Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବଣାଇ ରେଞ୍ଜରେ ଗୋଠଛଡା ଦନ୍ତା ଆତଙ୍କ, ସନ୍ଧ୍ୟା ହେଲେ ଗାଁରେ ପଡୁଛି ତାଟିକବାଟ
  • ||
  • ଟେକ୍ସାସରେ ୪ ଜଣଙ୍କୁ ପଣବନ୍ଦୀ : ପାକିସ୍ତାନୀ ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କୁ ମୁକ୍ତ କରିବାକୁ ଦାବି, ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ଏଫବିଆଇ ଓ ସ୍ୱାଟ୍ ଟିମ୍
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୩ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୪୮୧କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୧ ହଜାର ଡେଇଁଲା ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୧୧୭୭ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୩୩୯୧୨ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ନିଶାରେ ୩ ବାଇକକୁ ଧକ୍କା ଦେଲେ କାର୍ ଡ୍ରାଇଭର, ଓଲଟା ପୋଲିସକୁ କଲେ ଗାଳିଗୁଲଜ
  • ||
  • ଫାଟିଗଲା ମୋବାଇଲ ବ୍ୟାଟେରୀ, ନାବାଳକ ଗୁରୁତର : ପଥରରେ ଛେଚୁଥିବା ବେଳେ ଅଘଟଣ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟର ୪ ବରିଷ୍ଠ ଆଇଏଏସଙ୍କୁ ପ୍ରମୋସନ, ଅତିରିକ୍ତ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ପାହ୍ୟାକୁ ପଦୋନ୍ନତି
  • ||
  • କୋଟିଆରେ ହେବ ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ, ୧୩ଟି ବୁଥରେ ମତଦାନ
  • ||

ଜାପାନରେ ତାଣ୍ଡବ ରଚିଲା ‘ହେଜିବିସ୍’, ୧ମୃତ, ୩ ନିଖୋଜ, ୩୦ ଆହତ

12/10/2019 at 7:05 PM

ଟୋକିଓ: ସାମୁଦ୍ରିକ ବାତ୍ୟା ‘ହେଜିବିସ୍’ ଶନିବାର ହେଂସୁ ଦ୍ୱୀପରେ ଭୂ-ଭାଗକୁ ପ୍ରବେଶ କରିବା ପରେ ଦକ୍ଷିଣ-ପଶ୍ଚିମ ଦିଗକୁ ଗତି କରି ଦୁର୍ବଳ ହୋଇପଡିଛି। ତଥାପତି ବାତ୍ୟା ପ୍ରଭାବରେ ମୁଶଳଧାର ବର୍ଷା ଲାଗି ରହିଥିବା ବେଳେ ଉପକୁଳରେ ଘଣ୍ଟାପ୍ରତି ୨୧୬ କିଲୋମିଟର ବେଗରେ ପବନ ବହୁଛି।  ଜାତୀୟ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗଙ୍କ ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ଆଗକୁ ଆହୁରି ଭିଷଣ ବର୍ଷା ହୋଇପାରେ। ଏଣୁ ଲୋକେ ରହୁଥିବା ସ୍ଥାନ ନଛାଡିବାକୁ ଲୋକଙ୍କୁ ସତର୍କ କରାଯାଇଛି।

ସାମୁଦ୍ରିକ ବାତ୍ୟାଜନିତ ବର୍ଷା ଓ ଭୂସ୍ଖଳନରେ ଜଣକର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ସରକାରୀ ଭାବେ କୁହାଯାଇଥିବା ବେଳେ ୩ ଜଣ ନିଖୋଜ ଅଛନ୍ତି। ସେହିପରି ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଦୁର୍ଘଟଣା ଯୋଗୁ ୩୦ ଜଣ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ବାତ୍ୟା ଉପକୁଳକୁ ପହଞ୍ଚିବା ପୂର୍ବରୁ ଭିଷଣ ବର୍ଷା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଥିଲା। ଏଣୁ ନିମ୍ନାଞ୍ଚଳରୁ ୭୩ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷିତ ସ୍ଥାନକୁ ବିସ୍ଥାପିତ କରାଯାଇଛି। ପୂର୍ବ ଟୋକିଓର ଚିବାରେ ଝଡ ଏକ କାରକୁ ଓଲଟାଇ ଦେଇଥିବା ବେଳେ ଲଗାଣ ବର୍ଷା ଏବେ ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି କରିବ ବୋଲି ଆକଳନ କରାଯାଉଛି।

ବର୍ଷା ଥମିବା ବଦଳେ ବଢୁଥିବା ଯୋଗୁ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ଜରୁରିକାଳୀନ ସତର୍କତା ଜାରି କରିଛନ୍ତି। ବାତ୍ୟାପ୍ରଭାବରେ ଝଡତୋଫାନ ଯୋଗୁ ଟୋକିଓ ନରିତା ବିମାନ ବନ୍ଦରରୁ ସମସ୍ତ ଉଡାଣ ରଦ୍ଦ କରାଯାଇଛି। ଫଳରେ ୧ହଜାର ୫ଶହ ବିମାନର ଉଡାଣ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି।   ଇତିମଧ୍ୟରେ ବନ୍ୟା ଓ ଭୂ-ସ୍ଖଳନ ନେଇ ସରକାରଙ୍କ ନିକଟକୁ ରିପୋର୍ଟ ପହଞ୍ଚିଥିବା ଜନୈକ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି। ବାତ୍ୟା ପ୍ରଳୟଙ୍କର ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି କରିବ ବୋଲି ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ଅଗ୍ରୀମ ସତର୍କତା ଜାରି କରିଥିଲେ। ଏଥିରେ ବାତ୍ୟା ଅତିକ୍ରମ କରିବା ମାର୍ଗରେ ଅଭୂତ ପୂର୍ବ ବର୍ଷା ହେବ ବୋଲି ଲୋକଙ୍କୁ ସତର୍କ କରାଯିବା ସହ ସ୍ଥାନେସ୍ଥାନେ ୩୧ ଇଞ୍ଚ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବର୍ଷା ରେକର୍ଡ ହୋଇପାରେ ବୋଲି ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଥିଲା।

   Related Posts