Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବିଏସଏଫର ବଡ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ, ବାଂଲାଦେଶ ସୀମାରେ ୮୨ ନକଲି ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ଜବତ
  • ||
  • ୟୁପି ସମର: ଅଖିଳେଶଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରଚାର କରିବେ ମମତା, ଫେବୃଆରୀ ୮ରେ ଲକ୍ଷ୍ନୌରେ ଭର୍ଚୁଆଲ ରାଲି
  • ||
  • ଆସନ୍ତାକାଲି ପ୍ରଥମ ଦିନିକିଆ: କିଏ କରିବ ଓପନିଂ ? ଖୁଲାସା କଲେ ରାହୁଲ, ୫ ବର୍ଷ ପରେ ଦିନିକିଆକୁ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରିବେ ଏହି ଖେଳାଳି
  • ||
  • କାରିଗରଙ୍କଠୁ ଲାଞ୍ଚ ନେବା ମହଙ୍ଗା ପଡିଲା, ଭିଜିଲାନ୍ସ ଦ୍ଵାରା ବନ୍ଧା ହେଲେ ହସ୍ତଶିଳ୍ପ ନିଗମର ସହ-ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଓ କ୍ରାପ୍ଟମ୍ୟାନ୍
  • ||
  • କଲେଜ୍ରେ ନିର୍ବାଚନୀ ସଭା ନେଇ କଠୋର ହେଲେ ଏସଇସି: ଏସଡିପିଓ ଏବଂ ପ୍ରିନ୍ସିପାଲଙ୍କୁ ନିଲମ୍ବନ କରିବାକୁ ଦେଲେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • IPL 2022: କେଏଲ ରାହୁଲଙ୍କ ସହ ଏହି ଦୁଇ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ନିଜ ଦଳରେ ସାମିଲ୍ କଲା ଲକ୍ଷ୍ନୌ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜି
  • ||
  • ମଙ୍ଗଳବାର ପୃଥିବୀର ନିକଟତର ହେବ ବିରାଟ ଗ୍ରହାଣୁ : ମାଡ ହେଲେ ଘଟାଇବ ବିନାଶ !
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୨ ଲକ୍ଷ ୩୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୩୧୦ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୪୮୮କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୧ ହଜାର ଉପରେ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୧୦୮୬ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୫୫୪୮୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||

ବିନା ଡିଏନଏ ପରୀକ୍ଷଣରେ ଆଉ ବାସମତୀ ଚାଉଳ କିଣିବନି ସାଉଦୀ ଆରବ, ଚିନ୍ତାରେ ମିଲ ମାଲିକ

28/09/2019 at 7:34 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଭାରତୀୟ ବାସମତୀର ପ୍ରମୁଖ ଆମଦାନୀକାରୀ ଦେଶ ସାଉଦୀ ଆରବ କୀଟନାଶକ ମୁକ୍ତ ଚାଉଳ ଲାଗି ନିୟମକୁ କଡା କଡି କରିଛି। ଏଣୁ ଏବେ କେବଳ ସେହି ମିଲମାନେ ଆରବକୁ ଚାଉଳ ପଠାଇପାରିବେ ଯେଉଁମାନଙ୍କର ବାସମତୀ ରପ୍ତାନୀ ଲାଗି ବିଆଇଏସ୍ ସାର୍ଟିଫିକେସନ ଆଇଏସଓ ୨୨୦୦୦ ଓ ଭିଆରସି ମାନକ ରହିଛି। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ଏକ୍ସପୋର୍ଟ ଚାଉଳର ଡିଅକ୍ସିରାଇବୋ ନ୍ୟୁକ୍ଲିକ୍ ଅମ୍ଲ (ଡିଏନଏ) ପରୀକ୍ଷଣ ମଧ୍ୟ କରାଯିବ। ଏଥିରେ ଉତ୍କୃଷ୍ଟ ପ୍ରମାଣିତ ଚାଉଳକୁ ହିଁ ସାଉଦୀ ସରକାର କିଣିବେ।

ସାଉଦୀ ସରକାର ବାସମତୀ ଚାଉଳ ଲାଗି ଏହି ନିୟମ ଗତ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧ ତାରିଖରୁ ଲାଗୁ କରିଛନ୍ତି। ତେବେ ମାନକ ପୁରଣ କରିବାକୁ ସରକାର ୩୧ ଡିସେମ୍ବର ୨୦୧୯ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମୟ ଦେଇଛନ୍ତି। ଯାହାକୁ ନେଇ ଏବେ ବିଦେଶକୁ ଚାଉଳ ରପ୍ତାନୀ କରୁଥିବା ମିଲମାଲିକମାନେ ଚିନ୍ତାରେ ପଡିଛନ୍ତି। ଭାରତୀୟ ବାସମତୀ ଆମଦାନୀରେ ଇରାନ ପରେ ସାଉଦୀ ଆରବ ବିଶ୍ୱର ଦ୍ୱିତୀୟ ବୃହତ୍ତ ରାଷ୍ଟ୍ର। ତେବେ କୀଟନାଶକରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ଲାଗି କ୍ୱାଲିଟି ନିରୂପଣ ଲାଗି ସରକାର ଏହି ନୂଆ ନିୟମ ଲାଗୁ କରିଛନ୍ତି। ଏଣୁ ଏବେ ସାଉଦୀରେ ବାସମତୀ ଲାଗି ଫୁଡ ଏଣ୍ଡ ଡ୍ରଗ ଅଥରିଟି ରପ୍ତାନୀକାରୀଙ୍କ ପୁଷ୍ଟି ପ୍ରମାଣପତ୍ର ସହ ଏବେ ଲାବୋରେଟରୀ ଟେଷ୍ଟିଂ ରିପୋର୍ଟ ବି ମାଗୁଛନ୍ତି।

ସାଉଦୀ ଫୁଡ ଅଥରିଟି ବାସମତୀ ଚାଉଳର ବିଶ୍ୱାସନୀୟତା ଓ ସତ୍ୟତା ପ୍ରମାଣିତ କରିବା ଲାଗି ରପ୍ତାନୀକାରୀଙ୍କ ଠାରୁ ଡିଏନଏ ରିପୋର୍ଟ ମାଗିବେ। ଏଥିଲାଗି ପୂର୍ବରୁ ଅଥରିଟି କେବଳ ସେହି କ୍ଷେତ୍ରରୁ ଧାନ ଅଥବା ଚାଉଳ ସଂଗ୍ରହ କରିବା ଦରକାର ଯେଉଁ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଉତ୍ତମ ପ୍ରଣାଳୀରେ କୃଷି କରାଯାଉଛି ବୋଲି ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ। ସେପଟେ ସାଉଦୀ ଆରବ ସରକାର ୧୦୧ ପ୍ରକାରର କୀଟନାଶକ ସୂଚୀ ଜାରି କରିଛନ୍ତି। ଯଦି ଚାଉଳରେ ସେପରି କୌଣସି କୀଟନାଶକର ଉପସ୍ଥିତି ଜଣାପଡିଲା ତେବେ ତାକୁ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବନି ବୋଲି ମଧ୍ୟ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଦେଇଛନ୍ତି।

   Related Posts