Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ନିର୍ବାଚନରେ କରୋନା ନିୟମର ଖୁଲମ୍‌ଖୁଲା ଉଲଙ୍ଘନ, ଏପ୍ରିଲ୍‌ ୧୬ରେ ସର୍ବଦଳୀୟ ବୈଠକ ଡକାଇଲେ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ପିପିଲି କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଅଜିତ୍ ମଙ୍ଗରାଜଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ପରୀକ୍ଷା ହେବ କି ନାହିଁ ସେନେଇ ଚିନ୍ତା କରିବୁ – ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଯାଜପୁର : ଏକ ତରଫା ପ୍ରେମରୁ ଯୁବକଙ୍କ ଉନ୍ମତକାଣ୍ଡ, ବାହା ହେବାକୁ ରାଜି ନହେବାରୁ ସମ୍ପର୍କୀୟ ଭଉଣୀଙ୍କୁ ଚେଙ୍କ ଦେଲା ଭାଇ
  • ||
  • ବାଲେଶ୍ବର : ସମୁଦ୍ରରେ ମାଛ ଧରା ବନ୍ଦ, ଆଜିଠୁ ଜୁନ୍ ୧୫ ଯାଏଁ ବଳବତ୍ତର ରହିବ କଟକଣା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କୋଭିଡ୍ ନିୟମ ଉଲଂଘନକାରୀଙ୍କଠୁ ୨ କୋଟି ୧୭ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଫାଇନ୍ ଆଦାୟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ୟେଲୋ ଜୋନ୍‌କୁ ଗଲା ୫ ଜିଲ୍ଲା, ପୂର୍ବରୁ ୨ ଜିଲ୍ଲା ରହିଛି ରେଡ୍ ଜୋନ୍‌ରେ
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡା : କୋଇଲା ଖଣି ମ୍ୟାନେଜର ଅଫିସରୁ ମହିଳା କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, କାରଣ ଅସ୍ପଷ୍ଟ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ମାଲକାନଗିରିରୁ ଛତିଶଗଡକୁ ସଂଯୋଗ ସମସ୍ତ ରାସ୍ତା ସିଲ୍, ଅପ୍ରେଲ ୩୦ଯାଏଁ ବସ୍ ଚଳାଚଳ ଠପ୍
  • ||
  • CBSE ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା ବାତିଲ, ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ମାର୍କ ସ୍ଥିର କରିବ ବୋର୍ଡ
  • ||

ଉହାନରୁ ହଟିଲା ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ , କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରଥମ ସହର ଦୁଇ ମାସ ହେଲା ଥିଲା ଆବଦ୍ଧ

24/03/2020 at 10:00 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୪।୦୩ : ଚୀନ୍‌ରୁ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା କରୋନା ଭାଇରସ ଏବେ ସାରାବିଶ୍ବ ପାଇଁ ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ ପାଲଟିଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ୧୯୫ଟି ଦେଶକୁ ବ୍ୟାପିସାରିଲାଣି କରୋନା ଭାଇରସ । ଏହା ମାରାତ୍ମକ ଭାଇରସରେ ୧୫ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ୩ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି । ତେବେ ଚୀନ୍‌ ଉହାନ୍‌ ସହରରୁ କରୋନା ଭାଇରସ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ବର୍ତ୍ତମାନ ଚୀନ୍‌ ସରକାର ଉହାନ ସହରରୁ କଟକଣା ହଟାଇଛନ୍ତି ।  ଉହାନ ସହରରୁ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ କଟକଣା ହଟାଇଛନ୍ତି ଚୀନ୍‌ ସରକାର ।  

ଦୀର୍ଘ ଦୁଇ ମାସ ଧରି ଉହାନ ସହରରେ କରୋନା ଭାଇରସ ବ୍ୟାପିଥିବାରୁ ଅନେକ ଲୋକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇସାରିଛି । ସ୍ଥାନୀୟ ପ୍ରଶାସନ ସୁରକ୍ଷା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଉହାନରେ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ସ୍ଥିତି ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ । ଏବଂ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସହରକୁ କଟକଣା ମଧ୍ୟରେ ରଖିଥିଲେ । ତେବେ ଚୀନ୍‌ ଓ ଉହାନ୍‌ ପ୍ରାନ୍ତରରେ ଧୀରେ ଧୀରେ ଲୋକମାନେ ସୁସ୍ଥ ହେବାରୁ ସରକାର କଟକଣା ହଟାଇଛନ୍ତି । ଉହାନ ସହରରେ ଲାଗିଥିବା ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ କଟକଣାକୁ ହଟାଇଛନ୍ତି ଚୀନ୍‌ ସରକାର । ସୋମବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ କରୋନା ଭାଇରସର କେନ୍ଦ୍ରସ୍ଥଳୀ କୁହାଯାଉଥିବା ଉହାନ ଉପରୁ କଟକଣା ହଟାଯାଇଛି । ସ୍ଥାନୀୟଲୋକଙ୍କ ଆବେଦନକୁ ସରକାର ବିଚାର କରି ଏପରି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି । ତେବେ ଗତକିଛି ଦିନ ଧରି ଉହାନ କୌଣସି କରୋନ ସଂକ୍ରମଣର ମାମଲା ଆସିନାହିଁ କି କୌଣସି ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇନାହିଁ । ତେଣୁ ଶେଷରେ ବାଧ୍ୟ ହୋଇ ସରକାର କଟକଣା ହଟାଇଛନ୍ତି ।

ତେବେ ନିୟମ କୋହଳ କରାଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ କିଛିଟ କଟକଣା ଜାରି କରାଯାଇଛି । ଯେପରି ସହର ଭିତରକୁ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ହେଲେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଲୋକଙ୍କ ନାମ ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନ କରିବାକୁ ପଡିବ । ଯେଉଁମାନେ ସୁସ୍ଥ ଅଛନ୍ତି । ସେମାନ ନିଜର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟଗତ ରିପୋର୍ଟ ଦେଖାଦେଇବାକୁ ପଡିବ । ସହରରୁ ସମସ୍ତ ରାସ୍ତାରୁ ଅବରୋଧ ହଟାଯାଇଛି । ଖୁବଶୀଘ୍ର ସାଧାରଣଜନତା ପରିବହନ ଆରମ୍ଭ କରିପାରିବେ ।

   Related Posts