦ଟି ୟୁନିଟ୍ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହେବ ବେ।ଲି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ମନ୍ତ୍ରୀ ।  

କଟକରେ ମଧ୍ୟ ଉଜ୍ଜ୍ବଳା ନାପକିନ୍ ଯେ।ଜନାର ଶୁଭାରମ୍ଭ ହେ।ଇଛି । ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ୨୦ ଜଣ ଉଜ୍ଜ୍ବଳା ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ମାଗଣାରେ ନାପକିନ୍ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇଛି । କଟକ ମଧୁପାଟଣା କମନ୍ ସର୍ଭିସ୍ ସେଣ୍ଟରେ ସେଣ୍ଟରରେ ପ୍ରାଥମିକ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଦୈନିକ ଏକ ହଜାର ନାପକିନ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯିବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି । ୭ ଜଣ ଉଜ୍ଜ୍ବଳା ହିତାଧିକାରୀ ଏହି ନାପକିନ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ସହଯୋଗ କରୁଛନ୍ତି । ଆଗାମୀ ଦିନରେ ବହୁଳ ଭାବରେ ନାପକିନ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇ ବଜାରରେ ଉପଲବ୍ଧ କରାଯିବ ।

ରାଜ୍ୟରେ ୩୩.୫ ପ୍ରତିଶତ ମହିଳା ନାପକିନ୍ ବ୍ୟବହାର କରିନ୍ତି ବୋଲି ଏନ୍ଏଫ୍ଏଚ୍ଏସ୍ ରିପୋର୍ଟ କହୁଛି। ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ୧୫ରୁ ୨୪ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ରହିଥିବା ମାତ୍ର ୪୨. ୮ ପ୍ରତିଶତ ମହିଳା ନାପକିନ୍ ବ୍ୟବହାର କରିଥାନ୍ତି। ତେଣୁ ଉଜ୍ବଳା ଯେ।ଜନା ଦ୍ବାରା ରାଜ୍ୟର ମହିଳାମାନେ ସୁସ୍ଥ,ଶସକ୍ତ ହେବା ସହ ରେ।ଜଗାରକ୍ଷମ ହେ।ଇପାରିବେ।

   Related Posts