Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କମିବାରେ ଲାଗିଛି କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ, ଆଜି ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ୬୪୨ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ଫ୍ରାନ୍ସରେ ବିଜୟ ମାଲ୍ୟାଙ୍କ ବିରୋଧରେ EDଙ୍କ ବଡ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ, ଜବତ ହେଲା ୧.୬ ମିଲିୟନ ୟୁରୋ ସମ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • ଡିସେମ୍ବର ୮ରେ ଭାରତ ବନ୍ଦ ଡାକରା ଦେଲା କୃଷକ ସଂଗଠନ
  • ||
  • ପ୍ରଥମ ଟି-୨୦ରେ କଙ୍ଗାରୁ ଚିତ୍, ଚମକିଲେ ଭାରତୀୟ ବୋଲର, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ୧୧ ରନରେ ହରାଇଲା ବିରାଟ ବାହିନୀ
  • ||
  • ୪ କ୍ବିଣ୍ଟାଲ ୬୦ କେଜି ଚନ୍ଦନ କାଠ ଜବତ: ଆନୁମାନିକ ମୂଲ୍ୟ ୭୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାରୁ ଅଧିକ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ବର: ବିଶାଖା ଏଗ୍ରୋ ସୋରୁମ୍ ଆଗରେ ଚାଷୀମାନଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଆମରଣ ଅନଶନ
  • ||
  • ଅପରାହ୍ନରେ ସ୍ଥଳଭାଗ ଛୁଇଁବ ‘ବୁରେଭି’ : କେରଳ-ତାମିଲନାଡୁର କିଛି ଜିଲ୍ଲାରେ ଛୁଟି ଘୋଷଣା, ବିମାନବନ୍ଦର ବନ୍ଦ
  • ||
  • ଜଗତପୁର : ଧାନ କଟାଳୀଙ୍କୁ ଶୁଣ୍ଢରେ କଚାଡି ମାରିଲା ହାତୀ
  • ||
  • ବାଲେଶ୍ବର ଓ ମୟୁରଭଞ୍ଜରେ ମୃଦୁ ଭୂକମ୍ପ ଝଟ୍‌କା ଅନୁଭୂତ
  • ||
  • ଆଜି ପ୍ରଥମ ଟି୨୦ : ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ କଡା ଟକ୍କର ଦେବ ଭାରତ, ଓ୍ୱାର୍ଣ୍ଣରଙ୍କ ଅନୁପସ୍ଥିତିର ଫାଇଦା ନେବ ବିରାଟ ବାହିନୀ
  • ||

ପୁଣି ଦାଦନ ଦୁଃଖ : ଭିଡିଓ କରି ଉଦ୍ଧାର ପାଇଁ ନିବେଦନ କଲେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାରେ ଫସିଥିବା ଓଡିଆ ଶ୍ରମିକ

1/09/2019 at 4:37 PM

ବ୍ରହ୍ମପୁର ୧।୯: ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲାର ପିଛା ଛାଡୁନି ଦାଦନ ଦୁଃଖ। ପେଟ ପାଟଣା ପାଇଁ ଭିଟାମାଟି ଛାଡ଼ି ଯାଉଛନ୍ତି ଗଞ୍ଜାମ ଶ୍ରମିକ। କେତେବେଳେ ବିଦେଶରୁ ଶବ ଫେରୁଛି ତ କେତେବେଳେ ମାଲିକ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ବନ୍ଧା ରଖି ଦେଉଛି ଅକଥନୀୟ ନିର୍ଯାତନା। ଏବେ ପୁଣି ସେମିତି ଏକ ଚିତ୍ର ଆସିଛି । ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାରେ ଫସିଥିବା ଦୁଇ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରଶାସନ ଆଗରେ ଆକୁଳ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି ପରିବାର ଲୋକେ ।

ଦାଦନ ଦୁଃଖ… ଦୁବାଇରୁ ୧୮ ଦାଦନ ଶ୍ରମିକ ଉଦ୍ଧାର ହେବା ଘଟଣା ମନରୁ ନଲିଭୁଣୁ ପୁଣି ସେହି ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲାରୁ ଆସିଛି ସମାନ ଚିତ୍ର । ସେତେବେଳେ ଦୁବାଇରେ ଫସିଥିଲେ ଖଲ୍ଲିକୋଟ ଅଞ୍ଚଳ ୧୮ ଜଣ ଶ୍ରମିକ । ଆଉ ଏବେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାରେ ଫସିଛନ୍ତି ସେହି ଖଲ୍ଲିକୋଟର ଜଣେ ଓ କବିସୂର୍ଯ୍ୟନଗର ଅଞ୍ଚଳର ଜଣେ ଶ୍ରମିକ । ପରିବାର ପୋଷିବାକୁ ଯାଇ ଦରିଆପାରି ଅଞ୍ଚଳରେ ବନ୍ଧା ପଡ଼ିଛନ୍ତି ଦୁଇ ଶ୍ରମିକ । କମ୍ପାନୀ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ନିର୍ଯାତନା ଅସହ୍ୟ ହେବାରୁ ଭିଡିଓ ଜାରି କରି ଉଦ୍ଧାର କରିବାକୁ ନେହୁରା ହୋଇଛନ୍ତି ଉଭୟ । ଦୁଇ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରିବା ପାଇଁ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନକୁ ମଧ୍ୟ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି ସ୍ଥାନୀୟ ସରପଞ୍ଚ।

ପ୍ରତିବର୍ଷ ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲାରେ ଘଟୁଛି ଏମିତି ଘଟଣା ।ଗତ ଦୁଇ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ୩୮ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ଫେରାଇ ଆଣିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଛି ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲା ଶ୍ରମ ବିଭାଗ । ସେହିପରି ବିଦେଶରୁ ୬ ଜଣ ଦାଦନ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ମୃତଦେହ ମଧ୍ୟ ଅଣାଯାଇଛି ।ମୃତକଙ୍କ ପରିବାରକୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଶାସନ ସହାୟତା ଦେଇଛି ।ଶ୍ରମିକଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ଓ ସ୍ବାର୍ଥକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଶ୍ରମିକ ପଞ୍ଜିକରଣ ନିୟମ କଡ଼ାକଡ଼ି କରିବା ସହ ଦଲାଲଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରୁଛି । ତେବେ ବେକାରି ତଥା ସଚେତନତା ଅଭାବରୁ ଦଲାଲ ସହାୟତାରେ ଏକାଧିକ ଶ୍ରମିକ ବିଦେଶ ଯାଉଛନ୍ତି ।ଯେଉଁମାନେ କି ପରବର୍ତ୍ତି ସମୟରେ କମ୍ପାନୀ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ତାଡ଼ନାର ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି।

ଅସମୟରେ ଦାଦନ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ପ୍ରଶାସନ ସହାୟତା ଦେବା ସ୍ବାଗତ ଯୋଗ୍ୟ । କିନ୍ତୁ ସଚେତନତା କିମ୍ବା ବେକାରି ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ଜିଲ୍ଲାରେ ନିଯୁକ୍ତି ମିଳିପାରିଲେ ନିର୍ଯାତନାରୁ ରକ୍ଷା ପାଇ ପାରନ୍ତେ ।

   Related Posts