Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • JEE ମେନ୍ ରେଜଲ୍ଟ ପ୍ରକାଶିତ
  • ||
  • ଦେଶର ୪ଟି ସ୍ଥାନରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବ ଜାତୀୟ ଭୂତାଣୁ ବିଜ୍ଞାନ ସଂସ୍ଥାନ, ଭୁବନେଶ୍ଵରରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବାକୁ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଲେ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର
  • ||
  • ବଦଳିଲେ ପୋଲିସ କମିଶନର, ସୁଧାଂଶୁଙ୍କ ଜାଗା ନେଲେ ସୌମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରିୟଦର୍ଶୀ
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ଜମିଜମା ବିବାଦରୁ ବିଧବା ମହିଳାଙ୍କୁ ବୀଭତ୍ସ ହତ୍ୟା
  • ||
  • କଟକ : SCBରେ ମହିଳା ରୋଗୀଙ୍କ ଉପରେ ଖସିପଡିଲା ଫ୍ୟାନ୍, ଆଇସିୟୁରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମହିଳା ଦିବସରେ ବିଜେଡିର ମହିଳା ସମାବେଶ, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଲେ ମା’ମାନେ ଆଜନ୍ମ ନେତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଗଠନ ହେଲା ୯ଜଣିଆ ଟାସ୍କ ଫୋର୍ସ, ଆୟତ୍ତ କରିବେ ନିଆଁ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗିର : ରକ୍ତ ପାଇଁ ଗଲା ଜୀବନ ! ରୋଗୀ ମୃତ୍ୟୁକୁ ନେଇ ମେଡିକାଲରେ ଉତ୍ତେଜନା
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ଜଙ୍ଗଲକୁ ଗଲେ ଠିକଣା ରଖିବ ବନ ବିଭାଗ, ନିଆଁ ଲଗାଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେଲେ ମିଳିବ ୫ହଜାର
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ : ବାଲି ଗଦାରୁ ମହିଳାଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା କରି ଫିଙ୍ଗି ଦେଇଥିବା ସନ୍ଦେହ
  • ||

ଗିଲିଡ୍ ଔଷଧ ସେବନ ପରେ ଦୁଇ ତୃତୀୟାଂଶ ରୋଗୀଙ୍କ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଆସିଛି ସୁଧାର: NJEM

11/04/2020 at 4:22 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୧।୦୪: ଦୁଇ ତୃତୀୟାଂଶରୁ ଅଧିକ ଗୁରୁତର ଅସୁସ୍ଥ କୋଭିଡ୍ ୧୯ ରୋଗୀ ରିମଡେସିଭର ସହିତ ଚିକିତ୍ସା ପରେ ସେମାନଙ୍କ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟବସ୍ଥା ସୁଧୁରିଥିବାର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ରୋଗୀର ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷଣ ଉପରେ ଆଧାରିତ ନୂତନ ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ ଗିଲିଆଡ୍ ସାଇନ୍ସ ଇନକର୍ସ (GILD.O) ଦ୍ୱାରା ଏକ ପରୀକ୍ଷାମୂଳକ ଔଷଧ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଥିଲା।

ଦ ନ୍ୟୁ ଇଂଲଣ୍ଡ ଜର୍ଣ୍ଣାଲ ଅଫ ମେଡିସିନ(NJEM)ର ବିଶ୍ଳେଷଣ ରିପୋର୍ଟ ଶୁକ୍ରବାର ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ଏଥିରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇ ନାହିଁ ଯେ, ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି ୬୧ ରୋଗୀଙ୍କୁ କେଉଁ ଉପଚାର ଦିଆଯାଇଥିଲା ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟବସ୍ଥାରେ କେମିତି ସୁଧାର ଆସିଲା ଏବଂ ସେଥି ମଧ୍ୟରୁ ୮ ଜଣଙ୍କ ତଥ୍ୟ ମଧ୍ୟ ସାମିଲ ନାହିଁ। ଏହା ତ୍ରୁଟି ହୋଇଥାଇପାରେ  ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି।

ରିପୋର୍ଟର ଲେଖକ ଏହି ନିଷ୍କର୍କକୁ ଆଶାବାଦୀ କହିଛନ୍ତି, ମାତ୍ର ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ କରୋନା ସ୍ଥିତିର ପରିଣାମ ବ୍ୟାଖ୍ୟା କରିବା ମୁସ୍କିଲ କାରଣ ସେମାନେ ସେମାନେ ଏକ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଗୋଷ୍ଠୀ ସହିତ ତୁଳନା କରନ୍ତି ନାହିଁ, ଯେପରି ଏକ ରାଣ୍ଡୋମାଇଜଡ୍ କ୍ଲିନିକାଲ୍ ପରୀକ୍ଷଣରେ ହେବ। ଏଥିସହ, ରୋଗୀ ସଂଖ୍ୟା ଛୋଟ ଥିଲା, ପ୍ରକାଶିତ ବିବରଣୀଗୁଡିକ ସୀମିତ ଥିଲା ଏବଂ ଅନୁସରଣ ସମୟ ଅପେକ୍ଷାକୃତ ସ୍ୱଳ୍ପ ଥିଲା।

ବର୍ତ୍ତମାନ କୋଭିଡ୍-୧୯ ପାଇଁ କୌଣସି ସ୍ଵୀକୃତିପ୍ରାପ୍ତ ଉପଚାର କିମ୍ବା ନିବାରକ ଟୀକା ନାହିଁ। ଶ୍ଵସନ ସମ୍ବନ୍ଧିତ ରୋଗ ଯାହା କରୋନା ଭାଇରସ୍‌ର କାରଣ ହୋଇଥାଏ, ଯାହା ସମଗ୍ର ଦୁନିଆରେ ଏକ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ନେଇ ସାରିଛି।

ଗତ ମାସରେ ଗିଲିୟଡ୍ ରିମଡେସିଭର୍ ପାଇଁ କରୋନା ଉପଯୋଗୀ  ପ୍ରୋଗ୍ରାମକୁ ତୀବ୍ର ସୀମିତ କରିଥିଲା ଏବଂ ଆଣ୍ଟିଭାଇରାଲ୍ ଔଷଧ ନିଜସ୍ୱ କ୍ଲିନିକାଲ୍ ପରୀକ୍ଷା କରୁଛି, ଯାହାର ଫଳାଫଳ ଆସନ୍ତା ସପ୍ତାହରେ ଆସିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। ଚାଇନାର ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ତଥା ଆମେରିକାର ନ୍ୟାସନାଲ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ହେଲ୍‌ଥ ମଧ୍ୟ କୋଭିଡ୍-୧୯ ରୋଗୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ଔଷଧର ପରୀକ୍ଷା କରୁଛନ୍ତି।

   Related Posts