Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସାଲେପୁର : ମକର ଯାତ୍ରାରୁ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଟେକି ନେଇ ନଦୀପଠାରେ ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ, ଥାନାରେ ଏତଲା, ଭାଇରାଲ୍ ଭିଡିଓ ନେଇ ପୋଲିସର ଛାନଭିନ୍
  • ||
  • କେନ୍ଦ୍ରାପଡା : ଚିକିତ୍ସା ଅବହେଳାରୁ ରୋଗୀ ମୃତ୍ୟୁ ଅଭିଯୋଗ, ସିଡିଏମ୍‌ଓଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଆଗରେ ମୃତଦେହ ରଖି ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ ଧାରଣା
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ATMରୁ ବାହାରିଲା କାଗଜ ପେଷ୍ଟ ଥିବା ୨୦ଟି ୫ଶହ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍, ଫେରସ୍ତ ନେବାକୁ ମନାକଲା ବ୍ୟାଙ୍କ୍ !
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ବୁଧବାରଠୁ ପୁଣି ଟିକାକରଣ, ଟିକା ନେବେ ବଳକା ୧ ଲକ୍ଷ ୭୩ ହଜାର ୬୩୬ ଜଣ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : କିନ୍ନରଙ୍କଠାରୁ ୩ବର୍ଷର ଶିଶୁ କନ୍ୟାକୁ ଉଦ୍ଧାର କଲା ଚାଇଲ୍ଡ ଲାଇନ୍, ଚୋରି ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : STF ପଞ୍ଝାରେ ଧଳା ଜହର ବେପାରୀ, କୋଟିଏରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ
  • ||
  • ନବରଙ୍ଗପୁର : ଚଳନ୍ତା କାର୍‌ରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଯାତ୍ରୀ
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ହାତୀ ପୁଣି ନେଲା ଆଉ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ, ଶୌଚ ହେବାକୁ ଯାଇଥିବା କଚାଡି ମାରିଲା ଦନ୍ତା
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର : ବିଚାରାଧୀନ କଏଦୀ ମୃତ, ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ ଥିଲେ ଅଭିଯୁକ୍ତ
  • ||
  • ଶହେ ତଳକୁ ଖସିଲା ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୯୯ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍‌, ୩୩୪୫୨୯ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||

ଉଜ୍ଜଳା ସାନିଟାରୀ ନାପକିନର ଶୁଭାରମ୍ଭ : ୯୩ଟି ବ୍ଲକର ୧୦୦ଟି ଲୋକାଲ୍ ମାନ୍ୟୁଫାକ୍ଚରିଂ ୟୁନିଟରେ ହେବ ତିଆରି

30/12/2018 at 2:47 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର ୩୦|୧୨: ଏଣିକି ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ସୁଲଭ ଦରରେ ମିଳିବ ଉଜ୍ଜ୍ବଳା ସାନିଟାରୀ ନାପକିନ୍ । ଆଜିଠୁ ଉଜ୍ଜଳା ସାନିଟାରୀ ନାପକିନର ଶୁଭାରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଆଇଓସିଏଲ୍, ଏଚପିସିଏଲ୍ ଓ ବିପିସିଏଲ୍ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକର ସିଏସ୍ଆର୍ ଫଣ୍ଡରେ ଯୋଜନାର ଶୁଭାରମ୍ଭ ହୋଇଛି ।

ଉଜ୍ବଳା ନାପକିନ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଓ ଯେ।ଗାଣ ବ୍ୟବସ୍ଥାର ଶୁଭାରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଏଣିକି ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ସୁଲଭ ଦରରେ ମିଳିବ ଉଜ୍ଜ୍ବଳା ସାନିଟାରୀ ନାପକିନ୍ । ରାଜଧାନୀର ରେଳକୁଞ୍ଜ ଅଡିଟରିୟମରେ ଯେ।ଜନାର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ର ପେଟ୍ରେ।ଲିୟମ୍ ମନ୍ତ୍ରୀ  ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ। ପେଟ୍ରେ।ଲିୟମ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ  ଅଧୀନରେ ଥିବା ତିନିଟି ତୈଳ କମ୍ପାନୀ ଆଇଓସିଏଲ୍, ଏଚପିସିଏଲ୍ ଓ ବିପିସିଏଲ୍ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକର ସିଏସ୍ଆର୍ ଫଣ୍ଡରେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ ଯୋଜନା ।ଏଥିପାଇଁ  ରାଜ୍ୟର ୯୩ଟି ବ୍ଲକରେ ୧୦୦ଟି ଲୋକାଲ୍ ମାନ୍ୟୁଫାକ୍ଚରିଂ ୟୁନିଟ୍ ଖୋଲାଯାଇଛି । ପ୍ରତି ୟୁନିଟରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବେ ୮ରୁ ୧୦ ଜଣ ମହିଳା । ତେବେ ଭବିଷ୍ୟତରେ ନାଲକେ।ର ସିଏସ୍ଆର୍ ଫଣ୍ଡରୁ ଅଧିକ ୧୦୦ଟି ୟୁନିଟ୍ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହେବ ବେ।ଲି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ମନ୍ତ୍ରୀ ।  

କଟକରେ ମଧ୍ୟ ଉଜ୍ଜ୍ବଳା ନାପକିନ୍ ଯେ।ଜନାର ଶୁଭାରମ୍ଭ ହେ।ଇଛି । ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ୨୦ ଜଣ ଉଜ୍ଜ୍ବଳା ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ମାଗଣାରେ ନାପକିନ୍ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇଛି । କଟକ ମଧୁପାଟଣା କମନ୍ ସର୍ଭିସ୍ ସେଣ୍ଟରେ ସେଣ୍ଟରରେ ପ୍ରାଥମିକ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଦୈନିକ ଏକ ହଜାର ନାପକିନ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯିବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି । ୭ ଜଣ ଉଜ୍ଜ୍ବଳା ହିତାଧିକାରୀ ଏହି ନାପକିନ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ସହଯୋଗ କରୁଛନ୍ତି । ଆଗାମୀ ଦିନରେ ବହୁଳ ଭାବରେ ନାପକିନ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇ ବଜାରରେ ଉପଲବ୍ଧ କରାଯିବ ।

ରାଜ୍ୟରେ ୩୩.୫ ପ୍ରତିଶତ ମହିଳା ନାପକିନ୍ ବ୍ୟବହାର କରିନ୍ତି ବୋଲି ଏନ୍ଏଫ୍ଏଚ୍ଏସ୍ ରିପୋର୍ଟ କହୁଛି। ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ୧୫ରୁ ୨୪ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ରହିଥିବା ମାତ୍ର ୪୨. ୮ ପ୍ରତିଶତ ମହିଳା ନାପକିନ୍ ବ୍ୟବହାର କରିଥାନ୍ତି। ତେଣୁ ଉଜ୍ବଳା ଯେ।ଜନା ଦ୍ବାରା ରାଜ୍ୟର ମହିଳାମାନେ ସୁସ୍ଥ,ଶସକ୍ତ ହେବା ସହ ରେ।ଜଗାରକ୍ଷମ ହେ।ଇପାରିବେ।

   Related Posts